Paylaşım
in G+

Endonezyalı Hava Yolu Şirketi 6 Milyar $’lık Boeing 737 Max Siparişini İptal Ediyor


 

Endonezyalı hava yolu şirketi Garuda Indonesia, 6 milyar dolar değerindeki 49 adet Boeing 737 Max jeti için mevcut siparişinin iptalini talep ettiğini belirtti. Detaylar aşağıda;

Endonezyalı hava yolu şirketi Garuda Indonesia, Cuma günü yaptığı açıklamada 6 milyar dolar değerindeki 49 adet Boeing 737 Max jeti için mevcut siparişinin iptalini talep ettiğini belirtti. Garuda’nın CFO’suna işaret eden Reuters, şirketin 2030 yılına kadar tamamlanması beklenen 737 Max siparişini başka bir Boeing jet tipi ile değiştirebileceğini yazdı. Kaynaklarda ayrıca Garuda’nın Airbus’a yönelebileceği iddia edildi ama şirket böyle bir detay vermedi.

Garuda söz konusu Boeing modellerini artık istemiyor oluşunun sebebini açıklamasa da kaynaklar gerekçenin Boeing modelinin son 6 ayda iki ölümcül kazaya karışması olduğunu söyledi.

Zira 157 kişinin hayatını kaybettiği kaza tüm dünyada yankı uyandırmış, pek çok ülke ilgili Boeing modellerinin uçuşlarını durdurduğunu duyurmuştu. CNBC’nin yorum talebine cevap veren Endonezya’nın ulusal hava yolu şirketi Garuda sözcüsü de hava yolu şirketinin Boeing’e 14 Mart’ta 737 Max siparişlerini iptal etmek için mektup gönderdiğini belirtti.

Sözcü, Garuda’nın Boeing’den haber alamadığını ancak uçak üreticisinin 28 Mart’ta Jakarta’yı daha fazla müzakere için ziyaret edeceğini de aktardı.

Reuters Garuda’nın filosunda şu anda tek bir 737 Max 8 olduğunu yazdı. Öte yandan Endonezyalı hava yolu şirketinin 737 Max 8 modelinin ölümcül kazalarının ardından siparişlerini iptal etme planlarını halka açık bir şekilde doğrulayan ilk şirket olması dikkat çekti. Ayriyeten kazanın ardından hisseleri çöken ve piyasa değerinden milyar dolarlar kaybeden Boeing’le ilgili gelişmelerden biri de Rus şirketlerden geldi.

Dün gelen bilgilere göre Rusya Ulaştırma Bakan Yardımcısı Aleksandr Yurchik, Utair, Ural, Pobeda ve S7 isimli hava yolu şirketlerinin Boeing ile önümüzdeki yıllarda teslimatının gerçekleşmesi planlanan Boeing 737 MAX yolcu uçaklarıyla ilgili anlaşmaların askıya alındığını açıkladı. Bu iptalin yalnızca Boeing 737 Max tipi uçak anlaşmaları için geçerli olduğunu da vurguladı.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı