Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Endonezya Merkez Bankası 2020’nin Beşinci Faiz İndirimini Yaptı

Endonezya Merkez Bankası, Covid-19 salgınının Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisini 20 yıldan fazla bir süredir ilk durgunluğuna itmesinin ardından faiz oranlarını yeniden düşürdü.
Endonezya Merkez Bankası 2020’nin Beşinci Faiz İndirimini Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Endonezya ekonomisi Eylül çeyreğindeki GSYİH düşüşüyle 22 yılın ilk resesyonunu kaydetmiş, ileriye yönelik beklentiler Covid krizi belirsizliğiyle gölgeli kalmıştı. Hal böyleyken Endonezya Merkez Bankası, bugün yaptığı açıklama faiz oranlarını bir kez daha düşürdüğünü bildirdi.

Küresel sağlık krizi büyümeyi frenlerken, kilit kredi faiz oranını 25 baz puan düşürerek yüzde 3,75’lik rekor düşük seviyeye çeken Endonezya Merkez Bankası bu yıl beşinci indirimini yapmış oldu. Geçen ay ise para birimini istikrara kavuşturmak için oranları sabit tutmayı tercih etmişti.

Kurumun beşinci indiriminin, ekonominin arka arkaya ikinci çeyrek negatif büyüme kaydetmesinden iki hafta sonra gelmesi gözden kaçmadı ki bu ülkenin 1998-99 Asya mali krizinden bu yana ilk durgunluğu oldu.

Endonezya Merkez Bankası Başkanı Perry Warjiyo da; “bu, ulusal ekonominin toparlanmasını hızlandırmak için bir takip adımı” dedi.

Kararın, öngörülen düşük enflasyon, sürdürülen dış istikrar ve ulusal ekonomik toparlanmayı hızlandıracak takip politikası önlemlerine dayandığı aktarıldı.

Endonezya MB, 2020’de devlet bütçesinin gerçekleştirilmesini hızlandırmak açısından hükümete destek dahil olmak üzere likidite sağlamaya sıkı sıkıya bağlılığını sürdürürken ek olarak para biriminin istikrar politikasını koruyacağını bildirdi.

Açıklamaya göre 2020’nin üçüncü çeyreğinde daha güçlü bir büyüme kaydettikten sonra küresel ekonomik iyileşmeler devam etti. Bu dönemde artan hareketlilik ve politika teşvikleri sayesinde birçok ülkede ekonomik büyüme yeniden ivme kazanmaya başladı.

Çin’de pozitif ekonomik büyüme kaydedilirken, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği ve Japonya’daki ekonomik kazanımlar ön tahminleri aştı. Daha güçlü küresel ekonomik performans, dünya ticaret hacmini ve uluslararası emtia fiyatlarını önceki tahminlerin ötesinde artırdı.

Bu arada küresel ekonomik görünüme ilişkin olumlu beklentiler ve son ABD seçimleriyle ilgili daha az belirsizlik nedeniyle küresel finans piyasasındaki belirsizlik azaldı. Bu tür gelişmeler, gelişmekte olan ekonomilere sermaye akışını hızlandırdı ve Endonezya da dahil olmak üzere çeşitli ülkelerde para birimlerini güçlendirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu