Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Enerji Bakanı Abdülhamid Han Gemisinin Özelliğini Açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’deki gaz arama çalışmaları hakkında açıklama yaparak, 2023 tarihini işaret etti.
Enerji Bakanı Abdülhamid Han Gemisinin Özelliğini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’de devam eden gaz çalışmaları hakkında açıklamada bulundu. Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’na konuk olan Dönmez, adeta Karadeniz’in 2200 metre altında bir enerji üssü kurduklarını belirtti. 120 kilometrelik derin deniz boru döşeme işleminin tamamlandığını ve 50 kilometrelik kısmın kaldığını söyledi.

2023 yılının Mart ayına kadar Karadeniz gazının karada yakılmış olacağını sözlerine ekledi. Tedarik sağlayanların plana uydukları sürece doğal gaz akışında bir sorun yaşayacaklarını düşünmediğini ifade eti.

Silivri Doğalgaz Depolama Tesisi’nde doluluk oranının yüzde 87 olduğunu ve Eylül ayına kadar bunu tam kapasiteye ulaştırmayı hedeflediklerini aktardı.

Abdülhamid Han sondaj gemisinin, Karadeniz’de 45-60 gün çalışacağını ve bu süre zarfında sondajın tamamlanacağını, bir keşif bulmaları durumunda müjdeli haberin vatandaşlarla paylaşılacağını belirtti.

12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabilen Abdülhamid Han için “Diğer sondaj gemilerimizle benzer birçok özelliği olmakla birlikte Abdülhamid Han ilk defa bizim kullandığımız bir gemi olacak.” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Ağustos Salı günü Abdülhamid Han sondaj gemisini uğurlama törenine katıldı. Mersin’in Taşucu Limanı’ndan uğurlanan Abdülhamid Han sondaj gemisi ile Türkiye’nin farklı bir yere geldiğini söyledi.

Elektrik ve Doğal Gazda Destek Sürüyor

Bakan Dönmez, elektrik ve doğal gazda sübvansiyonun devam ettiğini, desteklerin miktarının ise geçen yılın seviyesinin iki katından da fazla seyrettiğini söyledi.

Türkiye’nin elektrikte kurulu gücünü 101 bin megavata yükselttiklerini ve bunun yüzde 54’lük kısmının yenilenebilir kaynaklardan geldiğini açıkladı. Önümüzdeki 1-2 ay içinde ise YEKA GES 5’in düzenleneceği bilgisini de verdi.

Enerji Bakanı, Şubat ayında esnaf için uygulanan indirimleri duyurmuştu. Esnaflar için elektrik faturalarında yüzde 25 indirim uygulanacağını söylemişti.

Artan maliyetlerin zorunlu olarak tüketicilere yansıtıldığını ifade eden Dönmez, yapılacak olan indirimlerin vakıf ve dernekleri de kapsadığını açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.