Yatırım yapmaya başla!

Maaşların En Yüksek Olduğu Şehir San Francisco, İstanbul’daki Ortalama Gelir %31 Düştü!

Deutsche Bank araştırmasına göre San Francisco, en yüksek maaş ödenen şehir olurken İstanbul sakinlerinin ortalama geliri yüzde 31 düştü. Detaylar aşağıda;
Maaşların En Yüksek Olduğu Şehir San Francisco, İstanbul’daki Ortalama Gelir %31 Düştü!

Deutsche Bank araştırmasına göre San Francisco’daki ortalama maaşlar 2018’den bu yana yüzde 31 oranında artarak kentin dünyanın en yüksek maaş ödenen şehri unvanını almasını sağladı. 2019’da San Francisco’daki insanların ayda ortalama 6,526 dolar ödeme bekleyebilecekleri belirtilirken bunun New Yorkluların ortalama gelirinden yüzde 142 daha fazla olduğu aktarıldı.

Deutsche Bank’ın dünya çapındaki 56 şehirdeki gelirlerini ve yaşam maliyetlerini karşılaştıran araştırması, sakinlerinin dünyadaki en güçlü satın alma gücüne sahip olduğu San Francisco’daki ortalama kazancın son 5 yılda yüzde 88 oranında arttığını bildirdi.

Zürih son 5 yıl boyunca ortalama kazançların yüzde 18 oranında azaldığını gördükten sonra ilk sırayı kaybederek 5,896 dolar aylık gelirle ikinci sırada yer aldı.

Zürih Maaşların En Yüksek Olduğu İkinci Şehir New York City, 4,612 dolarlık aylık ortalama maaşla dünyanın üçüncü en yüksek ücretli şehri olurken, buradaki maaşlar yıllık bazda yüzde 12’li bir artış kaydetti. Her ikisi de 4000 doları aşan maaşlar sunan Boston ve Chicago da sırasıyla dünyanın en yüksek maaşlarını verildiği 10 şehir arasında yer aldı. Veriler, en yüksek maaşları veren şehirlerin birçoğunun kazancında düşüş yaşandığını da belli etti. Örneğin altıncı sırada yer alan Avustralya, Sydney sakinlerinin geliri yıllık bazda yüzde 8 azalırken, 5 yıl öncekine kıyasla yüzde 20 daha düşük gerçekleşti.

Yedinci sıradaki Oslo’daki maaşlar ise 2018’den bu yana yüzde 11, 5 yıl öncesine kıyasla ise 3’te 1 daha düşük olarak açıklandı.

Oslo Maaşların En Yüksek Olduğu Yedinci Şehir Kopenhag 3,190 dolarlık aylık maaşla 8, Melbourne ise 3,181 dolar maaşla 9. sırada yer aldı. 10. sırada yer alan Londra’nın gelirleri ise geçen yıla kıyasla yüzde 13 daha düşük geldi. Yıllık
bazdaki en büyük kayıplar ise Buenos Aires, Arjantin’de görüldü ki buradaki yüzde 45’lik gerileme aylık gelirlerin 527 dolarda kalmasına yol açtı. Güney Afrika kenti Johannesburg yüzde 26’lık düşüşle 1,223 dolar maaş seviyesinde belirtilirken İstanbul’da da gerileme kaydedildi.

Deutsche Bank’ın analizine göre İstanbul’daki aylık ortalama kazançlar yüzde 31 oranında düşerek sakinlerini aylık ortalama 433 dolar maaşla bıraktı.

İstanbul’daki Ortalama Gelir %31 Düştü!Aylık en düşük geliri sağlayan şehirler ise sakinlerinin ortalama 206 dolar kazandığı Mısır, Kahire ve aylık ortalama 236 dolar kazandığı Nijerya, Lagos oldu. Yüksek konut maliyetleriyle ünlü olan Hong Kong, orta sınıf iki yatak odalı bir daire için en pahalı şehir olurken buradaki ortalama kazançların 2,500 dolar ancak kira bedellerinin 3,685 dolar olduğu söylendi. Bu da New York’taki benzer bir daire kiralama maliyetinden yüzde 127 daha yüksekti. San Francisco ve New York, kiralık daire için Hong Kong’u takip eden en pahalı şehirler iken, Kahire, Bangalore ve Yeni Delhi en ucuzlarıydı.

Konut masrafları konusunda dünyanın en pahalı şehirlerinden biri olmasına rağmen San Francisco sakinleri kiralarını ödedikten sonra en fazla kullanılabilir gelire sahip sakinler oldu.

San Francisco En Fazla Kullanılabilir Gelir Sahip Şehir İki çalışanın iki yatak odalı bir daireyi paylaştığı farz edilerek yapılan analizde, san Francisco sakinlerine her ay kiralarını ödedikten sonra harcamak için 4,710 dolar kaldığı söylendi. Rakam, New Yorklulara kalması beklenen seviyeye göre yüzde 149 daha fazlaydı. Zürih sakinlerinin ikinci en yüksek kullanılabilir gelire sahip oldukları ve kiradan sonra ayda 4,626 dolarlarının kaldığı aktarıldı.

ABD şehirleri ilk beşi domine ederken Chicago, Boston ve New York sırasıyla üçüncü, dördüncü ve beşinci şehir oldu. Sydney sakinlerinin kira sonrası harcanabilir geliri 2,615 dolar, Melbourne sakinlerinin 2,485 dolar, Oslo sakinlerinin 2,342 dolar, Kopenhag sakinlerinin 2,342 dolar, Wellington sakinlerinin 2,075 dolar oldu. Konut masrafları düşük olmasına rağmen Kahire, Dakka ve Filipinler başkenti Manila’da yaşayan insanlar kira bedellerini ödedikten sonra en az harcanabilir geliri elde etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum