Yatırım yapmaya başla!

Endonezya Ekonomisi 2Ç20’de 1999’dan Bu Yana İlk Kez Daraldı

Yılın ikinci çeyreğinde negatif büyüme kaydetmesi beklenen Endonezya, 2Ç20 GSYİH’sinde beklentileri yanıltmadı ve 1999’dan bu yana en düşük seviyeyi kaydetti.
Endonezya Ekonomisi 2Ç20’de 1999’dan Bu Yana İlk Kez Daraldı

Endonezya Maliye Bakanlığı Temmuz’un sonunda ardışık iki çeyreklik düşüşü önlemeye çalıştığını söylese de bugün açıklanan veriler çabanın sonuca ulaşamadığını gösterdi.

Nitekim The Jakarta Post’un haberine göre Statistics Indonesia (BPS) bugünkü duyurusunda Endonezya ekonomisinin 1998 Asya mali krizinden bu yana en keskin düşüşünü yaşadığını açıkladı. Yüzde 5,32’lik daralma, hem Reuters anketindeki yüzde 4,6 daralma hem de hükümetin yüzde 4,3’lük daralma tahmininden kötü geldi.

BPS Başkanı Suhariyanto Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte; “Koronavirüs pandemisi, hane halkı ve işletmeler için ezici bir darbe vurduğundan sağlık hizmetleri, sosyal ve ekonomik koşullar üzerinde çok olumsuz bir etki yarattı” dedi.

BPS, Endonezya gayri safi yurt içi hasılasının 2020’nin ikinci çeyreğinde yüzde 5,32 daraldığını açıkladı.

GSYİH raporu, hükümetin geniş ölçekli sosyal kısıtlamalarının, işletmeleri ve fabrikaları kapatmasının ve Nisan-Mayıs aylarının büyük kısmında tüketicileri evde kalmaya zorlamasının ekonomik etkilerini yansıttı. Sonuçta virüsü içermek için alınan önlemler, ekonomik faaliyetlerin çoğunu etkiledi. Ulusal Kalkınma Planlama Ajansı (Bappenas) verilerine göre bu yıl 3,7 milyon insan işini kaybetti.

Toplam işsiz sayısının yıl sonuna kadar 10 milyona ulaşması bekleniyor. Suhariyanto, hükümetin Haziran başında sınırlama önlemlerini kaldırma kararının iktisadi faaliyeti kademeli olarak hayata döndürse de salgın öncesi seviyelere döndürmediğini aktardı.

GSYİH’nin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturan hanehalkı harcamaları, yüzde 5,51 düştü ki oran geçen senenin aynı dönemindeki yüzde 5,18’lik orandan çok daha düşüktü.
Endonezya Ekonomisi 2Ç20
Kaynak: Trading Economics

Sağlık ve eğitim harcamaları ise yüzde 2,02 arttı. Öte yandan yatırım geçen yıl aynı dönemde kaydedilen yüzde 4,55’lik büyümeden çok fazla azalarak yüzde 8,61 düştü. Çünkü işletmeler, araçlara ve diğer ürünlere yaptıkları yatırımları hızla geri çekti.

İhracat ve ithalat da sırasıyla yüzde 11,66 ve yüzde 16,96 düşerek küresel ekonomik aktiviteye virüs darbesini yansıttı. Petrol ve gaz dışı ihracat ile yabancı turist gelişleri de ikinci çeyrekte keskin bir düşüş kaydetti.

Hükümet harcamaları geçen yılın aynı döneminde kaydedilen yüzde 8,23’lük büyümenin çok altında kalarak yüzde 6,9 oranında azaldı. BPS Başkanı, ekonomik daralmanın ana faktörünü ikinci çeyrekte hane halkı harcamalarının ve yatırımların azalması olarak gösterdi. Üçüncü çeyrekte pozitif büyüme sağlamak için harcamaları ve yatırımı iyileştirmeleri gerektiğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum