Yatırım yapmaya başla!

En Zeki İnsanların Bile Parayla İlgili 6 Saçma İnanışı

En Zeki İnsanların Bile Parayla İlgili 6 Saçma İnanışı

Parayla ilgili sıkıntılarınız mı var? Ne kadar kazansanız da bir türlü istediğiniz bolluğa ulaşamıyor musunuz? Parası olan kişilere karşı düşmanlıkla bakıyor, ciğere uzanamayan kedi misali onların hayatlarını yerin dibine mi sokuyorsunuz? Zenginleri açgözlülükle, cimrilikle, yüzeysellikle, şımarıklıkla ve daha zibilyon tane olumsuz sıfatla suçlayıp, onları sahte hayatlar yaşayan mutsuz kişiler olmakla mı yargılıyorsunuz? Peki, düşüncelerinizin ne kadar doğru, ne kadar kabul edilebilir olduğunu sahiden biliyor musunuz?

Paraya ya da yeterince parası olan insanlara karşı bu kadar negatif yaklaşmanızın nedeni acaba cüzdanınızda eksikliğini hissettiğiniz o malum kağıtlarla ilgili saçma inanışlarınız olabilir mi? Evet, diyorum ki parayla ilgili inanışlarınız yüzünden belki de istediğiniz kadar çok para kazanamıyorsunuzdur. İstediğiniz kadar kazanamadığınız için de paraya karşı daha düşmanca yaklaşıyor, bunun neticesinde de maddi durumunuzda daha da zorluk çekiyorsunuzdur. Ve işte bu inanışlarınız neticesinde de parasızlığınız kısır bir döngü halini alıyordur. Ne diyorsunuz, bu dediklerim gerçekten doğru olamaz mı? O zaman şöyle bir düşünün.

Yeterince parası olan insanlarla, olmayanların düşünceleri arasındaki farklılığı bir düşünün. İstediği çoğu şeye ulaşabilenler, yani maddi anlamda refah yaşayanlar paranın elde edilebilecek bir şey olduğunu düşünürlerken, diğerleri ise tam tersi yönde inanışlara sahiptirler. Ve bu insanlar arasında kesinlikle ortalamanın daha üzerinde zekaya sahip kişiler de yer alıyor. Kısacası, hem parasızlıktan şikayet edip hem de paranın kendisine lanet okuyan kişiler bazen aramızdaki en zeki kişiler oluyor. Peki, siz de onlardan biri olabilir misiniz? Ama isterseniz daha önce bu inanışların neler olduğunu inceleyelim. Böylelikle parayla ilgili saçma inanışlarınızın olup olmadığı konusunda bir karar varabilirsiniz.

İşte en zeki insanların bile parayla ilgili 7 saçma inanışı:

“Kredi Kartı Borcu Normal ve Kabul Edilebilir Bir Şeydir!”

“Kredi Kartı Borcu Normal ve Kabul Edilebilir Bir Şeydir!”Tabii tabii! Sonuçta; hayat şartlarının bu kadar zor olduğu bir zamanda herkesin kredi kartı borcu var, değil mi? Gayet iyi miktarlarda kazançları olanlar bile kredi kartı borçlarından dert yakınıyorlar, öyle değil mi? E nihayetinde adım atmak bile parayla! Markete ekmek almaya gidiyorsunuz para! Su alıyorsunuz para! İşe gidiyorsunuz para! Spor yapıyorsunuz para! Kısacası, her şey ama her şey para!

İşte bu nedenle de kazancın yetmemesi ve kredi kartlarına yüklenilmesi gayet olağan bir durum. Diye düşünüyorsunuz! Ama ne yazık ki çok yanılıyorsunuz. Çünkü kredi kartı borcu hiç de öyle normal ve kabul edilebilir bir şey değil. Sadece bütçe planını doğru bir şekilde yapamayanlar ve harcama dürtülerine engel olamayanlar kredi kartı borcu yapıyorlar. Diğerleri ise günümüzdeki en tehlikeli para tuzaklarından birinin o malum plastik kartlar olduğunu biliyor ve adımlarını bu gerçeğe göre atıyorlar.

“Para Parayı Çeker!”

“Para Parayı Çeker!”Parası olmayanların favori sözlerinden bir tanesi de kesinlikle bu! Yani para parayı çeker. Bu düşünce tarzını benimseyenlere göre para ancak parası olanlar tarafından elde edilebiliyor. Diğer bir deyişle; çok paraya sahip olabilmek için babadan zengin olmak lazım. Sıfırdan başlayarak zengin olmanın hiçbir yolu yok. Varsa da bu sadece çok şanslı olanlar için geçerli! Kısacası, maddi sıkıntı içinde dünyaya gelenler maddi sıkıntı içinde yaşamaya mahkumlar. Para içinde doğanların ise daha zengin olmak dışında yapacakları bir şey yok. Zira dilden dile dolaşan meşhur sözün gerektirdiği gibi para her halükarda parayı çekiyor!

“Ancak Şanslılar Zengin Olur!”

“Ancak Şanslılar Zengin Olur!”Yukarıda da söylediğim gibi, yeterince zengin olabilmek için ya doğuştan zengin olacaksınız ya da Alaaddin’in sihirli lambasını falan bulacaksınız. Yoksa başka türlü zengin olmanızın yolu yok. Para içinde yüzmek istiyorsanız eğer dünyanın en şanslı kişilerinden biri olmanız lazım. 3 liralık yatırım yapıp trilyonluk servet edinmeniz için seçilmiş olmayacaksınız da ne olacaksınız ki ama, öyle değil mi? Değil işte! Hiç öyle değil! Zengin olabilmek için çok şanslı olmanız falan gerekmiyor. Şansı bir kenara bırakın çok zor şartlar altında dünyaya gelmiş bile olabilirsiniz. Kaldı ki küçük bir araştırma yaparsanız; hayatı şanssızlıklarla dolu olan ama sonunda zenginliğe kavuşan bir sürü örnek alınacak isimle karşılaşabilirsiniz. Neden onlardan biri de siz olmayasınız ki?

“Cebinde Akrep Taşıyan Zenginler gibi Yaşamaktansa Fakir Ölürüm!”

“Cebinde Akrep Taşıyan Zenginler gibi Yaşamaktansa Fakir Ölürüm!”Tabii, paraya karşı düşmanca yaklaşan kişilerin bir diğer saçma inanışı da bu! Onlar zenginlerin çok cimri olduklarını, eğlenmeyi bilmediklerini, sürekli çalıştıklarını ve ömürlerini para kazanmaya odaklı geçirdiklerini zannediyorlar. Paylaşım nedir bilmeyen zenginlerin ceplerinde akrep taşıyan varyemezler olduklarını düşünüyorlar. Oysaki gerçekler hiç de sanıldığı gibi değil! Yani parası olanlar öyle sanıldığı gibi cimri falan değil.

Kazanımlarıyla başkalarına yardım eden, servetini insani amaçlar uğruna harcayan sayısız zengin isim var. Kısacası, çok para kazandığınızda cimri olacaksınız diye bir kural yok. Hatta isterseniz eskisine nazaran çok daha cömert davranabilirsiniz. Mesela; yolda gördüğünüz mendil satan çocuğa 5 lira vermek yerine, o çocuklar için sıcak bir yaşam alanı sunulmasına yardım edebilirsiniz. Kısacası; zengin olmanız paylaşımcı niteliğinizi a-kaybetmeniz anlamına gelmiyor.

“Yarının Garantisi Yok Bugün Harcamak En İyisi!”

“Yarının Garantisi Yok Bugün Harcamak En İyisi!”Değil mi ama? Yarına çıkacağımızın garantisi mi var ki? Sonuçta; üç günlük dünya! Bugün kazanıp bugün harcamak en iyisi! Evet, pek çok kişinin istediği kadar paraya sahip olamamasının nedenleri arasında bu durum da yer alıyor! Bugünü yaşa felsefesinden yola çıkarak hareket eden bu kişiler ellerine geçen her kuruşu anında harcamak istiyorlar. Azıcık paraları biriktiği zaman “aman mezara götürecek değiliz ya” diye düşünerek haybeye harcama yapıyorlar. Ama ne yazık ki bu şekilde yarınlarını da tehlikeye atıyorlar. Diğer bir deyişle “nasıl olsa yarına çıkacağımız belli değil” diye düşünenler bir zaman sonra gerçekten yarına çıkmak istemeyecek duruma geliyorlar.

“Asla Yeterince Param Olmayacak!”

“Asla Yeterince Param Olmayacak!”Peki, neden? Bunun için önünüzde nasıl bir engel var? Para kazanmanıza engel olacak bir sağlık sorununuz mu var yoksa elinizde bir diploma olmadığı için mi böyle düşünüyorsunuz? Kim bilir, belki de yüksek mercilerde bir dayınız olmadığı için çok para kazanmaya karşı imkansız gözüyle yaklaşıyorsunuzdur. Yapmayın!

Kendinize sürekli “istesem de zengin olamam, cebimde bir kuruş bile yokken o kadar parayı nereden kazanacağım” gibi şeyler söylemeyin. Çünkü bu şekilde parayla ilgili oluşturduğunuz yargıya inanıyor, doğal olarak da inandığınız doğrultuda bir yaşam biçimini seçiyorsunuz. Oysaki yapmanız gereken şey, sıfırdan başlayıp da milyonlar kazanan örnek alınası kişilerin başarılarına bakıp ders almak ve inanmak! Çünkü emin olun ki gerçekten inanır ve akıllıca bir plan yaparsanız istediğiniz zenginliğe kavuşabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum