Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enerji Bakanı: Artan Maliyetler için Tedbirler Aldık

Elektrik faturaları için merakla beklenen kritik zirve düzenlendi. Enerji Bakanlığı ve dağıtım şirketleriyle yapılan toplantıdan şu kararlar çıktı:
Enerji Bakanı: Artan Maliyetler için Tedbirler Aldık
Son Güncelleme: 
Yorum

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, basına kapalı olarak yapılan toplantıda 21 elektrik dağıtım şirketinin üst düzey yöneticisi ile bir araya geldi. Ankara’da yapılan zirvede; çok ciddi oranda artan elektrik fiyatları, alt yapı yatırımları, bazı afet bölgelerinde yaşanan kesintiler gibi konular ele alındı.

Bakan Dönmez, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada gelen taleplerin titizlikle incelendiğini ve tarifelerde farklı gruplar meydana getirilebileceği konusunda çalıştıklarını söylemişti. Bu açıdan elektrik zirvesinde en fazla merak edilen konu faturalarda düşüş olmasını sağlayacak bir kararın alınıp alınmayacağıydı.

Bakan Dönmez sektör temsilcileriyle yaptığı görüşme sonrasında basın açıklaması yaptı.
Enerji Bakanı Basın Açıklaması
Kaynak: Twitter

Dağıtım şirketleriyle tek tek görüştüklerini söyleyen Dönmez, “İletim ve dağıtım ağlarımızı ihtiyaca göre yeniliyoruz. Konuyu tüm şeffaflığıyla kamuoyuyla paylaştık. Halktan ve tüm paydaşlarımızdan gelen önerilere göre çalışmalarımıza devam edeceğiz. ” dedi.

2021 yılında hükümet tarafından elektrik ve doğal gaz için 100 milyar liralık destek dağıtıldığını söyledi. Bunun hane halkına bölündüğünde 5 bin liraya denk geldiğini aktardı. Enerji desteği verilen hane sayısının ise 4 milyona çıkarıldığını açıkladı.

Her iki kalemde de yüzde 50 ve yüzde 75 devlet desteğinin devam ettiğini dile getiren Dönmez, “Yani 100 TL’lik elektrik maliyetinin 50 TL’sini devletimiz karşılıyor, doğal gazda ise 100 TL’lik maliyetin neredeyse 75 TL’si hükümetimiz tarafından karşılanıyor.” dedi.

Enerji fiyatlarının küresel bir sorun haline geldiğini ve dünyada artan enerji maliyetlerinden vatandaşı korumak için önlemler aldıklarını söyledi. Dünyada ciddi bir enerji darboğazı olduğunu dile getiren Bakan Dönmez, temel sorunun elektrik üretim maliyetleri olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu