Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ENAG Açıkladı: Enflasyon Nisan’da Yüzde 150’yi Aştı

Enflasyon verilerini TÜİK öncesinde açıklayan ENAG’a göre Nisan’da yıllık oran yüzde 150’yi aştı. TÜİK için enflasyon beklentisi yüzde 68 iken aradaki fark dikkat çekti.
ENAG Açıkladı: Enflasyon Nisan’da Yüzde 150’yi Aştı
Yorum

Yurt içi piyasalar bugün açıklanacak Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon verilerine odaklandı. Mart’ta yüzde 61,14 ile 20 yılın rekorunu kıran enflasyon için Nisan beklentisi yüzde 68 yönündeyken TÜİK öncesinde ENAG’ın raporu geldi.

Resmi oran için beklentinin çok üzerinde gelen ENAG enflasyonu, Nisan’da yıllık bazda yüzde 156’ya yükseldi.

ENAG Enflasyon Artış
KAYNAK: Twitter

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) raporuna göre Nisan 2022 döneminde (31.03.2022-30.04.2022) günlük fiyat değişimlerinden elde edilen ENAGrup Fiyat Endeksi aylık bazda yüzde 8,68 arttı.

Rapora göre fiyatı geçen ay en çok artan ilk üç ürün sırasıyla süt, ayçiçek yağı, yoğurt oldu. Tahin ise yüzde 6,8 düşüşle fiyatı azalan ürün olarak belirtildi. Doğalgaz ücreti aylık bazda yüzde 35 artarken kadın tişörtleri yüzde 25 artışla öne çıkanlar arasında yer aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu