Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Endonezya’da Enflasyon Şubat’ta 9. Ayında Hedefin Altında Kaldı

Endonezya'nın yıllık enflasyonu Şubat’ta dokuzuncu ay için merkez bankası hedefinin altında kaldı.
Endonezya’da Enflasyon Şubat’ta 9. Ayında Hedefin Altında Kaldı

Endonezya’nın yıllık enflasyonu Şubat’ta yüzde 1,38’e gerileyerek geçen yılın Ağustos ayından bu yana en düşük seviyede gerçekleşti. Ülkenin istatistik ofisi Statistics Indonesia tarafından yapılan açıklamaya göre bu, oranın Endonezya Merkez Bankası’nın hedefinin altında kaldığı 9. ay oldu.

Gıda, içecek ve tütün enflasyonu Ocak’taki yüzde 2,81’den Şubat ayında yüzde 1,92 ile beş ayın en düşük seviyesine gerilerken konut ve kamu hizmetleri enflasyonu ise yüzde 0,25’ten yüzde 0,20’ye geriledi.

Yıllık çekirdek enflasyon oranı, serinin başladığı 2008 yılından bu yana en düşük seviye olan yüzde 1,53’e indi.
Endonezya Enflasyon Şubat 2021
Kaynak: Statistics Indonesia

Endonezya enflasyonu üzerine yayımlanan notta ING Ekonomisti Nicholas Mapa, oranın dokuzuncu ay boyunca hedefin altında olacak şekilde kaldığını söyledi. Düşen büyüme ivmesinin Şubat ayında fiyat baskılarını kontrol altında tuttuğunu ve Endonezya’nın TÜFE enflasyonunun piyasa beklentileri doğrultusunda %1,4’e gerilediğini aktardı.

Artan Covid-19 vakaları, Java ve Bali’de kısmi kilitleme önlemlerinin uzatılmasını zorunlu kıldı ve bu da ekonomik faaliyeti engelleyerek fiyatlar üzerindeki talep tarafı baskılarını susturdu.

Düşen ekonomik aktivitenin Ocak’taki 52,2’den Şubat ayında 50,9’a düşen en son PMI imalat okumasında da sergilendiğini ekledi. Bununla birlikte Endonezya Merkez Bankası’nın geçen ayki kesintiyi izleyerek ek gevşeme yapacağını düşünmediklerini belirtti.

Mapa, Twitter hesabından ise şöyle görüş bildirdi: “Hem Filipinler hem de Endonezya, kendi ekonomik durgunluklarla mücadele ediyor. Endonezya’nın Şubat ayı enflasyonu %1,4’e gerilerken, Filipinler enflasyonu %4,7’ye yükseldi. İki ülkenin enflasyon dinamikleri arasındaki temel fark nedir? Afrika domuz ateşi.”Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum