Yatırım yapmaya başla!

Endonezya Halkı Ekonomi için 2008 Krizine Kıyasla Çok Daha Karamsar

Pandemi nedeniyle ilk çeyrekte 2001’den bu yana en düşük GSYİH’sini kaydeden Endonezya’da ekonomi karamsarlığı artıyor.
Endonezya Halkı Ekonomi için 2008 Krizine Kıyasla Çok Daha Karamsar

Pandemi küresel ekonomiyi eşi benzeri görülmemiş yerlere sürüklerken insanların geleceğe dair düşünceleri de giderek karanlıklaşıyor.

Birçok ülkeden gelen anket, halkın karamsarlığını gözler önüne seriyor ki Endonezya’dan gelen rapor da bunun son örneklerinden. Saiful Mujani Research and Consulting (SMRC) tarafından yapılan kamuoyu yoklaması, ekonominin geçtiğimiz yıl boyunca daha da kötüleştiğini söyleyen Endonezyalıların payının rekor seviyeye ulaştığını gösterdi.

Jakarta Post’un ankete dayandırdığı haberde, 12-16 Mayıs tarihlerinde sorgulanan katılımcıların %92’sinin Endonezya ekonomisinin 2019’dan daha kötü olduğuna inandıkları bildirildi.

Yüzde 92’lik oranın, 2003’te anketin başlamasından bu yana kaydedilen en yüksek olumsuz duyarlılığı yansıttığı aktarıldı.
IMF Endonezya Tahmini
Kaynak: IMF

Önceki en yüksek olumsuz düşünce ise küresel mali krizin ortaya çıktığı 2008’in ortalarında yüzde 58’le kaydedilmişti. Ancak bu kasvetli görüşe sahip katılımcıların oranı, 18-20 Haziran tarihleri arasında yapılan son ankette hafifçe yüzde 85’e düştü.

SMRC’den Ade Armando; “Endonezyalıların iyimserliğinin şu anda en kötü halinde olduğunu söyleyebiliriz, yüzde 85’e ulaşıldığına göre Haziran’da daha fazla iyimserlik belirtisi var” dedi.

Sonuçta milyonlarca iş kaybı ile salgın, ülkenin büyümesini ilk çeyrekte yıllık %2,97’ye düşürerek 2001’den bu yana en yavaş hıza işaret etmişti.
Endonezya İlk Çeyrek Büyüme
Kaynak: Trading Economics

Ayrıca Maliye Bakanı ekonominin 2Ç20’de negatif bölgeye düşeceğini belirtirken hükümet en kötü senaryoda bu yıl yüzde 0,4’lük daralma tahmin etmişti. SMRC anketinde de katılanların sadece yüzde 34’ü Endonezya ekonomisinin gelecek yıl daha iyi durumda olacağını söyledi.

Yine de rakam, Mayıs ayındaki yüzde 27’lik rekor düşüş seviyeye kıyasla daha iyimser geldi. Bunda, bazı bölgelerin kısıtlamaları kaldırmaya ve faaliyetleri yeniden açmaya başlaması etkili oldu.

Öte yandan küresel ekonomi için küçülme tahminini yüzde 4,9’a yükselten IMF, Haziran raporunda Endonezya’nın bu yıl yüzde 0,3 daralacağını öngördü. Fon ayrıca ülkenin 2021 büyüme tahminini yüzde 2,1 puan düşürerek yüzde 6,1’e düşürdü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum