Paylaşım

En İyi 60 Komedi Filmi Listesi [Yerli – Yabancı ve Yeni Filmler]


 

En iyi komedi filmlerini izlemek isteyenler, kesinlikle bu listeye göz atmalılar. Yerli, yabancı ve en yeni filmlerin de yer aldığı listemiz, toplamda 60 filmden oluşuyor olsa da bonus yapımlarıyla da bu türde izlenebilecek filmleri huzurlarınıza getiriyor.


En çok izlenen komedi filmleri, bizleri dertten tasadan kurtararak günümüzü ve gecemizi güzelleştirmeye devam ediyorlar. 2015, 2016 ve hatta 2017 yıllarının da en beğenilen filmleri ise genellikle komedi türünden çıkıyor. Eğer karnınız ağrıyana kadar gülmek istiyorsanız, hem yerli hem de yabancı yapımların yanı sıra bonusların ve en yeni filmlerin de bulunduğu listemizi bakmadan geçmeyin derim.

Toplamda 60 filmin ve bonusların bulunduğu en iyi komedi filmleri listesi de IMDb puanlarına göre sıralanmış şekilde huzurlarınıza geliyor. Kaliteli yapımların yer aldığı listemizde, yerli filmler de almış oldukları puanlarla fazlasıyla dikkat çekiyorlar. Aynı zamanda 2017 yılının beklenen yapımlarının da bulunduğu listemize geçmeden önce, 2016 ve 2017 yıllarının en komik filmlerine de buradan göz atabilirsiniz.

İşte karşınızda tüm zamanların en iyi komedi filmleri;

En İyi Komedi Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

En iyi komedi filmleri, Türk ve yabancı gözetmeksizin bir anlığına bile olsa yüzümüzü güldürmeyi başarıyorlar. Ayrıca adını efsaneler arasına yazdırmış yerli filmlerin birçoğu da komedi türünde yer alıyorlar. Hazırsanız, en yeni filmleri de içeren listemize başlıyoruz.  

En İyi Romantik Komedi Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Romantik komedi filmleri, elbette ki en bilinen yapımlar olarak karşımıza geliyorlar. Listemize göz atmadan önce; Kadın Aklı Erkek Aklı (The Ugly Truth) Sevgili Hedefim (Wild Target), Knocked Up ve Adı Çıkmış (Easy A) gibi sevilen filmlerle de eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

10. Aşk Doktoru (Hitch)

IMDb Puanı: 6,6

Aşk Doktoru (Hitch)Andy Tennant’ın yönettiği 2005 yapımı Aşk Doktoru (Hitch) filmi, romantik komedi türünün başarılı yapımlarından bir tanesiydi. Zaman zaman bizleri güldüren zaman zaman ise romantik sahneleriyle içimizi ısıtan bu film; Will Smith, Eva Mendes, Kevin James, Amber Valletta ve Paula Patton gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni kazanmayı başarmıştı.

9. Bay Evet (Yes Man)

IMDb Puanı: 6,8

Bay Evet (Yes Man)2008 yılının en beğenilen romantik komedi filmlerinden biri olan Bay Evet (Yes Man); Peyton Reed yönetmenliğinde karşımıza gelmişti. Usta komedyen Jim Carrey’nin yanı sıra Zoe Deschanel, Bradley Cooper, Terence Stamp ve Rhys Darby’den oluşan yardımcı oyuncu kadrosuyla da sevilen komedi yapımlarından biri olmayı başarmıştı.

8. Şamar Oğlanı (Dan in Real Life)

IMDb Puanı: 6,8

Şamar Oğlanı (Dan in Real Life)Genellikle komedi filmleriyle karşımıza gelen ve her daim izleyicilerin beğenisini kazanan Steve Carell, bu kez 2007 yapımı Şamar Oğlanı (Dan in Real Life) ile karşımıza geliyor. Juliette Binoche, Dane Cook, Emily Blunt ve Britt Robertson gibi başarılı oyuncuların da boy gösterdikleri bu yapım, müzikleriyle de izleyicilerin kalplerini fethetmişti.

7. Davetsiz Çapkınlar (Wedding Crashers)

IMDb Puanı: 7,0

Davetsiz Çapkınlar (Wedding Crashers)Şimdi ise 2005 yılının bir diğer etkileyici romantik komedi filmiyle listemize devam ediyoruz. Bob Fisher tarafından yazılan ve David Dobkin tarafından yönetilen Davetsiz Çapkınlar (Wedding Crashers); Owen Wilson ve Vince Vaughn gibi komedi ustalarının yanı sıra Isla Fisher, Rachel McAdams ve Bradley Cooper’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da merak uyandırmıştı.

6. Zor Baba (Meet the Parents)

IMDb Puanı: 7,0

Zor Baba (Meet the Parents)Unutulmaz romantik komedi filmlerinden biri olan 2000 yapımı Zor Baba (Meet the Parents), bütünüyle izleyicilerin beğenisini kazanmayı başarmıştı. Ben Stiller ve Robert De Niro’nun başrollerini paylaştıkları bu film; Teri Polo, Owen Wilson ve Blyth Danner’dan oluşan kadrosuyla da göz doldurmuştu.

EN İYİ ROMANTİK FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

5. Amerikan Pastası (American Pie)

IMDb Puanı: 7,0

Amerikan Pastası (American Pie)Gelmiş geçmiş en başarılı romantik komedi serilerinden biri olan Amerikan Pastası (American Pie), ilk olarak 1999 yılında izleyicilerle buluşmuştu. Weitz ailesi tarafından yazılıp yönetilen bu film, özellikle de dönemin gençlerinin unutulmazları arasına girmeyi başarmıştı. Jason Biggs, Alyson Hannigan, Seann William Scott, Tara Reid ve Eugene Levy gibi güçlü isimlerden oluşan kadrosuyla da sevilen yapımlardan biri haline geldi.

4. Ah Mary Vah Mary (There’s Something About Mary)

IMDb Puanı: 7,1

Ah Mary Vah Mary (There's Something About Mary)Bad Teacher, The Other Woman ve Sex Tape gibi daha birçok komedi filminde de boy gösteren Cameron Diaz’ın başrollerinde oynadığı 1998 yapımı Ah Mary Vah Mary (There’s Something About Mary) ile listemize devam ediyoruz. Başarılı bir romantik komedi filmi olan Ah Mary Vah Mary; Ben Stiller, Matt Dillon ve Chris Elliot gibi ünlü oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

3. 40 Yıllık Bekar (The 40 Year Old Virgin)

IMDb Puanı: 7,1

40 Yıllık Bekar (The 40 Year Old Virgin)Romantik komedi türüne, yine 2005 yapımı yine bir Steve Carell filmiyle devam ediyoruz. Ayrıca Paul Rudd, Seth Rogen, Catherine Keener, Elizabeth Banks, Jonah Hill ve Kevin Hart gibi oldukça başarılı isimleri de bünyesinde barındırıan 40 Yıllık Bekar (The 40 Year Old Virgin); en iyi komedi filmleri arasında da ilk sıralara adını yazdırıyor.

2. Çılgın Aptal Aşk (Crazy Stupid Love)

IMDb Puanı: 7,4

Çılgın Aptal Aşk (Crazy Stupid Love)Bir diğer başarılı Steve Carell filmi olan ve bünyesinde birçok ünlü oyuncuyu barındıran Çılgın Aptal Aşk (Crazy Stupid Love); 2011 yılının en güzel romantik komedi filmlerinden de bir tanesiydi. Carell’ın yanı sıra Ryan Gosling, Emma Stone, Julianne Moore, Analeigh Tipton, Marisa Tomei ve Kevin Bacon gibi güçlü oyunculardan oluşan kadrosuyla da fark yaratmıştı.

1. Aşıklar Şehri (La La Land)

IMDb Puanı: 8,4

Aşıklar Şehri (La La Land)Bu kez ise Ryan Gosling ve Emma Stone ikilisi yeniden karşımıza geliyor. Romantik müzikal komedi türüne ait bir yapım olan ve 2016 yılının en iyi filmleri arasında gösterilen Aşıklar Şehri (La La Land); tam bir Oscar canavarı olarak listemizi süslüyor. Ayrıca müzikleriyle de hayranlık uyandıran bu yapım yardımcı oyuncu kadrosuyla da bizleri fazlasıyla şaşırtıyor.

Bonus: Anchorman: O Bir Efsane (Anchorman: The Legend of Ron Burgundy)

IMDb Puanı: 7,2

Anchorman: O Bir Efsane (Anchorman: The Legend of Ron Burgundy)Absürt komedi filmlerinin yıldız isimlerinden Will Farrell’ın başrollerinde oynadığı Anchorman: O Bir Efsane (Anchorman: The Legend of Ron Burgundy), bazı sahneleriyle bizleri fazlasıyla güldürmeyi başarmıştı. Ayrıca Steve Carell, Paul Rudd, David Koechner ve Christina Applegane gibi güçlü yardımcı oyuncuların yanı sıra tanınmış konuk oyuncularıyla da merak uyandırmıştı.

Bonus: Bazıları Sıcak Sever (Some Like It Hot)

IMDb Puanı: 8,2

Bazıları Sıcak Sever (Some Like It Hot)Güzeller güzeli Marilyn Monroe’nun başrollerini Tony Curtis ve Jack Lemmon gibi iki usta isimle paylaştığı Bazıları Sıcak Sever (Some Like It Hot); efsanevi romantik komedi filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. 1959 yılında vizyona girmesine rağmen, halen daha izleyicilerin beğenisini kazanıyor.

En İyi Aksiyon – Suç Komedi Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Halihazırda sevilen türlerden olan aksiyona bir de komedi eklenince adeta tadından yenmiyor. En iyi aksiyon – suç komedi filmleri listemize; Merkezi İstihbarat (Central Intelligence) gibi yeni bir filmlin yanı sıra Rush Hour, Akıllı Ol (Get Smart), Göster Gününü (Kick Ass) ve Ajan (Spy) gibi sevilen yapımları da ekleyebilirsiniz.

15. Polis Akademisi (Police Academy)

IMDb Puanı: 6,6

Polis Akademisi (Police Academy)Çocukluğumuza ve gençlik dönemlerimize ait bir efsane ile listemizi şekillendirmeye devam ediyoruz. Halen daha karakterlerinin birçoğunun adını hatırladığımız Polis Akademisi (Police Academy) serisi, unutulmaz komedi filmlerinden biri olmayı başardı. Hugh Wilson yönetiminde ilk olarak 1984 yılında vizyona giren bu seri, halen daha kendisini izlettirmeyi ve bizleri eğlendirmeyi başarıyor.

14. Yedek Polisler (The Other Guys)

IMDb Puanı: 6,7

Yedek Polisler (The Other Guys)Özellikle de güçlü kadrosuyla 2010 yılının merak uyandıran yapımlarından biri haline gelen Yedek Polisler (The Other Guys), içermiş olduğu ince espriler yüzünden bazılarımız tarafından anlaşılmamış bir film olsa da geneliyle hayranlık uyandırmayı başardı. Adam McKay yönetiminde 2010 yılında vizyona giren bu film; Will Ferrell, Mark Wahlberg, Eva Mendes, Dwayne Johnson, Samuel L. Jackson, Michael Keaton ve Steve Coogan gibi güçlü oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

13. Patrondan Kurtulma Sanatı (Horrible Bosses)

IMDb Puanı: 6,9

Patrondan Kurtulma Sanatı (Horrible Bosses)2011 yılının en dikkat çeken komedi filmlerinden biri olan Patrondan Kurtulma Sanatı (Horrible Bosses), Seth Gordon’ın ellerinde hayat buldu. Beğeni kazanan senaryosunun yanı sıra Jennifer Aniston, Jason Bateman, Jason Sudeikis, Charlie Day, Kevin Spacey, Jamie Foxx ve Colin Farrell’dan oluşan güçlü kadrosuyla da hayranlık uyandırmayı başardı.

12. Bu Nasıl Aile (We’re the Millers)

IMDb Puanı: 7,0

Bu Nasıl Aile (We're the Millers)Jennifer Aniston ve Jason Sudeikis ikilisinin başrollerinde yer aldıkları 2013 yapımı Bu Nasıl Aile (We’re the Millers) filmi de beğeni kazanan komedi filmlerinden bir tanesiydi. Aynı zamanda Emma Roberts, Will Poulter, Ed Helms, Kathryn Hahn ve Nick Offerman gibi güçlü isimleri de bünyesinde barındıran Bu Nasıl Aile filmi de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

11. Tropik Fırtına: Al Bakalım (Tropic Thunder)

IMDb Puanı: 7,0

Tropik Fırtına: Al Bakalım (Tropic Thunder)Güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip, benzersiz bir komedi filmiyle daha listemize devam ediyoruz. 2008 yılında vizyona giren Tropik Fırtına: Al Bakalım (Tropic Thunder) filmi, Ben Stiller yönetmenliğinde karşımıza geliyor. Ayrıca Oscar adaylığına da sahip olan bu yapımın oyuncu kadrosunda da Ben Stiller, Robert Downey Jr., Tom Cruise, Jack Black, Jay Baruchel, Steve Coogan, Matthew McConaughey, Nick Nolte, Danny McBride ve Tobey Maguire gibi başarılı isimler yer alıyor.

EN İYİ AKSİYON MACERA FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

10. Çok Gizli (Top Secret)

IMDb Puanı: 7,2

Çok Gizli (Top Secret)Hem casusluk filmi hem de Elvis Presley filmlerine gönderme yapan etkileyici bir yapım olarak karşımıza gelen Çok Gizli (Top Secret), 1984 yılında vizyona girdi. Val Kilmer, Lucy Gutteridge ve Ömer Şerif gibi başarılı oyunculardan oluşan kadrosunun yanı sıra 3 yönetmen tarafından çekilen bu film de en iyiler arasında yer alıyor.

9. Liseli Polisler (21 Jump Street)

IMDb Puanı: 7,2

Liseli Polisler (21 Jump Street)Hem ilk hem de ikinci filmiyle izleyicilere keyifli anlar yaşatan Liseli Polisler (21 Jump Street), ilk olarak 2012 yılında izleyiciyle buluştu. Başrollerinde yer alan Channing Tatum ve Jonah Hill ikilisinin yanı sıra Dave Franco, Brie Larson, Ice Cube ve Dakota Johnson gibi ünlü isimlerden oluşan kadrosuyla da beğeni topladı.

8. İyi Adamlar (The Nice Guys)

IMDb Puanı: 7,4

İyi Adamlar (The Nice Guys)Bana göre 2016 yılının en başarılı komedi filmlerinden olan İyi Adamlar (The Nice Guys), özellikle de Ryan Gosling’in kendisini dövdüğü sahneyle oldukça güldürmeyi başarmıştı. Ayrıca Russell Crow’un başarılı performansıyla da şekillenen bu Shane Black filmi, Matt Borner’ın da kötü adam performansıyla etkileyici bir yapım haline gelmişti.

7. Evde Tek Başına (Home Alone)

IMDb Puanı: 7,5

Evde Tek Başına (Home Alone)Chris Columbus yönetiminde vizyona giren ve 1990 yılına damgasını vuran Evde Tek Başına (Home Alone) filmi de komedi türünün en bilindik örneklerinden biri olarak listemizde yer alıyor. Macaulay Culkin’in başrollerinde oynadığı, Daniel Stern ve Joe Pesci’nin ise üstün performanslarıyla destekledikleri Evde Tek Başına da başarılı komedi filmlerinden biri olarak bizleri maziye götürüyor.

6. Kiss Kiss Bang Bang

IMDb Puanı: 7,6

Kiss Kiss Bang Bang2005 yılının en iyi suç ve gerilim filmlerinden biri olarak karşımıza gelen Kiss Kiss Bang Bang, bazı sahneleriyle de bizleri güldürmeyi başarıyor. Yine Shane Black’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu film de Robert Downey Jr., Val Kilmer ve Michelle Monaghan’dan oluşan oyuncu kadrosuyla da beğeni topluyor.

5. Çıplak Silah (The Naked Gun)

IMDb Puanı: 7,6

Çıplak Silah (The Naked Gun)Absürt komedinin benzersiz örneklerinden biri olmakla kalmayıp, çocukluk ve gençlik dönemlerimizin de en eğlenceli yapımları arasında yer alan Çıplak Silah (The Naked Gun), vizyona gireli 30 yıl olmasına rağmen, izleyicileri güldürmeye devam ediyor. David Zucker tarafından yönetilen bu film, özellikle de usta komedyen Leslie Nielsen’in hayranlık uyandıran performansıyla en iyiler arasına adını yazdırıyor.

4. Felekten Bir Gece (The Hangover)

IMDb Puanı: 7,8

Felekten Bir Gece (The Hangover)İlk olarak 2009 yılında vizyona girmesine rağmen, efsanevi bir komedi serisi haline gelen Felekten Bir Gece (The Hangover); ayrıca yaş sınırlandırması getirilmesine rağmen gişede rekor kıran filmler arasında da yer alıyor. Todd Philips’in ellerinde şekillenen bu film; Bradley Cooper, Zach Galifianakis, Ed Helms, Justin Bartha ve Ken Jeong gibi güçlü oyuncu kadrosuyla da unutulmazlar arasına girmeyi başardı.

SÜRPRİZ SONLU EN İYİ TERS KÖŞE FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

3. Cazcı Kardeşler (The Blues Brothers)

IMDb Puanı: 7,9

Cazcı Kardeşler (The Blues Brothers)1980 yılının en başarılı filmlerinden biri olan Cazcı Kardeşler (The Blues Brothers); müzikal komedi ve aksiyon türlerini bünyesinde barındırıyor. John Landis tarafından yönetilen bu yapım müziklerinin yanı sıra Dan Aykroyd, John Belushi ve Carrie Fisher gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da beğeni kazanıyor.

2. Deadpool

IMDb Puanı: 8,1

DeadpoolBir çizgi roman uyarlaması ve süper kahraman filmi olmasına rağmen, esprileriyle izleyicileri kahkahalara boğan Deadpool, dördüncü duvarı kırarak da sinema dünyasında fark yaratmayı başarıyor. 2016 yılının en başarılı filmleri arasında gösterilen Deadpool; özellikle de Ryan Reynolds ve Morena Baccarin ikilisinin enfes performansıyla hayranlık uyandıran bir komedi filmi haline geliyor.

1. Kapışma (Snatch)

IMDb Puanı: 8,3

Kapışma (Snatch)2000 yapımı bir gerilim drama filmi olmasına rağmen, özellikle de Brad Pitt tarafından canlandırılan Mickey O’Neil karakteri bizleri fazlasıyla güldürmeyi başarmıştı. Guy Ritchie yönetmenliğinde karşımıza gelen Kapışma (Snatch); Türk rolündeki Jason Statham, Benicio del Toro ve Vinnie Jones gibi güçlü isimlerle de efsanevi bir yapım olarak sinema tarihine damgasını vurmuştu.

Bonus: Üşütük Kafalar (Pineapple Express)

IMDb Puanı: 7,0

Üşütük Kafalar (Pineapple Express)2008 yılının en iyi aksiyon komedi filmlerinden biri olan Üşütük Kafalar (Pineapple Express), senaryosu ve oyunculuklarıyla bizleri gülümsetmeyi başarıyor. Seth Rogen’ın hem senarist hem de başrol oyuncusu olarak karşımıza çıktığı bu yapım; James Franco, Danny McBride ve Amber Heard gibi ünlü isimleri de bünyesinde barındırıyor.

Bonus: Vurguncular (War Dogs)

IMDb Puanı: 7,1

Vurguncular (War Dogs)Gerçek bir hikayeden esinlenerek beyazperdeye aktarılan Vurguncular (War Dogs) da 2016 yılının en başarılı yapımlarından biri olarak huzurlarınıza geliyor. Todd Phillips tarafından yazılıp yönetilen Vurguncular filmi; son yıllarda yıldızı parlayan Miles Teller ve Jonah Hill ikilisinin yanı sıra Bradley Cooper gibi başarılı bir oyuncuyu da bünyesinde barındırıyor.

En İyi Dram – Fantastik Komedi Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Yer yer yüzümüzü gülümseten, yer yer ise gözlerimizin dolmasına neden olan dram komedi filmleri, izleyicileri duygu karmaşasına sürüklemeye devam ediyorlar. Fantastik komedi filmleri ise masalsı bir dil kullanarak bizleri kendilerine hayran bırakıyorlar. Bu arada en iyilerin yer aldığı listemize Yalancı Yalancı (Liar Liar), Borat, Maske (The Mask), Click, Zoolander ve Üşütük Popolar (Cool Runnings) gibi oldukça başarılı filmleri de ekleyebilirsiniz.

15. Korkunç Bir Film (Scary Movie)

IMDb Puanı: 6,2

Korkunç Bir Film (Scary Movie)Gişe rekortmeni filmlerle dalga geçerek, dönemin en bilindik ve en sevilen yapımlarından biri olan Korkunç Bir Film (Scary Movie) serisi özellikle de 2000’de vizyona giren ilk filmiyle büyük beğeni toplamıştı. Anna Faris’ten Carmen Electra’ya kadar birçok ünlü oyuncuyu da bünyesinde barındıran bu film, replikleriyle de döneme damgasını vurmayı başarmıştı.

14. Süper Ot (How High)

IMDb Puanı: 6,3

Süper Ot (How High)Korkunç Bir Film’den sadece 1 yıl sonra vizyona giren ve özellikle de gençlerin en sevdiği komedi filmlerinden biri olmayı başaran Süper Ot (How High) ile listemize devam ediyoruz. Konusu ve birçok sahnesiyle yüzümüzü güldüren bu Jesse Dylan filmi, Method Man, Radman ve Mike Epps’in performanslarıyla da çok daha eğlenceli bir yapım haline gelmişti.

13. Diktatör (The Dictator)

IMDb Puanı: 6,4

Diktatör (The Dictator)2012 yılında izleyicilerin kahkahalarla izlediği oldukça başarılı bir komedi filmi olan Diktatör (The Dictator); hem eleştirel dili hem de argo yapısıyla tepkilerin de odak noktası haline gelmişti. Larry Charles tarafından yönetilen bu eğlenceli film; Ali G ve Borat gibi filmlerinin de yıldızı olan Sacha Baron Cohen’in yanı sıra Anna Faris, Megan Fox, Ben Kingsley ve Jason Mantzoukas’ın başarılı performanslarıyla da bizleri güldürmeyi başarmıştı.

12. Aman Tanrım (Bruce Almight)

IMDb Puanı: 6,7

Aman Tanrım (Bruce Almight)2003 yapımı unutulmaz bir fantastik komedi filmi olan Aman Tanrım (Bruce Almight), bazı ülkelerde yasaklanmış olsa da çoğu sinemaseverin en beğendiği yapımlar arasında yer alıyor. Jim Carrey, Morgan Freeman, Jennifer Aniston ve Steve Carell gibi usta oyuncuları bünyesinde barındıran bu film de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

11. Buraya Kadar (This Is the End)

IMDb Puanı: 6,7

Buraya Kadar (This Is the End)Kıyamet senaryolarının üzerine yazılmış bir absürt komedi filmi olan Buraya Kadar (This Is the End), özellikle de ünlü isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla oldukça merak uyandırmıştı. Seth Rogen ve Evan Goldberg ikilisinin yazıp yönettikleri bu 2013 filmi; Seth Rogen, James Franco, Jonah Hill, Jay Baruchel, Danny McBride, Emma Watson, Michael Cara, Craig Robinson, Rihanna, Channing Tatum ve Paul Rudd gibi birçok ünlü oyuncuyu bünyesinde barındırıyor.

EN İYİ FANTASTİK FİLMLER LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

10. Hayvan Dedektifi (Ace Ventura: Pet Detective)

IMDb Puanı: 6,9

Hayvan Dedektifi (Ace Ventura: Pet Detective)Yine unutulmaz bir Jim Carrey filmiyle listemize devam ediyoruz. Carrey’nin ilk sinema filmi olan ve yıldızlaşmasını sağlayan Hayvan Dedektifi (Ace Ventura: Pet Detective), 1994 yılında izleyicilerle buluştu. Şaşkın bir hayvan dedektifinin eğlenceli maceralarının anlatıldığı bu komedi filmi halen daha bizleri güldürmeyi başarıyor.

9. Müthiş Dadı (Mrs. Doubtfire)

IMDb Puanı: 6,9

Müthiş Dadı (Mrs. Doubtfire)1993 yılının en başarılı komedi filmlerinden biri olan Müthiş Dadı (Mrs. Doubtfire), Oscar ödüllü bir yapım olarak karşımıza geliyor. Usta oyuncu Robin Williams’ın yanı sıra Sally Field gibi başarılı bir oyuncunun da yer aldığı Müthiş Dadı filmi, türünün öncüsü bir yapım olarak da beğenilerin odak noktası haline geliyor.

8. Ayı Teddy (Ted)

IMDb Puanı: 7,0

Ayı Teddy (Ted)2012 yılının en aykırı filmlerinden biri olmakla kalmayıp, neredeyse her sahnesi ve her diyaloguyla bizleri güldürmeyi başaran Ayı Teddy (Ted) ile listemizi şekillendiriyoruz. Seth MacFarlane’in sesi; Mark Wahlberg, Mila Kunis, Jessica Barth ve Giovanni Ribisi’nin ise oyunculuklarıyla hayat verdikleri bu film de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

7. Salak ile Avanak (Dumb & Dumber)

IMDb Puanı: 7,3

Salak ile Avanak (Dumb & Dumber)Unutulmaz efsane filmler arasına adını yazdıran Salak ile Avanak (Dumb & Dumber); 2014 yılında yeni versiyonuyla ise hayal kırıklığı yaratmıştı. 1994 yapımı ise Jim Carrey ve Jeff Daniels ikilisinin komedi ustaları haline gelmelerini sağlamıştı. Ayrıca öncesinde yayınlanan Maske filmiyle birlikte 90’lı yılların en beğenilenleri arasına adını yazdırmayı da başarmıştı.

6. Benden Bu Kadar (As Good as It Gets)

IMDb Puanı: 7,7

Benden Bu Kadar (As Good as It Gets)Tüm zamanların en başarılı komedi dram filmleri arasında yer alan 2 dalda Oscar ödülü başta olmak üzere sinema dünyasının prestijli ödüllerinin de kazananın olan 1997 yapımı Benden Bu Kadar (As Good as It Gets) filmi de listemize adını yazdırıyor. Başrollerini Jack Nicholson ve Helen Hunt gibi iki usta ismin paylaştığı bu filmde Oscar ödüllü Cuba Gooding Jr. da yardımcı oyuncu olarak görev alıyor.

EN İYİ DUYGUSAL FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

5. Uçak (Airplane)

IMDb Puanı: 7,8

Uçak (Airplane)En sevilen komedi ve felaket filmlerinden biri olan 1980 yapımı Uçak (Airplane); David Zucker, Jim Abrahams ve Jerry Zucker üçlüsünün ellerinde hayat buluyor. Ayrıca usta komedyen Leslie Nielsen’ın yanı sıra Robert Hays, Julie Hagerty, David Zucker ve Lloyd Bridges de bu filmin oyuncu kadrosunda yer alıyor.

4. Kaptan Fantastik (Captain Fantastic)

IMDb Puanı: 7,9

Kaptan Fantastik (Captain Fantastic)Yüzüklerin Efendisi serisinin Aragorn’u, Viggo Mortensen, bu kez bir komedi dram filmiyle karşımıza geliyor. 2016 yılında vizyona giren ve izleyicilerin beğenisini kazanan Kaptan Fantastik (Captain Fantastic); George MacKay, Annalise Basso, Samantha Isler, Nicholas Hamilton, Kathryn Hahn ve Steve Zahn gibi ünlü isimleri de kadrosunda barındırıyor.

3. Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day)

IMDb Puanı: 8,0

Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day)En iyi beyin yakan – kafa açan filmler arasında yer alan 1993 yapımı Bugün Aslında Dündü (Groundhog Day), döneminin en başarılı yapımlarından biri olarak listemizde yer alıyor. IMDb Top 250 listesinde de bulunan bu yapım; Harold Ramis’in başarılı yönetiminin yanı sıra Bill Murray ve Andie MacDowell’ın da etkileyici performanslarıyla şekilleniyor.

2. 3 Aptal (3 Idiots)

IMDb Puanı: 8,4

3 Aptal (3 Idiots)Bollywood’un yıldızı en iyi Aamir Khan filmleri arasına da adını yazdıran 3 Aptal (3 Idiots) da komedi türünün unutulmaz örneklerinden biri olarak listemizi süslüyor. Aamir Khan’ın yanı sıra Kareena Kapoor, Sharman Joshi ve R. Madhavan gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındıran bu Rajkumar Hirani filmi, müzikleriyle de hayranlık uyandırıyor.

EN İYİ HİNT FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

1. Geleceğe Dönüş (Back to the Future)

IMDb Puanı: 8,5

Geleceğe Dönüş (Back to the Future)Gençlik ve çocukluk dönemlerimizin bir diğer unutulmaz film serisi olan Geleceğe Dönüş (Back to the Future), bir yandan günümüz teknolojisine ışık tutarken, bir yandan da halen daha bizleri güldürmeyi başarıyor. İlk olarak 1985 yılında vizyona giren bu Robert Zemeckis filminin başrollerinde ise Michael J. Fox ve Christopher Lloyd gibi usta isimler yer alıyor.

Bonus: Çok Fena (Superbad)

IMDb Puanı: 7,6

Çok Fena (Superbad)2007 yılında vizyona giren ve bir gençlik komedisi olan Çok Fena (Superbad) filmi de beğenilen yapımlar arasında yer alıyor. Jonah Hill, Michael Cera, Seth Rogen, Emma Stone, Christopher Mintz-Plasse ve Dave Franco gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor.

En İyi Yerli Komedi Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Çoğu zaman içimizden insanların ve hikayelerin yer aldığı en iyi yerli komedi filmleri, fazlasıyla beğenimizi kazanmayı başarıyorlar. Başarılı yapımlardan oluşan listemize Şaban Oğlu Şaban, Züğürt Ağa, Neşeli Günler ve Her Şey Çok Güzel Olacak efsanevi filmleri de ekleyebilirsiniz.

15. Hükümet Kadın

IMDb Puanı: 6,5

Hükümet KadınEn iyi Türk komedi filmlerine 2013 yapımı Hükümet Kadın ile başlıyoruz. Sermiyan Midyat tarafından yazılıp yönetilen bu film, hem konusu hem de oyuncularıyla beğeni toplamayı başarıyor. Demet Akbağ, Ercan Kesal, Sermiyan Midyat, Gülhan Tekin, Mahir İpek, Bülen Çolak ve Cezmi Baskın gibi başarılı oyuncuları bünyesinde barındıran Hükümet Kadın, Cem Yıldız imzalı müzikleriyle de beğeni kazanıyor.

14. Kaçma Birader

IMDb Puanı: 7,1

Kaçma BiraderKardeş Payı dizisinin Yiğido Emrah’ı olarak karşımıza gelerek bizleri fazlasıyla güldürmeyi başaran Emrah Kaman, bu kez Kaçma Birader filmiyle kahkahalar atmamıza neden oluyor. Ayrıca Zafer Algöz, Melek Baykal, Algı Eke, Cihan Ercan, Nursel Köse ve Necip Memli gibi başarılı oyuncular da bu 2016 yapımı komedi filminde yer alıyorlar.

13. Eyvah Eyvah

IMDb Puanı: 7,2

Eyvah EyvahMüzikleri ve diyaloglarıyla efsanevi bir komedi serisi haline gelen Eyvah Eyvah’ın senaristliğini Ata Demirer, yönetmenliğini ise Hakan Algül üstleniyor. Ayrıca Ata Demirer’in başrollerinde yer aldığı bu seride; Demet Akbağ, Özge Borak, Salih Kalyon, Meray Ülgen ve Tanju Tuncel gibi usta oyuncular da kadroda bulunuyor.

12. Kara Bela

IMDb Puanı: 7,2

Kara Bela2015 yılının en beğenilen yerli komedi filmlerinden olan Kara Bela, Burak Aksak’ın ellerinde hayat buluyor. Cengiz Bozkurt, Seda Bakan, Erkan Kolçak Köstendil ve Cihan Ercan’ın olağanüstü performanslarının yanı sıra Berat Yenilmez, Tarık Ünlüoğlu, Hasibe Eren, İştar Gökseven ve Erdal Tosun gibi usta isimleri de kadrosunda barındırıyor.

11. Çalgı Çengi

IMDb Puanı: 7,4

Çalgı ÇengiAhmet Kural ve Murat Cemcir ikilisinin birer yıldız haline geldiği 2010 yapımı Çalgı Çengi filmi, hem müzikleri hem de izleyicilere kahkahalar attıran sahneleriyle beğeni toplamayı başarmıştı. Cem Yılmaz’ın yapımcılığını, Selçuk Aydemir’in ise yönetmenliğini üstlendiği bu yapım, tanınmış oyuncuların yer aldığı oyuncu kadrosuyla da unutulmazlar arasına girmeyi başardı.

YEŞİLÇAM SİNEMASINDAN EFSANE BEYİN YAKAN SAHNELERİ İÇİN TIKLAYIN.

10. Düğün Dernek

IMDb Puanı: 7,4

Düğün DernekSelçuk Aydemir, Ahmet Kural ve Murat Cemcir üçlüsünün efsaneleştikleri bir diğer yapımla daha listemize devam ediyoruz. 2013 yılının en iyi komedi filmleri arasına adını yazdıran Düğün Dernek; Rasim Öztekin, Devrim Yakut, Barış Yıldız ve Şinasi Yurtsever’in başarılı performanslarıyla da hayranlık uyandıran bir film haline geliyor.

9. Limonata

IMDb Puanı: 7,6

LimonataSerkan Keskin, Funda Eryiğit, Luran Ahmeti, Bedia Begovska ve Ertan Saban gibi sevilen oyuncuları bünyesinde barındıran 2015 yapımı Limonata filmi de en iyilerden biri olarak karşımıza geliyor. Ünlü oyunculardan Ali Atay’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bu filmin senaryosu ise Ertan Saban’ın ellerinde hayat buluyor.  

8. Pek Yakında

IMDb Puanı: 7,7

Pek YakındaBenzersiz bir Cem Yılmaz eseri olan Pek Yakında filmi, gerek senaryosu gerekse oyunculuklarıyla 2014 yılının en iyi komedi filmleri arasında yer alıyor. Yapımcılığını, yönetmenliğini, senaristliğini ve başrolünü Cem Yılmaz’ın oynadığı bu film; Ozan Güven, Zafer Algöz, Özkan Uğur, Tülin Özen, Çağlar Çorumlu, Zerrin Tekindor, Cengiz Bozkurt, Ayşen Gruda ve Can Yılmaz gibi başarılı isimleri de kadrosunda barındırıyor.

7. G.O.R.A

IMDb Puanı: 8,0

G.O.R.A2004 yılında vizyona giren ve efsanevi fantastik komedi filmlerinden biri haline gelen G.O.R.A, müzikleri ve oyuncu kadrosuyla da beğeni topluyor. Yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın üstlendiği bu filmde; Cem Yılmaz, Ozan Güven, Erdal Tosun, Şafak Sezer, Özge Özberk, Özkan Uğur, Rasim Öztekin, İdil Fırat ve Cezmi Baskın gibi daha birçok ünlü oyuncu yer alıyor.

6. Vizontele

IMDb Puanı: 8,0

VizonteleGüçlü bir kadroya sahip, efsanevi bir komedi serisiyle daha listemize devam ediyoruz. Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı ve Ömer Faruk Sorak ile birlikte yönettikleri Vizontele, Kardeş Türküler imzası taşıyan müzikleri ve senaryosuyla da beğeni toplamıştı. Ayrıca Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz, Demet Akbağ, Tolga Çevik, Şafak Sezer, Erdal Tosun, Altan Erkekli, Şebnem Sönmez ve Salih Kalyon gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da fark yaratmıştı.

TÜRK SİNEMASININ GÜLDÜREN EN KOMİK SAHNELERİ İÇİN TIKLAYIN.

5. Pardon

IMDb Puanı: 8,2

PardonMert Baykal’ın yönetmen koltuğunda oturduğu, Ferhan Şensoy’un ise senaristliğini üstlendiği 2005 yapımı Pardon filmi de en beğenilen eleştirisel komedi filmlerinden biri olarak listemizi süslüyor. Başrollerini Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin ve Ali Çatalbaş’ın üstlendiği bu filmin kadrosunda; Zeki Alasya, Sermiyan Midyat, Bülent Kayabaş ve Erol Günaydın gibi usta isimler de yer alıyor.

4. Köyden İndim Şehire

IMDb Puanı: 8,4

Köyden İndim ŞehireŞimdi ise unutulmaz bir Ertem Eğilmez filmiyle listemize devam ediyoruz. 1974 yılından bu yana sevilerek izlenen Yeşilçam filmlerinden biri olan Köyden İndim Şehire; Salak Milyonerler filminin devamı olarak karşımıza gelmişti. Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar ve Halit Akçatepe gibi usta isimlerin başrollerini paylaştıkları bu film de en iyilerden biri olarak listemizi süslüyor.

EN İYİ PARA KONULU FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

3. Kapıcılar Kralı

IMDb Puanı: 8,5

Kapıcılar KralıReplikleriyle unutulmaz bir Yeşilçam filmi olan Kapıcılar Kralı, 1976 yılında izleyici karşısına çıkmasına rağmen, halen daha sevilerek izleniyor. Zeki Ökten’in yönetmen koltuğunda oturduğu bu film; Kemal Sunal, Sevda Ferdağ, Sevil Üstekin, Ekrem Dümer ve Şevket Altuğ gibi usta oyuncuları da kadrosunda barındırıyor.

2. Süt Kardeşler

IMDb Puanı: 9,0

Süt KardeşlerSadık Şendil’in senaristliğini, Ertem Eğilmez’in ise yönetmenliğini üstlendiği Süt Kardeşler filmi, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Gulyabani romanından esinlenilmiştir. Kemal Sunal, Şener Şen, Adile Naşit, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda, Ali Şen ve Hale Soygazi gibi usta oyunculardan oluşan kadrosuyla da efsanevi komedi filmleri arasında yer alıyor.

1. Hababam Sınıfı

IMDb Puanı: 9,5

Hababam SınıfıGelmiş geçmiş en iyi komedi filmleri arasında yer alan Hababam Sınıfı serisi de Rıfat Ilgaz romanın Ertem Eğilmez tarafından beyazperdeye uyarlanmış halidir. Ayrıca Melih Kibar imzalı müzikleriyle de efsaneleşen bu yapım; Kemal Sunal, Tarık Akan, Adile Naşit, Münir Özkul, Halit Akçatepe, Ahmet Arıman ve Muharrem Gürses gibi ustaları da bünyesinde barındırıyor.

Bonus: İftarlık Gazoz

IMDb Puanı: 7,5

İftarlık Gazoz2016 yapımı dram komedi türünün başarılı örneklerinden biri olan İftarlık Gazoz, Yüksel Aksu tarafından yazılıp yönetilmiştir. Konusu ve sıcak oyunculuklarıyla bizleri 70’lerin Ege’sine götüren bu film, kaybettiğimiz değerleri ve insanlığı da komedinin yanında tokat gibi yüzümüze vuruyor.

Bonus: Kötü Kedi Şerafettin

IMDb Puanı: 7,8

Kötü Kedi Şerafettin2016 yılının bir diğer balarılı komedi filmi olan Kötü Kedi Şerafettin; Bülent Üstün’ün ellerinde hayat bulan bir çizgi roman dizisinden meydana getirilmiştir. Ayrıca senaryosunda Levent Kazak’ın da imzasını taşıyan bu animasyon filmi; Demet Evgar, Uğur Yücel, Okan Yalabık, Ayşen Gruda, Güven Kıraç, Yekta Kopan, Ahmet Mümtaz Taylan, Cezmi Baskın ve Gökçe Özyol’un sesiyle de benzersiz bir yapım haline gelmiştir.

Bonus: Bana Masal Anlatma

IMDb Puanı: 7,9

Bana Masal AnlatmaBurak Aksak imzalı 2015 yılının en iyi komedi filmleri arasında yer alan bir diğer yapımla daha listemize devam ediyoruz. Bana Masal Anlatma adıyla karşımıza gelen bu başarılı yapım; Fatih Artman, Hande Doğandemir, Cengiz Bozkurt, Sadi Celil Cengiz, Devrim Yakut, Erdal Tosun, Tarık Ünlü Oğlu, Berat Yenilmez ve Ercan Yazgan gibi isimlerden oluşan kadrosuyla ise merak uyandırıyor.

2017 Yılının En Yeni Komedi Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Şimdi ise 2017 yılında vizyona girecek en yeni komedi filmleri ile listemize devam ediyoruz. IMDb puanlarının yerine, gösterim tarihlerinin yer aldığı listemiz, yeni yılda izlenebilecek başarılı yapımları huzurlarınıza getiriyor. Ayrıca efsanevi bir filmin yenilenmiş bir versiyonu olan Jumanji filmini de listemize ekleyebilirsiniz.

5. T2: Trainspotting

Çıkış Tarihi 3 Mart 2017

T2: Trainspotting2017 yılına damga vurması beklenen en iyi devam filmleri arasında da ilk sıralarda yer alan T2: Trainspotting filmiyle bir efsane yeniden canlanıyor. 20 yıllık aranın ardından yeniden izleyicilerle buluşacak olan Trainspotting efsanesi; Ewan McGregor, Johnny Lee Miller ve Rober Carlyle gibi isimlerin bulunduğu kadrosuyla da bizleri heyecanlandırmayı başarıyor.

4. Sandy Wexler

Çıkış Tarihi: 14 Nisan 2017

Sandy WexlerPixel filmiyle adeta yeniden doğan Adam Sandler, 2017 yılının Nisan ayında ise Sandy Wexler filmiyle karşımıza gelecek. Ayrıca Jennifer Hudson, Kevin James, Rob Schneider, Terry Crews ve Nick Swardson’ın da yer aldığı bu film, bir Netflix yapımı olarak izleyicilerle buluşacak.

3. Snatched

Çıkış Tarihi: 12 Mayıs 2017

Snatched2017 yılı ilkbahar ve yaz aylarında şaha kalkacak gibi görünüyor. 12 Mayıs’ta vizyona girecek olan Snatched de komedi türünün iddialı yapımlarından bir tanesi olacağa benziyor. Goldie Hawn, uzun süreden sonra bu komedi filmiyle yeniden izleyici karşısına çıkacak.

2017 YILININ EN HEYECAN VERİCİ FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

2. Baywatch

Çıkış Tarihi: 26 Mayıs 2017

Baywatch90’lı yıllara damgasını vuran Sahil Güvenlik dizisi, 26 Mayıs’ta Baywatch filmiyle beyazperdede boy gösterecek. Dwayne Johnson, Zac Efron, Alexandra Daddario, Priyanka Chopra ve Kelly Rohrbach gibi ünlü isimlerden oluşan kadrosuyla da merak uyandırmayı başarıyor.

1. War Machine

Çıkış Tarihi: 26 Mayıs 2017

War MachineDavid Michod yönetmenliğinde vizyona girecek olan War Machine filmi, güçlü kadrosuyla da merak uyandırıyor. Bradd Pitt, Topher Grace, Anthony Michael Hall, Will Poulter, Tilda Swinton ve Ben Kingsley gibi başarılı oyuncuların yer alacağı söylenen War Machine filmini de heyecanla bekliyoruz.

En İyi Komedi Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

En İyi Komedi Filmleri Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularEn çok izlenen ve beğenilen komedi filmleri, bazen ince esprilerle bazen ise komik durumlarla günümüzü güzelleştirmeyi başarıyorlar. Bu filmlerin birçoğunun ise replikleri dillimize pelesenk oluyor ve yıllarca unutulmazlar haline geliyorlar. Eğer listemizde yer alan komedi filmlerine doyamadıysanız aşağıda sıralamış olduğumuz ekstra bonuslarla da gülmeye devam edebilirsiniz.

Yerli bonuslar; Ay Lav Yu, Sağ Salim, Kolpaçino, Çakallarla Dans ve Yok Artık.

Yabancı bonuslar; Ferris Bueller’la Bir Gün (Ferris Bueller’s Day Off), Asabiyim (Anger Management), Old School, Hunt for the Wilderpeople, Çakı Gibi (Swiss Army Man), Geyik Muhabbeti, Avrupa Muhabbeti ve Tony Erdmann.

EN İYİ GENÇLİK VE ÜNİVERSİTE FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

Hep beraber güldük, eğlendik. Şimdi ise sıra geldi listemiz hakkında sorulara. Peki, en iyi komedi filmlerinden oluşan listemizde, hangi filmler sizlerin de favorileri arasında yer alıyor. Ayrıca listemiz hakkındaki düşüncelerinizi ve eklemek istediğiniz filmleri de yorumlarınızla birlikte bizlerle paylaşabilirsiniz.

Abone Ol

Muhteşem Paratic içerikleri haftalık e-posta adresinizde.


Diğer yorumlar ( 0 )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bunu okuyan bunları da okur