Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Endonezya’da Enflasyon Ocak’ta 8. Ayında Hedefin Altında Kaldı

Endonezya’da enflasyon Ocak’ta 3 ayın en düşüğüne gerilerken oran arka arkaya 8. ayda hedefin altında kaldı ve yakın vadede keskin bir şekilde hızlanması beklenmiyor.
Endonezya’da Enflasyon Ocak’ta 8. Ayında Hedefin Altında Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Endonezya istatistik ofisi tarafından açıklanan verilere göre yıllık enflasyon 2021 yılının Ocak ayında yüzde 1,55’e geriledi. Rakam geçen yılın Ekim ayından bu yana en düşük seviye olurken yüzde 1,66 ile piyasa beklentilerinin altında kaldı. Aralık’ta Endonezya’nın yıllık enflasyon oranı yüzde 1,68 olmuştu.

Çünkü gıda, içecek ve tütün enflasyonu Aralık 2020’deki yüzde 3,63’ten Ocak’ta üç ayın en düşük seviyesi olan yüzde 2,81’e gerilerken konut ve kamu hizmetleri enflasyonu yüzde 0,35’ten yüzde 0,25’e geriledi.

Yemek hizmetleri ve restoranlar için fiyatlar yüzde 2,26’ya karşı yüzde 2,41; eğitim yüzde 1,40’a karşı yüzde 1,57 ve mobilyalar yüzde 1,03’e karşı yüzde 1,10 arttı.
Endonezya’da Yıllık Enflasyon Ocak
KAYNAK: Trading Economics

Yıllık çekirdek enflasyon oranı, serinin başladığı 2008 yılından bu yana en düşük olan yüzde 1,56’ya geriledi. Beklentiler ise yüzde 1,53 yönündeydi. Aylık bazda tüketici fiyatları Ocak’ta yüzde 0,26 artarken rakam 3 ay içindeki en düşük seviye oldu. Veriler üzerine yayımlanan notta ekonomist Nicholas Mapa, ülkede ekonomik iyileşmenin kırılganlığını korurken enflasyonun hedefin altında kaldığını söyledi.

Nitekim enflasyon arka arkaya sekizinci ayda merkez bankasının hedefinin altına düştü. COVID-19 enfeksiyonlarındaki artış, yetkilileri kısmi kilitleme önlemlerini yeniden uygulamaya zorlarken, Ocak ayında ekonomik faaliyet bir dizi doğal felaketin ardından daha da yavaşladı.

Endonezya Merkez Bankası Başkanı Warjiyo, yılın ikinci yarısında ekonomik koşulların iyileştirilmesi ve baz etkilerinin başlamasıyla ilgili fiyat baskılarında olası bir artış olduğunu belirtti.
Endonezya Yıllık Enflasyon Aralik 2020
KAYNAK: Trading Economics

Enflasyon, arka arkaya 8. ayda hedefin altında kaldı ve zorlu ekonomik görünüm göz önüne alındığında yakın vadede keskin bir şekilde hızlanması beklenmiyor. Maliye Bakanı Indrawati de geçtiğimiz günlerde yetkililerin Ocak ayında doğal afetler ve Java ve Bali’de devam eden kısmi kilitlenmelerden kaynaklanan hasar nedeniyle teşvik çabalarını artırmasının ardından bu endişeleri dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

ING ekonomisti, enflasyonun hedefin altında kalmasıyla Endonezya Merkez Bankası’nın toparlanma çabalarını desteklemek amacıyla para politikasını kolaylaştırmak için beklemede kalacağını tahmin etti. Ancak para otoritelerinin, politikayı daha da gevşetmeden önce muhtemelen Endonezya rupisi için daha fazla istikrar bekleyeceklerini ekledi.

Endonezya’ya gelen yabancı turist sayısı COVID-19 küresel krizinin daha fazla ülkeyi seyahat kısıtlamaları uygulamaya zorlamasıyla 2020 Aralık ayında yıllık %88,08 düşüşle 164.088’e geriledi.
Endonezya Turist Aralık %88 Düşüş
Kaynak: TRADING ECONOMICS

Endonezya turizm endüstrisinin merkezi Bali’ye hava yoluyla gelenlerin sayısı yüzde 99,98 azalarak 127 oldu. Ayrıca Cakarta’yı ziyaret edenler yüzde 88,32 düşüşle 21,812’ye, Batam’a ulaşanlar ise yüzde 99,75 azalarak 471’e geriledi.

Turistler çoğunlukla Malezya, Singapur, Filipinler, Tayland ve Vietnam‘dan düştü. 2020’nin tamamı düşünüldüğünde, turist girişleri 2019’un aynı dönemindeki 16.11 milyon ziyaretin yüzde 75.03 altında, 4.02 milyon oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.