Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Endeks Üstü Getiri Sağlayan TAV için Yeni Tahmin

Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş., TAV Havalimanları Holding'in 2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal raporu sonrasında hedef fiyatı yükseltti. Detaylar haberde...
Endeks Üstü Getiri Sağlayan TAV için Yeni Tahmin
HABER GİRİŞ

TAV Havalimanları Holding, dün 2023’ün üçüncü çeyreğini ve ilk 9 ayını kapsayan finansal sonuçlarını paylaştı. Şirket yılın ilk 9 ayında 5,3 milyar TL kâr ettiğini açıkladı. Aracı kurum Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş., günlük strateji bülteninde TAV Havalimanı için yeni tahminini açıkladı.

Vakıf Yatırım, tarafından bugün yayımlanan bültende şirketin dün paylaştığı finansal rapora değinilerek yılın üçüncü çeyreğinde, hem kurumun hem de piyasa beklentisinin yaklaşık yüzde 8 üzerinde kâr açıkladığı belirtildi.

Şirketin yılın ilk 9 aylık döneminde hizmet verdiği yolcu sayısının ise yüzde 24 arttığı belirtildi. TAV’ın cirosu yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 24 yükselişle 421,8 milyon euro olduğu kaydedildi.

Ayıca çoğu gelir kaleminde gözlenen hacim ve fiyat artışını cirodaki büyümeyi desteklediği bildirildi. FAVÖK’ün beklentilere yakın gerçekleştiği aktarıldı.

Operasyonel performans artışına ek olarak yılın üçüncü çeyreğinde TIBAH hisse satışının, net kârâ 82,7 milyon euro katkı verdiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Şirketin, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde beklentilere yakın sonuçlar açıkladığı belirtildi. Şirketin (TAVHL) kodlu hisselerinin son bir ayda endeksi yüzde 10,5 yenmeyi başardığı aktarıldı.

Vakıf Yatırım’ın açıklamasında şirketin finansal raporuna yönelik şu değerlendirme geldi:

“Finansalların hisse performansına nötr yansımasını bekleriz. Güçlü operasyonel performans ve azalan net borç seviyesine de bağlı olarak TAV için hedef fiyatımızı 198,65 TL (önceki:160.00 TL) seviyesine yükseltirken, kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri” ve uzun vadeli “AL” önerilerimizi koruyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.