Paylaşım

En Mutlu Zengin Adam: Ernesto Bertarelli


 

Dünya Mutluluk Raporu’nda dünyanın en mutlu yeri, İsviçre oldu. Dünyanın en mutlu yerinde yaşayan Ernesto Bertarelli ise 15.8 milyar dolarlık servetiyle en mutlu zengin adam oldu. İşte Ernesto Bertarelli hakkında bilmedikleriniz…

2015 Dünya Mutluluk Raporu, 8 milyon nüfusa sahip Alp ülkesinin en mutlu ülke olduğunu bildirdi. Dünyanın en mutlu yeri olan İsviçre’nin en zengin adamı ise Ernesto Bertarelli oldu. Bu yıl servetine 1.2 milyar dolar ekleyen Bertarelli toplamda 15.8 milyar dolarlık servete sahip.

2015 Dünya Mutluluk Raporu’nda en mutlu 7 ülkenin Kuzey Avrupa’da yer aldığı görülüyor. Diğer üç ülke ise Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, 15.8 milyar dolar servetiyle Ernesto Bertarelli dünyanın 54. en zengin adamı konumunda. Bertarelli endekste yer alan 200 girişimciden, bu yıl içerisinde servetini artırmayı başaran 3 İsviçreliden biri oldu. Listede Amerika’dan 67, Danimarka’dan 1 milyarder bulunurken, İzlanda ve Norveç’ten kimse listeye girmeyi başaramadı. Türkiye ise 158 ülke arasından 76. Sırada yer alıyor.

Ernesto Bertarelli Kimdir?

Ernesto Bertarelli 22 Eylül 1965 yılında, Roma’da dünyaya gelmiştir. 1989 yılında Babson Koleji’nden mezun olan ünlü iş adamı, 1993 yılında Harvard Business School’da MBA kazanmıştır. İtalyan asıllı olan milyarder şu an eski İngiltere güzeli ve şarkıcı Kirsty Bertarelli ile evli.

1996 yılında ilk olarak Serono’nun CEO’su olarak göreve başlayan Bertarelli 2007 yılında ailesinin % 64.5’lik hissesini 8.6 milyar dolar karşılığında Merck’e satmıştır. 1970 yıllarında ailesiyle birlikte Cenevre’ye taşınmış. Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre ailesinin yatırımlarının % 80’ine sahip olan Ernesto Bertarelli şu an Cenevre merkezli Waypoint Capital’ın patronu olarak görev yapmakta.

Yatçılık merakıyla bilinen ünlü iş adamı 2000 yılında Ernesto yatçılık ekibini kurdu. Takımı ise, Alinghi 2003’te America’s Cup’ı kazanan ilk Avrupalı olmayı başarmıştır.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın