Yatırım yapmaya başla!

Endonezya Bütçesini 193 Milyar Dolarlık Rekor Seviyeye Çıkardı

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, hükümet harcamalarını bu yıl rekor 193 milyar dolara çıkaran revize edilmiş bütçeyi onayladı.
Endonezya Bütçesini 193 Milyar Dolarlık Rekor Seviyeye Çıkardı

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisi koronavirüs pandemisinin etkilerini hafifletme çabalarını artırırken hükümet harcamalarını 193 milyar dolarlık rekora çıkaran revize edilmiş bir bütçeyi onayladı.

24 Haziran’da Widodo tarafından imzalanan kararnameye göre devlet harcamalarının, Mart sonunda tahmin edilen 2,613.8 trilyon rupi seviyesinden 2,739.2 trilyon rupiye yükseltileceği öğrenildi.

Gelirin de daha önce öngörülen 1,760.9 trilyon rupiden 1,699.9 trilyon rupiye gerileyecek olmasıyla bütçe açığının 1,039.2 trilyon rupiye ya da GSYİH’nin %6,34’üne çıkacağı öngörüldü.

Endonezya GSYİH’si 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 2,97 büyüyerek 2001’in ilk çeyreğinden bu yana en yavaş hızını kaydetti.
Endonezya İlk Çeyrek Büyüdü
Kaynak: Trading Economics

Sonuçta pandemi diğer ülkelerde olduğu gibi Endonezya ekonomisinde de şok etkisi yarattı ve alınan önlemler daha büyük harcamalara doğal olarak bütçe açığında artış beklentilerine yol açtı.

Endonezya Maliye Bakanı da Haziran başında yaptığı açıklamada 2020 bütçe açığının daha da artmasının beklendiğini söyledi. 2020 bütçe açığının GSYİH’nin yüzde 6,34’üne yükselmesini beklediğini belirten Sri Mulyani Indrawati’nin önceki tahmini ise halihazırda 10 yıldan uzun sürenin en büyüğü olan yüzde 6,27’lik açık yönündeydi.

Bu hafta yaptığı bir açıklamada da Nisan-Haziran döneminde yaklaşık %3,8 daralmanın ardından mali teşvik önlemlerinin 3. çeyrekte büyümede toparlanmaya yardım edebileceğini dile getirdi.
Endonezya Günlük Vaka
Kaynak: Worldometers

Jakarta Post’un haberine göre Sri Mulyani Indrawati, tüm ekonomik sektörlerin yoğun baskı altında olduğunu belirterek şöyle demişti:

“Durum hızla gelişiyor, iktisadi gelişmelere baktığımız ve aşağı yönlü riskleri azaltmaya çalıştığımızdan dolayı teşvik programı tekrar değişecek.” Kısa süre önce yaptığı başka bir açıklamada Endonezya ekonomisinin ikinci çeyrekte negatif bölgeye düşeceğini kaydetti.

Diğer taraftan zor durumda olan ülkenin hükümeti, bu yıl pandemi nedeniyle en kötü senaryoda GSYİH’de yüzde 0,4’lük ekonomik daralma ve temel senaryoda yüzde 1’lik büyüme öngördü.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ise ikinci bir COVID-19 enfeksiyonu dalgasının vurduğu en kötü senaryoda, ekonominin bu yıl yüzde 3,9 daralacağını tahmin etti. Dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesindeki koronavirüs tablosuna baktığımızdaysa toplam 51,427 vaka ve 2,683 ölüm bildirildiği görülüyor. Yeni günlük vaka tablosu ise kaydettiği artışla hiç iç açıcı değil.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum