Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Endeksa Açıkladı! İstanbul’da Ortama Kira 13 Bin TL’yi Geçti

Kira fiyatlarındaki artış gündemde çok konuşulan konulardan biri olmaya devam ederken, Endeksa'nın araştırmasına göre İstanbul'da kiralar yüzde 141 arttı.
Endeksa Açıkladı! İstanbul’da Ortama Kira 13 Bin TL’yi Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Konut sektöründe fiyatlar artış seyrini sürdürürken konuya dair veriler gerçeği ortaya koyuyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) yakın bir zamanda İstanbul’da konut fiyatlarının yüzde 138,3 oranında arttığını açıklamıştı. Bunun yanında konut sektöründe hizmet veren ve sektöre yönelik araştırma yapan Endeksa İstanbul’da konut kiralarına yönelik verilerini yayımladı.

Gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanan Endeksa, sektörün nabzını tutarak ‘Kent Kıymet Raporu’ Serisi ile illeri mercek altına aldı.

Buna göre Endeksa, İstanbul’da Mart 2023 sonu itibarıyla ortalama konut kiralarının aylık bazda yüzde 11, yıllık bazda ise yüzde 141 artarak 13 bin 75 TL olduğunu açıkladı.

İstanbul’daki ilçeleri inceleyen Endeksa, 10 bin TL’ye Avcılar’da 119 metrekare, Üsküdar’da 76 metrekare, Şişli’de 55 metrekare konut kiralamanın mümkün olduğunu bildirdi.

İstanbul’da bazı ilçelerin konut kiralama ücreti şu şekilde:

GCM Yatırım Banner

 

Endeksa İstanbul Konut Metrekare Fiyatı
Kaynak: Endeksa

Bu gelişmelerin öncesinde TCMB Şubat 2023 dönemine ilişkin konut fiyat endeksini (KFE) paylaşmıştı. Buna göre KFE aylık bazda yüzde 8,4, yıllık bazda yüzde 56,3 oranında arttı. Türkiye genelinde bir konutun ortalama metrekare fiyatı 20 bin 493,6 TL oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.