Yatırım yapmaya başla!

Otomotivin En Uzun Soluklu Üretim Modeli Chevy Suburban 85. Yılını Kutluyor!

Chevrolet'in 85 yıl önce çıkardığı ve geldiği konumda lüks SUV'ların öncüsü olan Suburban, tarihi ile göz dolduruyor.
Otomotivin En Uzun Soluklu Üretim Modeli Chevy Suburban 85. Yılını Kutluyor!

Chevrolet’in Suburban’ı için tarihte çok geri gitmemiz gerekiyor. Yani 1935 yılına! İlk Suburban, kamyon çerçevesi üzerine imal edilmiş vagon olarak çıkartıldı. Chevy aracını ulusal muhafız ve sivil koruma birimlerine özel olarak üretmişti. 1940’a kadar yapılan ilk nesil ahşaptı ve sekiz kişiye kadar oturma alanı sunuyordu. Sonraki dönemde aracın işlevselliği daha da artırılarak,  küçük bir kamyon şasisi üzerine sağlam şekilde çıkartıldı.

Neredeyse 1 asır önce dünyaya kazandırılan Suburban’ın haklı olarak kutlaması yapılıyor. O yüzdendir ki bu SUV model, otomotiv tarihinde en uzun süredir bulunan bir model olarak kitaplara yazılıyor. Gelin Suburban’ın biraz tarihine bakalım.

Suburban 1935 yılından beri wagon ve ondan geliştirilmiş bir SUV olarak hayatına devam etti.

Gövdesi ahşaptan sonra metal bileşenlerle imal edilen Suburban, savaşlar dahil olmak üzere insanların bir araca ihtiyaç duyduğu her noktada bulundu. İkinci nesilde 6 silindirli motorlarla çıkartılan uzun soluklu üretim modeli, içerisindeki tüm koltuk tertibatı sökülerek, 60 beygirlik motoruyla kargo taşımacılığında da kullanıldı.

Zaman ilerledi ve Suburban 60’lı yıllarda arazi aracına daha yatkın şekilde tasarlandı. Her zaman boyutları devasa şekilde tutulan Amerikalı’nın yedinci nesli tam boy SUV haline sokuldu. Artık dizel ve benzinli olmak üzere farklı motorla hareket ediyordu. 4 hızlı otomatik şanzıman eklenmiş ve güç 4.0L ile 7.4L arasında hacimlere sahip motorlardan alınmış.

Suburban 90’lı yıllarda premium SUV sınıfında değerlendirildi.

Motor hacimleri her zaman geniş olan araçta opsiyonel olarak 6.5L dizel sunuldu. Yine benzinde 5.7L ve 7.4L duruken, 2.5 tonluk canavar 9 saniyede kalkış yapabildi. Ve bu süre zarfında Suburban, hava yastıkları ve bazı eklenen güvenlik ekipmanlarıyla iyi bir seviyeye çıkartıldı.

Amerika’nın “armatürü” denilen Suburban, modern SUV’ların gerçek öncüsüydü ve bunun olumlu geri dönüşlerini Chevrolet almıştı. Her zaman firmasının tek bir mantıkla; sağlam ve kaliteli üretimiyle yollara bırakılan SUV’un 85 yıldır ayakta kalması tesadüf değil.

General Motors, 11. nesil üzerinde bir yenileme operasyonu yapacak. 2020 yılında GMC Yukon ve Cadillac Escalade ile birlikte aynı zamanda piyasaya çıkacak yepyeni bir Chevy Suburban planlanıyor…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum