Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

En Uzun Motor Ömrüne Sahip 10 Otomobil Markası

Otomobil endüstrisinin motor ömrü en uzun 10 markası arasında; Mazda, Subaru, Nissan gibi firmalar yer alıyor. Ayrıntılar yazımızda...
En Uzun Motor Ömrüne Sahip 10 Otomobil Markası
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kendini sürekli geliştirmesi gereken, rekabete dayalı sektörlerden biri de otomobil endüstrisidir. Firmalar, en iyi olabilmek, birbirlerini geçebilmek amacıyla her gün yeni bir model üretmektedir. Zira hiç bitmeyecek bu iş sektörü, firmalara en çok para kazandıran alanlardan biridir. Günümüzde bir otomobile sahip olmak, neredeyse herkes için zaruri olmuştur. Bu zaruriyetin sebeplerini ise hepimiz biliyoruz, değil mi?

Eski zamanlardaki yolculukları, filmlerden, kitaplardan, duyduklarımızdan, bir şekilde öğrendik. Bir yere gitmek için at arabalarıyla günlerce seyahat etmek ya da hastaları hekimlere sırtlarda taşıma vs. Nitekim önceden hayatımızı devam ettirebilmek adına olan ihtiyaçlar da çok farklıydı. Ancak, çağımız öyle bir hal aldı ki köşedeki markete gitmek dışında arabalarımız olmadan bir yere çıkamaz duruma geldik. Tabi ki bu durum, hepimizin aslında farkında olmasak da içinde bulunduğumuz zamanla yarışımızdan da kaynaklanıyor. Etrafınıza bakın, otomobiller hep aceleyle bir yerlere yetişmeye çalışıyor, insanlar sürekli bir koşuşturma içerisinde. Hal böyle olunca, çağımızın gereği araçlar olmadan dışarı adım atamıyoruz.

Otomobil firmaları da bu durumdan çıkar sağlayarak, müşterileri kendilerine çekmek amacıyla farklı stratejiler geliştiriyor. Her geçen gün yeni bir model, farklı bir özellik ekleniyor dört tekerlekli taşıtlarımıza. Şirketler, dünyanın en iyisi olabilmek gayesiyle çeşitli araştırmalar ve yatırımlar yapıyor. Arabaların niteliklerini geliştirerek, en iyiler arasında bir üst sıraya yükselmeye çalışıyorlar. Bir aracın ömrü tükenmeden kaç kilometre yol yapabildiği ise bu niteliklerden en önemlisi. Bu kriterler ışığında, sizler için bir liste hazırladık. Aşağıdaki yazımızda motor ömrü en uzun olan, otomobil endüstrisinin en iyi 10 markasını bulucaksınız.

İşte karşınızda otomobil endüstrisinin motor ömrü en uzun 10 firması:

10 Mazda

MazdaGenel merkezi Fuchu, Aki Hiroşima’da olan Mazda, bir Japon otomotiv şirketidir. 1960 yılında Wankel tipi motor üretimine başladılar ve günümüze kadar geliştirerek kendi tarzlarını yansıtan güçlü ve uzun ömürlü motor tipiyle markayı özleştirdiler. Şirketin vizyonu da genel olarak uzun ömürlü kullanım sağlayacak araçlar üretmektir. Araçların motor ömrü ortalama olarak 286.027 kilometredir.

GCM Yatırım Banner

9 Acura

AcuraAcura, Minato, Japonya ve Tokyo olmak üzere 3 ana merkezi olan, Honda şirketine bağlı otomotiv şirketidir. Tarihe ilk lüks Japon araba markası olarak geçmiştir. Ürettiği spor arabalar Amerika ve Avrupa’da çok saygın bir yere sahip. Amerikalıların Japon otomobillerine olan ön yargısını yıkan markaların başında gelmektedir. Amerika’da 1991 yılında En İyi İthal Otomobil ödülünü Legend modeliyle kazanmıştır. Honda’nın bir alt kuruluşu olan Acura otomobillerinin motor ömrü ise ortalama 287.987 kilometredir.

8 GMC

GMCGMC, Amerikan şirketi olup, Detroit’te bulunmaktadır. Generel Motor’un bünyesindeki markalardan biridir. Suv, kamyonet ve kamyon üretimi yapan bu marka, Amerika ve Kuzey Avrupa ülkelerinde çok sevilmektedir. Bu otomotiv firması, Kuzey Amerika ve Orta Doğu ülkelerine araç gönderiyor. Otomobillerinin motor ömrü bitmeden yapabileceği yol ise ortalama 303.496 kilometredir.

7 Subaru

SubaruGenel merkezleri Ebisu, Tokyo ve Japonya’da bulunan şirketin araçlarının motor ömrü, ortalama 305.105 kilometredir. Son 5 yıl içerisinde beklenen yükselişi gösterememiştir. Avrupa ülkelerine yapılan satışların yükselmemesi, Subaru’yu “Safkan Japon” olmaktan uzaklaştırmaya yetmiştir. Hala Impreza modeli üzerinden saygınlığını korusa da aile otomobilleri üretmekte zorluk çekmektedir. Son Samuray Subaru, motor konusunda rakiplerinden asla geri kalmamıştır. Üstelik turbo kullanılan otomobillerde motor ömrü daha az olur. Subaru bu algıyı tersine çevirmeyi başarmıştır.

6 Nissan

NissanJaponya’da bulunan Nissan, Yokohama ve Nishi-ku merkezli bir otomotiv şirketidir. Nissan motor şirketi; NISMO, Datsun, INFİNİTİ ve Nissan marka otomobiller üretmektedir. Dünya genelinde en büyük başarısını, Micra modeliyle 1993 yılında göstermiştir. Ford ve Renault ile ortaklığı bulunan şirket, Renault ile “DCI” motoru ortak kullanmaktadır. Şirketin başarısı ortaklıklardan doğan motorlar ile değil, zor günler geçirdiği yıllarda üretmiş olduğu yüksek performanslı motorlar ile gelmiştir. Araçlarının motor ömrü bitmeden yapabileceği yol, ortalama 314.776 kilometredir.

5 Chevrolet

ChevroletBir Amerikan şirketi olan Chevrolet’in merkezi Detroit ve Michigan’dadır. Firma, hemen hemen dünyanın her yerine otomobil ihraç etmektedir. 2000’li yıllarda Avrupa’ya yepyeni modellerle giriş yapmıştır. Yeni tip modeller ilk yıllarda büyük sorunlar çıkarsa da Avrupa’daki otomobil pastasından büyük bir pay kapmıştır. Oldukça verimli ve sağlam araçlar, ortalama 315.035 kilometre motor ömrüne sahip.

4 Dodge

DodgeGenel merkezi Auburn Hills ve Michigan’da olan Dodge bir Amerikan otomotiv şirketidir. Tüm dünya tarafından beğenilerek kullanılan dayanaklı araçlar üretmektedir. Dodge marka araçların yapabileceği yol kapasitesi ise ortalama 319.078 kilometredir.

3 Ford

FordFord Otomotiv, idari merkezi Dearborn, Michigan’da bulunan bir Amerikan şirketidir. Herkes tarafından otomobil üreticisi olarak bilinen şirketin araçları uzun süre boyunca kullanılabiliyor. Araçların motor ömrü bitmeden yapabileceği yol, ortalama 319.308 kilometredir.

2 Honda

HondaJaponya’nın Tokyo şehrinde merkezi olan Honda, herkes tarafından bilinen bir otomotiv şirketidir. Şirket, caddelerde sıklıkla gördüğümüz oldukça dayanıklı araçlar üretmektedir. Otomobillerinin motor ömrü, ortalama 336.354 kilometredir. Bu kapasiteyi sadece Toyota geçebilir.

1 Toyota

ToyotaJaponya’da genel merkezi bulunan Toyota, tüm dünya tarafından bilinen ve diğer otomotiv şirketlerinden daha uzun süre dayanan araçlar üretiyor. Firma, motor ömrü kriterini baz alırsak Honda’yı da geride bıraktığını ve birinci sıraya yükseldiğini görüyoruz. Toyota’nın uzun ömürlü araçlarının yapabildiği yol ortalama 339.096 kilometredir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın