Yatırım yapmaya başla!

12 Bin Firmanın Yer Aldığı Endüstriyel Reklam Sektörü 124 Bin Kişiye İstihdam Sağlıyor

Diğer tüm sektörlerin dışa dönük yüzü olarak ifade edilen endüstriyel ürünleri reklam sektöründe 12 bine yakın firma faaliyet gösterirken, 124 bin kişi çalışıyor.
12 Bin Firmanın Yer Aldığı Endüstriyel Reklam Sektörü 124 Bin Kişiye İstihdam Sağlıyor

Türkiye Endüstriyel Reklam Ürünleri Sektörü raporu tanıtım etkinliğine katılan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay sektördeki gelişmeleri açıkladı.

İTO’nun kurduğu İstanbul Düşünce Akademisi ile (İDA) hazırlanan raporda, endüstriyel reklamın diğer tüm sektörlerin dışa dönük yüzü olduğu vurgulandı. Yaklaşık 12 bin firmanın faaliyet gösterdiği sektörde 124 binden fazla kişinin istihdam sağladığı bilgisine yer verildi.

Endüstriyel reklam ürünleri sektöründe 124.191 kişi istihdam ediliyor.

124 Bin Kişi ÇalışıyorToplam istihdamın 100 bin 663’ü İstanbul’da olmak üzere toplam 9,1 milyar lira ciro elde ediliyor. Bunun 6,8 milyar lirası İstanbul’dan 1 milyar lirası ise İzmir’den sağlanıyor. İsrafil Kuralay, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) kapsamında yer alan ürünlerde 14,5 milyon dolar ihracat, 8,5 milyon dolar ithalat yaptığını bildirdi.

Bu ürünler kapsamına; adres levhaları, işaret levhaları, sayılar, harfler ve diğer sembolleri gösteren levhalar giriyor. Işıklı tabela ve panoların ihracatı 31,5 milyon dolar olurken, ithalat sadece 4,7 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Nitelikli insan kaynağındaki azlık ve döviz kurlarına bağlı maliyet artışı sektörün en önemli sorunları arasında yer alıyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Yardımcısı İsrafil KuralayKuralay rapora ilişkin yaptığı açıklamada sektörün önündeki engellere değindi. İmal edilen dış mekan uygulamalarının uzun süreli kullanımlarına yönelik yönetmelik eksikliğine dikkat çeken Kuralay bu konuya ilişkin denetim standartlarının belirlenmesi gerektiğini savundu.

Dış mekan uygulamalarında kullanılan malzemelerin periyodik kontrollerinin zorunlu hale getirilmesi, kamuya açık alanlarda oluşabilecek tehlikelerin önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı. Açıkhava Reklamcıları Derneği (ARED) Başkanı Ahmet Özdemirel ise hazırlanan raporun sektörü tanıma açısından önemli olduğunu söyledi.

2019’un Haziran ayı itibarıyla endüstriyel reklam sektöründe 11.712 firma faaliyet gösteriyor.

12 Bin Firma ÇalışıyorÜç değişik NACE kodu altında faaliyet gösteren firmaların 9.319 tanesi İstanbul’da yer alıyor. En fazla firmanın bulunduğu diğer iller ise; İzmir, Ankara, Antalya ve Kocaeli olarak sıralanıyor. Yapılan açıklamada ankete katılan kişilerin %58’inin iş yerini kiraladığı dikkat çekiyor.

Yani iş yeri kendi mülkiyetinde olan firma sayısı daha azınlıkta. Büyük bir kısım ise 100 – 500 m² arasındaki alanlarda iş yapıyor. 124 bin kişinin çalıştığı sektörde; doğrudan pazarlamanın tercih edilme oranı %70,5, sosyal medya kullanım oranı %46 ve internet reklamı oranı %41 seviyesinde.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum