Yatırım yapmaya başla!

Endüstriyel Mutfak İhracatında Yıl Sonu Hedefi 2 Milyar Dolar

İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, endüstriyel mutfak ürünlerinin ihracatında, İspanya'yı geride bıraktıklarını ve bu yıl sonunda 2 milyar doların hedeflendiğini söyledi.
Endüstriyel Mutfak İhracatında Yıl Sonu Hedefi 2 Milyar Dolar

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçılar Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki, endüstriyel mutfak ihracatında, 2018 yılının sonunda 2 milyar doları hedeflediklerini söyledi. Hızlı büyüyen bir sektör olan endüstriyel mutfak ürünlerinin ihracatında İspanya’yı geride bırakarak, Avrupa’da ikinci sırada yer aldıklarını, mevcut olan pazarları geliştirerek Türkiye Cumhuriyetleri, Uzak Doğu ve Latin Amerika gibi yeni pazarlar sayesinde bu rakamı daha da yukarı taşımayı hedeflediklerini söyledi.

Tahsin Öztiryaki, endüstriyel mutfak ürünlerinde 125 ülkeye ihracat yapıldığını belirtti.

Sektörün artık sadece turizme dönük olmadığını söyleyen Öztiryaki, ülkemizde iç turizmin de hızla geliştiğini ve çeşitlendiğini, otellerin bazı bölgelerde yetersiz kaldığını dile getirdi. Bu artışta gastronomiye olan ilgideki yoğunlaşmanın da payı olduğunu ifade eden Öztiryaki, Türkiye’de genç nüfusun ilgi alanının değiştikçe kafe kültürünün de hızla geliştiğini, kültürlerin değişmesiyle de turizme hizmet eden sektörlerin büyüme kaydettiğini ifade etti.

En önemli rakiplerden biri olan İspanya’nın geride bırakıldığını ve yıl sonu ihracat hedefinin 2 milyar dolar olduğunu belirtti.

Avrupa’da bu sektörde İtalya’dan sonra ikinci sırada yer aldığımızı dile getiren Öztiryaki, ihracatta görülen artışa rağmen Türkiye’nin halen katma değerli üründe ve markalaşma konusunda yapması gerekenler olduğunu söyledi. Mutfak ekipmanları sektörünün dünya genelindeki toplam pazarının 200 milyar dolar seviyesinde olduğunu, Türkiye’nin 4 milyar dolar ihracatla toplam payın %2’sine denk gelerek, 10. sırada yer aldığını sözlerine ekledi. İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, bu alanda önümüzdeki 10 yıl içerisinde dünya ülkeleri arasında ilk beşe girmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Endüstriyel mutfak ihracatının en fazla yapıldığı ülkeler; Almanya, İngiltere ve Fransa.

Bu ülkelerdeki payın da artırılmasının hedeflendiğini söyleyen Öztiryaki, son dönemde Latin Amerika’da yapılan çalışma ve ziyaretlerin meyvelerinin alınmaya başlandığını, özellikle fiyat, kalite ve hızlı servis konusunda ön plana çıktıkları bilgisini verdi.

Yaklaşık 800 firmanın katılımıyla 24 Ekim tarihinde açılışı yapılan HOSTECH by TUSİD-23. Uluslararası Otel, Restoran, Kafe, Pastane Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı’na yabancıların ilgisinin oldukça fazla olduğunu belirterek, sözlerimi; “Fuarımızı ziyaret eden çok sayıda yabancı iş insanı ve alım heyeti bulunuyor. Ben bu fuarın yaklaşık 100 milyon dolarlık yeni ihracat fırsatı yaratacağını düşünüyorum.” şeklinde sürdürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum