Yatırım yapmaya başla!

Endonezya ile Avustralya Arasında Serbest Ticaret Anlaşması İmzalandı!

Avustralya ile Endonezya arasında iki komşu arasında ticareti ve yatırımı artırmayı amaçlayan anlaşma imzalandı. Detaylar aşağıda;
Endonezya ile Avustralya Arasında Serbest Ticaret Anlaşması İmzalandı!

Endonezya Ticaret Bakanı Enggartiasto Lukita ve Avustralya Ticaret Bakanı Simon Birmingham, ülkelerin yaklaşık on yıldan bu yana görüşmelerde bulunmasının ardından Jakarta’daki bir oteldeki anlaşmayı imzaladı.

Bugün imzalanan anlaşmanın, sığırlar, arabalar ve tekstil gibi çeşitli alanlarda iki komşu arasında ticaret ve yatırımı artırmayı amaçlayan ekonomik bir ortaklık olduğu aktarıldı. Ortak açıklamada; “İmzalamanın ardından Endonezya ve Avustralya anlaşmanın yürürlüğe girmesine yönelik hızlandırılmış bir onay süreci üzerinde çalışacaklar, böylece her iki ekonominin işletmeleri de anlaşmanın avantajlarından yararlanabilecekler” dendi.

Ayrıca anlaşmanın Endonezya’dan yapılan ithalata ilişkin tüm Avustralya tarifelerini kaldıracağı, Endonezya tarifelerinin de kademeli olarak yüzde 94’ünü kaldıracağı aktarıldı.

Endonezya ile Avustralya Arasında Serbest Ticaret Anlaşması Tarifelerin Çoğunu Kaldıracak Başkent Cakarta’da Endonezya Devlet Başkan Yardımcısı Yusuf Kalla’nın tanıklığında imzalanan Endonezya-Avustralya Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın iki ülke ekonomisini de değiştirme potansiyeli olduğu belirtildi. İthalat ve ihracatın yanı sıra yatırımları da artırması öngörülen anlaşma kapsamında, sağlık, telekomünikasyon, enerji, madencilik gibi alanlarda Avustralyalı şirketlere Endonezya’daki yatırımların çoğunluğuna sahip olma hakkı tanınacağı söylendi. Öte yandan, yankı uyandıran Endonezya ile Avustralya arasındaki serbest ticaret anlaşmasının dünyaya serbest ticaretin önemine dair zamanlı bir işaret yolladığı vurgulandı.

Ülkelerin her ikisinin de dünyanın en iyi 20 ekonomisi arasında olduğu ancak birbirlerinin en iyi 10 ticaret ortağı arasında olmadığı bilgisinin de üzeri çizildi.

 Endonezya-Avustralya Kapsamlı Ekonomik Ortaklık AnlaşmasıAyriyeten anlaşmanın, Endonezya’nın bu türdeki ilk büyük anlaşması olduğu ve Avustralya’nın sahip olduğu üniversitelerin ülkede faaliyet göstermesine izin vereceği bildirildi. Anlaşmanın tarifelerin yüzde 94’ünü kaldıracağını dile getiren Avustralya Ticaret Bakanı Simon Birmingham; “Bu Avustralya’nın Endonezya ile mevcut ticaretinin yüzde 99’unu kapsıyor” dedi. Avustralya İş Konseyi ve Ulusal Çiftçiler Federasyonu da ticaret anlaşmasını kutladı.

Avustralya İş Konseyi Başkanı Jennifer Westacott konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Bu Endonezya gibi gelişmekte olan büyük bir ülke için önemli bir anlaşma ve hem Avustralya’nın hem de Endonezya’nın daha serbest ve daha liberal ticarete karşı çıkan seslerin gittikçe arttığı bir zamanda kurallara dayalı küresel ticarete olan bağlılığını göstermektedir.”

Sendikalar ise anlaşmanın sömürülen Endonezyalı işçilere kapılarını açarak Avustralya işlerine zarar vereceği ve yatırım anlaşmazlıkları konusunda uluslararası kararlara izin vererek ulusal egemenliği baltalayacağı yönünde endişeleri olduğunu savundu. Örneğin Australian Council of Trade, bunu geçici vize sahiplerini destekleyen tehlikeli bir anlaşma sözleriyle tanımlarken imalat işçileri sendikası başkanı, anlaşmanın Avustralya işçilerine fayda sağlayacağına dair kesin kanıt bulunmadığını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum