Yatırım yapmaya başla!

En Yakın Arkadaşınıza Teşekkür Etmenizi Gerektiren Sebepler

En Yakın Arkadaşınıza Teşekkür Etmenizi Gerektiren Sebepler

Dostluk ne kadar da çok evliliğe benziyor aslında. İyi günde, kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta… Kısacası, her durumda arkadaşınızın yanında olmayı gerektiriyor. Aslında gerektirme demeyelim, daha çok kendi rızanızla ve istemsizce yapıyormuşsunuz gibi. Aynı şekilde dostlarınız da böyle hisseder. Yardıma ihtiyacınız olduğu zaman, anında yanınızda olurlar.

Gerçek arkadaşlarınızı anlamanın yolu basittir. Mutlu anlarınızda veya size ihtiyaç duydukları anlarda yanınızda olanlar; değil gerçek arkadaş, arkadaş olarak bile sayılamaz aslında. Hatta öyle durumlar olur ki, arkadaşım dediğiniz insanlar sizi üzecek birçok şey yapabilir. Kötü bir arkadaşta bulunan özellikleri öğrenmek için önceki yazımızı okumanızı öneririm. Bu nedenle, kendinize öyle arkadaşlar bulmalısınız ki kötü anlarınızda yardımınıza koşacak birileri olsun. Yalnız bu durum tek taraflı değildir. “Dostum” dediğiniz insan nasıl sizin yanınızda oluyorsa, siz de aynı şekilde onun ihtiyacı olduğunda orada olmalısınız. Yoksa zaten arkadaşlığın ne anlamı kaldı, değil mi? İşte bu yüzden, yazımın girişinde arkadaşlığı, evliliğe benzettim. Hepinizin dost denince aklına elbet bazı isimler geliyordur. İşte, şimdi o isimleri ve sizin için yaptıklarını bir düşünün. Ben de bu sırada, onlara teşekkür etmeniz gereken durumları genel olarak listeleyeyim.

İşte gerçek arkadaşınızın en içten teşekkürü hak ettiği durumlar:

 • Bazı sıradan zamanları, hiç beklenmedik anlara çevirdikleri için: Evet, bazen hayatın ne kadar monoton ve sıkıcı olduğundan bahsediyor olabilirsiniz. Gerçek arkadaşlar sıkıntılı anları, hatırlanabilecek ve daha sonrasında gülerek anlatabileceğimiz zamanlara çevirmek için ellerinden geleni yaparlar.
 • Her zaman ihtiyacınız olan gazı verdikleri için: Bir şeylerden çekiniyor veya korkuyor olabilirsiniz. Dostlar bu zamanlar için var. Aradığınız motivasyonu ve desteği her an vermeye hazırlardır. Siz daha bir şey söylemeden, onlar sizi yüreklendirirler.
 • Daima doğruyu söyledikleri için: Sizin de bildiğiniz üzere, hayatınızdaki birçok insan yüzüne gülerken, arkanızdan konuşmaktadır. Ancak, ne kadar kırıcı veya üzücü dahi olsa dostlarınız size her zaman doğruyu söylerler. Onlara bu konuda teşekkür etmeyi unutmayın. Dürüstlük şu sıralar nadir bulunabilen bir şey.
 • Sorunları konuşarak hallettikleri için: Arkanızdan dedikodu yapmak veya aranızdaki sorunları başkalarına anlatmak yerine, sizinle konuşarak çözmeye çalıştıkları için de onlara bir teşekkür edebilirsiniz.
 • Orta yolu buldukları için: Bir sorun yaşadığınızda, inat etmeyerek orta yolu bulurlar. Bulamasalar dahi ikinizin de uyabileceği ortak bir çözüm ararlar.
 • Kendi kadar sizi düşündüğü için: Kesinlikle böyle bir zorunluluğu olmamasına karşın, sizi kendisi kadar düşündüğü için de dostlarınız bir teşekkürü hak ediyorlar.
 • Sizlere zaman ayırdıkları için: Hiç vakitleri olmasa da, ne kadar meşgul olsalar da her zaman size vakit ayırmaya çalışırlar. Aynısını sizin de yapmanızı beklerler, aksi taktirde nasıl bir dost olursunuz ki?
 • Yaptıkları tüm iltifatlar için: Kendinizi dibe vurmuş, yapayalnız ve başarısız hissettiğinizde her zaman elinizden tutan birinin olması ne kadar güzel, değil mi? Hele ki söyledikleriyle kendinize olan güveninizi geri kazandırması ve tekrar iyi hissetmenizi sağlaması da ayrı bir duygudur.
 • Hayatınızda yanlış giden bir şeyler olduğunu fark ettiği için: Sizi, sizin kadar iyi tanıyan birinin olması inanılmaz, değil mi? Bir şeyler ters gittiğinde dillendirmenize bile gerek yok. Çünkü o çoktan bunu anlamış ve sizi toparlama çalışmalarına başlamıştır.
 • Ayrı kaldığınızda bile sizi düşünmekten vazgeçmedikleri için: Ne kadar ayrı kalsanız dahi, ayrı büyüyemezsiniz. Hayatınızdan sürekli haberdar olmak ister ve iyi/ kötü her anınızda yanınızda olurlar.
 • Kararlarınızı desteklediği için: Herkes verdiğiniz kararları ne kadar yanlış bulsa da onlar daima arkanızdadır. Verdiğiniz kararları uygulayabileceğinizi bilirler ve mümkün oldukça destek olmaya çalışırlar.
 • Her zaman güçlü olamayacağınızı bildikleri için: Üstesinden gelemeyeceğimiz bir şey olduğunda, dost dediğiniz insanlar, bunun direkt farkına varırlar ve başa çıkmanız için ellerinden gelen tüm yardımı yaparlar.
 • Sizi olduğunuz gibi kabul ettikleri için: Gerçek arkadaşlarınız sizi değiştirmeye çalışmaz. Yalnızca yanlış yaptığınızı düşündüğü şeyler hakkında uyarır.

Hayatınızda dostum diyebileceğiniz insan varsa onları bırakmayın, gerekirse sülük gibi yapışın. Çünkü ilerleyen zamanlarda karşılaşabileceğiniz şeylerle kendi kendinize başa çıkmak oldukça zor olacaktır. Ne olursa olsun yanınızda birinin varlığını bilmek, oldukça güzel bir duygudur.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum