Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

En İyi 60 Animasyon Filmi Listesi ve Güzel Öneriler

En iyi animasyon filmlerini izlediğimiz her an çocukluğumuza döneriz. Fakat 2015, 2016 ve hatta 2017 yıllarının en animasyon filmleri özellikle de çizimleriyle bizleri şaşırtmayı başarıyorlar. Yeniden çocukluğunu yaşamak isteyenler için son 25 yıla ve öncesine de damgasını vurmayı başarmış 60 animasyon filmini huzurlarınıza getiriyoruz. İşte karşınızda en iyi animasyon filmleri listesi ve IMDb puanlarına göre sıralanması;

En iyi animasyon filmleri, çizgi tutkunlarını kendilerine hayran bırakmaya devam ediyorlar. Elbette ki bu hayranlık, son 25 yıla damgasını vuran etkileyici yapımları, IMDb puanına göre en iyi animasyon filmleri listesine dahil olmalarını sağlıyorlar. Disney ve Japon animasyon filmleri, puanlarıyla zirvede yer alıyor olsalar da bazı zamanlar sürpriz animasyonlar de en iyiler arasına adlarını yazdırmayı başarıyorlar.

Kaç yaşına gelirsek gelelim, hala içimizdeki çocuk bizlere bu en iyi animasyon filmlerini izlettirmeye ve bizleri o dönemlere götürmeyi başarıyorlar. 2015 ve 2016 yıllarının en iyi ve güzel animasyon filmleri ise bünyelerinde barındırdıkları görsellerle bizleri şaşırtıyor, 2017 yılının animasyon filmlerini merakla beklememizi sağlıyorlar. Biz de bu tarz yapımlara bağımlı olanlar için en iyi animasyon filmleri listesi hazırladık. Son 25 yılın ve daha öncesinin de en iyi animasyonlarından oluşan listemizdeki yapımlar IMDb puanlarına göre sıralandılar. Listemize Çılgın Hırsız 2 (Despicable Me 2) filminin soundtracki olan “Happy” parçasıyla başlıyoruz.

İşte karşınızda en iyi animasyon filmleri;

Son 5 Yılın En İyi Animasyon Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

80’li ve 90’lı yıllarda çocuk olanların belki de çocuklarıyla izledikleri son 5 yılın en iyi animasyon filmleri, geçmişteki yapımlarla karşılaştırıldıklarında bizleri fazlasıyla şaşırtıyorlar. En iyi animasyon filmlerinin yer aldığı listemize; Köfte Yağmuru, Otel Trasilvanya filmlerinin yanı sıra Kumo ve Sihirli Telleri’ni de ekleyebilirsiniz. İşte huzurlarınızda 2012 ve 2017 yılları arasında vizyona girmiş en iyi animasyon filmleri;

12. Cesur (Brave)

IMDb Puanı: 7,2

Cesur (Brave)2012 yılında 3D animasyon macera filmi olarak karşımıza gelen Cesur (Brave); Prenses Merida’nın güçlü ve asi karakterini gözler önüne seriyor. Asi karakteri yüzünden bir gün, krallığın kutsal geleneğine karşı gelen Merida, krallık topraklarına öfke ve kaos getirir. Sonrasında ise ülkesini kurtarmaya çabalar. Ayrıca Cesur filminin Türkçe dublajında da Merida karakterine Beren Saat hayat vermiştir.   

11. Efsane Beşli (Rise of the Guardians)

IMDb Puanı: 7,3

Efsane Beşli (Rise of the Guardians)Özellikle de görselleriyle bizleri kendisine hayran bırakan Efsane Beşli (Rise of the Guardians); Noel Baba (Alec Baldwin), Jack Frost (Chris Pine), Diş Perisi (Isla Fisher), Paskalya Tavşanı (Hugh Jackman) ve Uyku Perisi’nin, Karabasan olarak da nitelendirebileceğimiz Pitch Black ile vermiş oldukları mücadele anlatılıyor.

10. Anomalisa

IMDb Puanı: 7,3

Anomalisa2015 yılında vizyona giren ve hem En İyi Animasyon Filmi Oscarı’na hem de Altın Küre Ödülü’ne aday olarak gösterilen Anomalisa; stop motion bir film olarak karşımıza geliyor. Felçli bir yazarın yeniden umudu keşfetme hikayesini konu edinen Anomalisa, tamamıyla ruhunuza dokunacak.  

9. Karlar Ülkesi (Frozen)

IMDb Puanı: 7,5

Karlar Ülkesi (Frozen)Özellikle de hem Idina Menzel’in hem de Demi Lovato’nun sesinden dinlemiş olduğumuz “Let It Go” şarkısıyla da büyük bir başarıya büyük bir başarıya ulaşan Karlar Ülkesi (Frozen), anyı zamanda da tüm zamanların en çok hasılat yapan animasyon filmi unvanına kavuşmuştur. Etkileyici hikayesiyle izleyiciyi içine çeken Karlar Ülkesi de en iyi animasyonlardan biri olmayı başarıyor.

8. Moana

IMDb Puanı: 7,8

Moana2016 yılının son çeyreğinde vizyona giren ve kısa sürede yılın en başarılı animasyon filmlerinden biri haline gelen Moana; Aul’i Cravalho ve Dwayne Johnson’ın hayat vermiş oldukları karakterlerle İzleyicileri fazlasıyla eğlendirmeyi başarıyor. Aynı zamanda da bu güzel animasyon filmi, özgün senaryosuyla da övgülerin odak noktası haline geliyor.

7. LEGO Filmi (LEGO Movie)

IMDb Puanı: 7,8

LEGO Filmi (LEGO Movie)Chris Patt’ten Will Ferrell’a, Elizabeth Banks’ten Morgan Freeman’a kadar birçok ünlünün seslendirmiş olduğu kararkterle efsaneleşmeyi başaran LEGO Filmi (LEGO Movie), hayranlık uyandıran bir seri haline geldi. Aynı zamanda da BAFTA En İyi Animasyon Filmi Ödülü’nü de kazanmayı başardı.

6. Oyunbozan Ralph (Wreck It Ralph)

IMDb Puanı: 7,8

Oyunbozan Ralph (Wreck It Ralph)Bir atari oyununda kötü adam olarak yer alan Ralph, bulunduğu oyunun iyi adamı Felix’in ön plana çıkmasından ve bütün övgüleri Felix’in toplamasından sıkılmıştır. Artık iyi adam olarak gözde karakterlerden biri olmak isteyen Ralph oyununu terk eder ve bir diğer oyun olan Sugar Rush’ı tehlikeye atar.

5. Rüzgar Yükseliyor (Kaze Tachinu)

IMDb Puanı: 7,8

Rüzgar Yükseliyor (Kaze Tachinu)Anime dünyasının efsane isimlerinden Hayao Miyazaki’nin hem yazıp hem de yönettiği Rüzgar Yükseliyor (Kaze Tachinu); Emily Blunt, Josh Krasinski ve Martin Short gibi ünlü isimleri de bünyesinde barındırıyor. II. Dünya Savaşı sırasında uçak tasarımcılığı yapan Jiro Horikoshi adında kurgusal bir karakterin hikayesinin konu edildiği bu Miyazaki filmi de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

4. 6 Süper Kahraman (Big Hero 6)

IMDb Puanı: 7,9

6 Süper Kahraman (Big Hero 6)2014 yılında vizyona giren ve 87. Akademi Ödülleri’nden En İyi Animasyon Film Oscar’ı ile ayrılan 6 Süper Kahraman (Big Hero 6), özellikle de konusuyla hayranlık uyandırmayı başarıyor. Savaş robotu yapıp dövüşlere katılan Hiro, üniversite de “ineklerin” bulunduğu teknoloji grubuna dahil olan abisinin ölümünden sonra, bu ekibi toplayarak yapmış oldukları kahramanlıkları konu alıyor.

3. Zootropolis: Hayvanlar Şehri (Zootopia)

IMDb Puanı: 8,1

Zootropolis: Hayvanlar Şehri (Zootopia)Gişe rekorlarını altüst eden ve 2016 yılının en iyi animasyon filmleri arasına adını yazdıran Zootropolis: Hayvanlar Şehri (Zootopia) ile listemize devam ediyoruz. Polis olma hayalleri kuran bir tavşanın, tarlasından ayrılıp metropole gitmesiyle başına gelmedik kalmaz. Başarılı olmak için mücadele eden tavşan Judy Hopps’un, dolandırıcılık sanatını icra eden tilki Nick ile yolları kesişir ve kendilerini inanılmaz bir maceranın içerisinde bulurlar. En İyi Animasyon Film Oscar’ını kazanan Zootropolis de mutlaka izlemeniz gereken yapımlardan bir tanesidir.

2. Ters Yüz (Inside Out)

IMDb Puanı: 8,2

Ters Yüz (Inside Out)En İyi Animasyon Film Oscar’ını kazanan bir diğer benzersiz yapım olan Ters Yüz (Inside Out), özgün senaryosu ve hayatla bağdaşan konusu itibariyle izleyicilerden de tam not almayı başarmıştı. Riley adında genç bir kızın zihninde bulunan Neşe, Üzüntü, Korku, Öfke ve Tiksinti’den oluşan temel duyguların, Ridley’nin yaşantısını düzeltmek adına vermiş oldukları mücadeleyi konu alan bu yapım da daha şimdiden adını efsaneler arasına yazdırmayı başarıyor.

1. Kimi no na wa

IMDb Puanı: 8,7

Kimi no na waMakato Shinkai’nin ellerinde hayat bulan fantastik drama türündeki bu yapım da son 5 yılın en iyi animeleri arasına adını yazdırmayı başarıyor. Ayrıca Your Name adıyla da bilinen bu Japon animesi; iki gencin görmüş oldukları rüyalardaki sırrı konu alıyor. Dramın yanı sıra romantizm türünü de bünyesinde barındıran bu anime de izleyicilerde hayranlık uyandırıyor.

Bonus: Denizin Şarkısı (Song of the Sea)

IMDb Puanı: 8,6

Denizin Şarkısı (Song of the Sea)İrlanda yapımı bir animasyon filmi olan Denizin Şarkısı (Song of the Sea), büyülü bir dünyaya sizleri davet ediyor. Önceleri babalarıyla birlikte yaşayan Ben ve Saoirse adında iki kardeş, daha sonra ise babannelerinin yanına taşınırlar. Babanneleriyle yaşamaya başladıktan sonra Ben, Saorise’in şarkı söyleyerek büyülü varlıkları serbest bırakan bir peri olduğunu fark eder. Bu gücü, kalbi kötülüklerle dolu bir cadıya karşı kullanmaya karar verirler.

Son 10 Yılın En İyi Animasyon Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Son 10 yıl, sinema sektörünün adeta arşa yükseldiği bir dönemdi. Akılalmaz efektlerin, görsellerin ve senaryoların beyazperdeye uyarlandığı bu döneme ait en iyi animasyon filmlerini huzurlarınıza getiriyoruz.

16. Rio

IMDb Puanı: 6,9

Rio2011 yılının 3D animasyon müzikal komedi filmi olarak karşımıza gelen Rio; Anne Hathaway, Jesse Eisenberg, Jamie Foxx, Will.i.am ve George Lopez gibi oldukça ünlü isimlerin sesleriyle eğlenceli bir yapım haline gelmişti. Rio de Janeiro ormanlarında bir yavruyken, kaçırılarak Amerika’ya götürülen Blu, türünü kurtarmak için son şanstır.

15. Baykuş Krallığı Efsanesi (Legend of the Guardians the Owls of Ga’hoole)

IMDb Puanı: 7,0

Baykuş Krallığı Efsanesi (Legend of the Guardians the Owls of Ga'hoole)2010’un en etkileyici animasyon filmlerinden biri olan Baykuş Krallığı Efsanesi (Legend of the Guardians the Owls of Gahoole); özgün konusuyla da izleyicilerin takdirini toplamayı başarıyor. Genç bir baykuşun, yaşanan bir olayla hep ailesinden duyduğu kahramanlık hikayelerinin başrolünde olmasını konu alıyor.

14. Rango

IMDb Puanı: 7,2

Rango2001 yapımı bu Gore Verbinski başyapıtı, 84. Akademi Ödülleri’nden En İyi Animasyon Filmi Oscar’ı ile ayrılmıştır. Kişilik sorunları yaşayan Rango adlı bir bukalemunun, kurak bir kasabaya yolu düşer ve kendisini buradaki insanlara bir silahşör olarak tanıtır. Sonrasında ise eğlenceli maceralar boy gösterir. Filmin orijinalinde Rango karakterini Johnny Depp seslendirirken, Türkçe dublajda ise Yekta Kopan’ın usta dublajıyla hayat bulmuştur.

13. Megazeka (Megamind)

IMDb Puanı: 7,3

Megazeka (Megamind)Will Ferrell, Tina Frey, Jonah Hill, David Cross ve Brad Pitt’in sesleriyle renk kattıkları Megazeka (Megamind); 2010 yılının eğlenceli animasyon filmlerinden bir tanesiydi. Başarısız bir kötü kahraman olan Megazeka, Metro Şehri’nin biricik kahramanı Metro Man’e karşı vermiş olduğu her mücadeleyi kaybeder. Fakat bir gün şeytani planlarını uygular ve Matro Man hayatını kaybeder. Metro Şehri’nin yeni kahramanı Megazeka’dır. Bu mavi renkli kahraman hayaline ulaşmış olsa da kısa süre sonra sıradanlıktan sıkılır ve yeni bir süper kahraman meydana getirmeye karar verir.

12. Tenten’in Maceraları (The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn)

IMDb Puanı: 7,4

Tenten'in Maceraları (The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn)Steven Spielberg tarafından yönetilen, Jamie Bell, Andy Serkis, Daniel Craig, Simon Pegg ve Nick Frost gibi başarılı isimlerin seslendirme sanatçısı olarak yer aldıkları Tenten’in Maceraları (The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn), 3 boyutlu olarak bizleri yeniden çocukluğumuza götürecek.

11. Kung Fu Panda

IMDb Puanı: 7,6

Kung Fu PandaHem Türkçe dublajında hem de orijinalinde birbirinden ünlü isimlerin sesleriyle hayat verdikleri Kung Fu Panda, devam filmleriyle de seyircileri büyülemeyi başarıyor. Kung Fu hayranı Po adına bir pandanın eğlenceli ve komik maceralarının konu alındığı bu 3D animasyon filmi de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

10. Koralin ve Gizli Dünya (Coraline)

IMDb Puanı: 7,7

Koralin ve Gizli Dünya (Coraline)Henry Selick tarafından yazılıp yönetilen Koralin ve Gizli Dünya (Coraline), etkileyici bir stop motion animasyon filmdir. Ailesinin kendisini ihmal ettiğini düşünen bir kız çocuğu olarak karşımıza gelen Coraline, yeni evlerinde bir gizli geçit bulur ve ailelerin çocuklarıyla daima ilgilendikleri bir dünya ile tanışır.

9. Çılgın Hırsız (Despicable Me)

IMDb Puanı: 7,7

Çılgın Hırsız (Despicable Me)2010 yılına damga vuran Çılgın Hırsız (Despicable Me), özellikle de Minionlar ve küçük Agnes ile kalbimizi çalmayı başarmıştı. Kötü adam olarak nam salmaya çalışan Gru, Dr. Nefario ile birlikte haince planlar yapar. Fakat Vector adında ultra kötü biri bu yolda onun karşısına çıkar. Yetimhanede büyüyen ve kurabiye satmak için kapısına gelen üç kız kardeşi planlarına dahil etmek ve Ay’ı çalmak isteyen Gru, sonrasında ise bu iyi niyetli üç çocuğun sevgisine yenik düşer.

8. Karmakarışık (Tangled)

IMDb Puanı: 7,8

Karmakarışık (Tangled)Alışılmış prens ve prenses hikayelerini tamamıyla ortadan kaldıran, Rapunzel masalının olağanüstü uyarlamasıyla listemize devam ediyoruz. 2010 yılının ve tüm zamanların en iyi animasyon filmlerinden biri olan Karmakarışık (Tangled), Alman peri masalı olan Rapunzel’den esinlenilmiş olsa da eğlenceli ve etkileyici sahneleriyle seyircileri kendisine hapsetmeyi başarmıştır.

7. Ratatuy (Ratatouille)

IMDb Puanı: 8,0

Ratatuy (Ratatouille)Aşçıların ve restoranların mutfaklarında görmek isteyecekleri en son şey bir faredir. Peki, bu fare aynı zamanda enfes tarifler üretebilen bir ustaysa? Oscar ödüllü bir animasyon filmi olan Ratatuy (Ratatouille); çöpçü çocuk Linguini ‘nin , bir fare ile yapmış olduğu işbirliği sonucunda dünyaca ünlü bir şefe dönüşme hikayesini konu ediniyor.

6. Persepolis

IMDb Puanı: 8,1

PersepolisBugüne kadar yapılan en başarılı animasyon filmlerinden biri olan Persepolis, aslında bir otobiyografi uyarlamasıdır. İran İslam Devrimi ile değişen yaşamları ve açık sözlülüğü ile dikkat çeken küçük Marjane’nin hayatının konu edildiği Persepolis de en iyi animasyon filmleri arasına adını yazdırıyor.

5. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon)

IMDb Puanı: 8,2

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon)Fantastik ve macera türünde en iyi animasyon filmleri arasında yer alan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon), bizlere biraz Vikingler çizgi filmini hatırlatıyor. Fakat içermiş olduğu birçok öğe ve konusu itibariyle bu yapımdan tamamıyla ayrılan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin filmi, aksiyon ve macera dolu sahneleriyle de bizleri şaşkına uğratıyor.

4. Mary ve Max (Mary and Max)

IMDb Puanı: 8,2

Mary ve Max (Mary and Max)Ödüllere doymayan bir animasyon filmiyle daha listemize devam ediyoruz. 2009’un bağımsız animasyon filmlerinden olan Mary ve Max (Mary and Max); Avustralya’nın yoksul bir mahallesinde yaşayan ve sorumsuz bir ailede yetişen 8 yaşındaki Mary’nin,  44 yaşındaki problemli ve obez Max ile mektup arkadaşı olmasını konu edinir.

3. Yukarı Bak (Up)

IMDb Puanı: 8,3

Yukarı Bak (Up)Hikayesiyle içimizi ısıtan Yukarı Bak (Up) da en iyi animasyon filmleri arasına adını yazdırıyor. 82. Akademi Ödülleri töreninden En İyi Animasyon Filmi ve En İyi Film Müziği Oscar’ları ile ayrılan Yukarı Bak; eşi Ellie hayata gözlerini yumduktan sonra iyice içekapanık ve huysuz bir yaşlı adama dönüşmesini, sonrasında ise gerçek bir izci olma hayali kuran Russell ile tanışmasının ardından hayallerine yeniden yelken açmasını anlatıyor.  

2. Wall-E (Vol-E)

IMDb Puanı: 8,4

Wall-E (Vol-E)2008 yılının en başarılı, tüm zamanların ise en iyi animasyon filmleri arasında yer alan Wall-E (Vol-E); insanlar tarafından terk edilen bir dünyada, görevine tam gaz devam eden sevimli mi sevimli bir robotun, keşif için gönderilen Eve adında başka bir robota karşı beslemiş olduğu aşkı konu alıyor.

DÜNYANIN SONU KONULU EN İYİ KIYAMET FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

1. Oyuncak Hikayesi 3 (Toy Story 3)

IMDb Puanı: 8,4

Oyuncak Hikayesi 3 (Toy Story 3)Tüm zamanların en çok gişe hasılatı elde eden en iyi animasyon filmlerinden biri olan Oyuncak Hikayesi 3 (Toy Story 3), 1995 yılından bu yana devam eden Oyuncak Hikayesi serisinin en çok izlenen devam filmidir. Serinin ilk filminde küçük bir çocuk olan Andy’nin büyümesi ve üniversiteye hazırlanmasıyla birlikte, oyuncaklar artık onun için tarih olmuştur. Yeniden Andy’nin yanında olmak ve onunla oynamak isteyen Woody ve Buzz ikilisinin diğer oyuncaklarla birlikte yaşamış oldukları macera anlatılıyor.

Bonus: The Secret of Kells

IMDb Puanı: 7,7

The Secret of KellsHz. İsa’nın öğretilerinin de bulunduğu, İrlandalıların kutsal kitaplarından Book of Kells’in yazılışında yaşanan maceraları konu alan The Secret of Kells, 2009 yılının en başarılı yapımlarından olmuş ve En İyi Animasyon Filmi Oscarı’na aday olarak gösterilmiştir.

Son 15 Yılın En İyi Animasyon Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Günümüzün lise ve belki de üniversite dönemindeki gençlerinin birlikte büyüdükleri son 15 yılın en iyi animasyon filmlerini huzurlarınıza getiriyoruz. Elbette ki bu yapımlar en az 2000’li gençler kadar, 90’lıların, 80’lilerin ve belki da daha öncesinin de gönüllerini kazanmayı başarıyorlar.  En iyilerin bulunduğu listemize Kutup Ekspresi filmini de ekleyebilirsiniz.

10. Madagaskar (Madagascar)

IMDb Puanı: 6,9

Madagaskar (Madagascar)“I Like to Move It” parçasını soundrack olarak kullanan 2005 yapımı Madagaskar (Madagascar); hayvanat bahçesinde büyüyen dört kafadarın ve peşlerine takılan penguenlerin macerası anlatılıyor. Büyüdüğü hayvanat bahçesinden sıkılan zebra Marty, yakın arkadaşı aslan Alex, zürafa Melman ve hipopotam Gloria’nın bir anda kendilerini Madagaskar’da bulmaları konu ediliyor.

9. Arabalar (Cars)

IMDb Puanı: 7,1

Arabalar (Cars)2006 yılında vizyona giren ve sonrasında ise bir seri haline gelen Arabalar (Cars) filmi; Piston Kupası’nı kaldırma hayaliyle yanıp tutuşan Şimşek McQueen adında bir çaylak arabanın, yaşamış olduğu Radyatör Kasabası’nı terk ederek yaşamış olduğu maceraları konu almaktadır.

SİNEMA VE TELEVİZYON TARİHİNİN EN UNUTULMAZ OTOMOBİL MODELLERİ İÇİN TIKLAYIN.

8. Lilo ve Stiç (Lilo and Stitch)

IMDb Puanı: 7,2

Lilo ve Stiç (Lilo and Stitch)2002 yapımı bir Disney animasyon filmi olan Lilo ve Stiç (Lilo and Stitch); Hawaii’de yaşayan Lilo adında sevimli bir kızın, galaksinin en popüler uzaylılarından olan Stitch ile karşılaşmasını ve sonrasında yaşamış oldukları dostluğu konu alan bu yapım da adını en iyi animasyon filmleri arasına yazdırmayı başarıyor.

7. Şaşkın İmparator (The Emperors New Groove)

IMDb Puanı: 7,3

Şaşkın İmparator (The Emperors New Groove)2001 yılında vizyona giren Şaşkın İmparator (The Emperors New Groove), dönemin en iyi animasyon filmlerinden biri olarak karşımıza geliyor. Megaloman bir imparator olan Kuzco, doğum günü esnasında sadece kendisinin yüzebileceği bir su parkı yaptırmaya karar verir ve bütün bir köyü bir su parkı haline getirmeyi planlar. Sonrasında ise danışmanı Yzma’yı kovan ve lanetlenen imparator Kuzco, bir lamaya dönüşür.

6. Ölü Gelin (Tim Burton’s Corpse Bride)

IMDb Puanı: 7,4

Ölü Gelin (Tim Burton's Corpse Bride)Tim Burton’un diğer filmlerinde de yaratmış olduğu gotik hava ile meydana getirilen Ölü Gelin (Tim Burton’s Corpse Bride), ünlü senarist ve yönetmenin vazgeçemediği oyuncu kadrosunu da bünyesinde barındırıyor. Johnny Depp, Helena Bonham Carter ve Emily Watson üçlüsünün sesleriyle hayat verdikleri bu yapım; yüzük provası yapan Victor’un, yanlışlıkla yüzüğü Ölü Gelin’e takmasıyla başlayan ve kahramanımızın nişanlısı Victoria’ya dönüş yolundaki yaşamış olduğu olaylarla devam eden bir macera konu ediliyor.

5. Buz Devri (Ice Age)

IMDb Puanı: 7,6

Buz Devri (Ice Age)Efsanevi kurgusal karakterler olan Sid, Manny ve Diego üçlüsünün ilk kez bir araya geldikleri Buz Devri (Ice Age), devam filmleriyle de halen daha büyük bir seyirci kitlesine ulaşmayı başarıyor. Ayrıca sakarlıklarıyla ünlü Scrat’in de dünyayı değiştirmeye başladığı 2002 yapımı Buz Devri de gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmleri arasında yer alıyor.

4. İnanılmaz Aile (The Incredibles)

IMDb Puanı: 8,0

İnanılmaz Aile (The Incredibles)2004 yılında En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını kazanan İnanılmaz Aile (The Incredibles), emekliye ayrılmış süper kahramanların yeniden görev almalarını anlatıyor. Aradan geçen 15 yıl ile birlikte çocuklarını da ekibe dahil eden Bob ve eşi, yine dünyayı kötülüklerden kurtarmaya çalışacaktır.

EN İYİ BAŞARI – AZİM – MOTİVASYON FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

3. Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo)

IMDb Puanı: 8,2

Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo)Geçtiğimiz yıl Kayıp Balık Dori (Finding Dory) adındaki devam filmiyle karşımıza gelen Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo),  Pixar’ın 5. filmi olarak En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını kazanmayı başarmıştır. Sualtı dünyasının güzellikler ve tehlikelerle dolu bir yer olduğunu gözler önüne seren bu yapım; Nemo adında küçük bir Palyaço Balığı’nın dalgıçlar tarafından yaşadığı sulardan kaçırılmasını konu edinmektedir.

2. Yürüyen Şato (Hauru no Ugoku Shiro)

IMDb Puanı: 8,2

Yürüyen Şato (Hauru no Ugoku Shiro)Hayao Miyazaki’nin bir diğer başyapıtı olan 2004 yapımı Yürüyen Şato (Hauru no Ugoku Shiro), son 15 yılın en iyi animeleri arasında ilk sıralarda yer almayı başarıyor. Hiçbir suçu olmadığı halde Kötülükler Cadısı’nın gazabına uğrayan genç kız Sophie, yaşlı bir kadın haline getirilir. Bu büyünün etkisinden kurtulmak isteyen Sophie ise yardım edebilecek birinin arayışına düşer.

1. Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no Kamikakushi)

IMDb Puanı: 8,6

Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no Kamikakushi)Hayao Miyazaki’nin bugüne kadar ki en iyi animasyon filmlerinden olan Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no Kamikakushi), 2003 yılında En İyi Animasyon Filmi Oscar’ını da kazanmayı başarıyor. IMDb puanına göre de gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmi olarak karşımıza gelen Ruhların Kaçışı; Chihiro kasabasından ayrılıp yeni bir yere yerleşen 10 yaşındaki küçük bir kızın, yeni kasabada ruhların konaklamış olduğu bir yapıya ziyaretiyle başlayan etkileyici bir yapımdır.

Bonus: Paprika

IMDb Puanı: 7,7

PaprikaTerapistlerin, hastalarının düşlerine ulaşabildiği özel bir makine icat edilmiştir. Fakat bu makine bir gün gizemli bir şekilde çalınır ve bölgede yaşayan halk kendisini akılalmaz bir kaosun içerisinde bulur. İnsanların bütün rüyası ve hayali ifşa edilir. Genç terapist Paprika ise bu cehennemi yeniden güzel bir yer haline dönüştürebilecek tek insandır.

EN İYİ BİLİM KURGU FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

Son 20 Yılın En İyi Animasyon Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

“Liseliler bilmez” tabirinin “cuk” diye oturduğu son 20 yılın en iyi animasyon filmleri listesi, özellikle de 90’ların çocuklarını maziye götürecek. Huzurlarınızda 1997 ve 2001 yılları arasında vizyona giren en iyi animasyon filmleri;

10. Karınca Z (AntZ)

IMDb Puanı: 6,6

Karınca Z (AntZ)1998 yılının etkileyici animasyon filmlerinden biri olan Karınca Z (AntZ); Woody Allen, Sylvester Stallone, Jennifer Lopez, Sharon Stone ve Gene Hackman gibi ünlü isimlerin sesleriyle hayat bulmuştu. Sıradan bir işçi karıncanın, aşık olduğu prenses karınca Bala ile tanışır. Fakat Bala fazlasıyla üzgündür. İşçi karınca Z-4195 ve Prenses Bala’nın koloniden kaçma maceralarının anlatıldığı bu yapım da dönemin dikkat çeken animasyon filmlerinden bir tanesiydi.

9. Tavuklar Firarda (Chicken Run)

IMDb Puanı: 7,0

Tavuklar Firarda (Chicken Run)2000 yapımı 3D animasyon komedi filmi olan Tavuklar Firarda (Chicken Run), dönemin efsane yapımlarından bir tanesidir. Yumurtlama dönemleri bitene kadar kümes hayatlarında mutlu mesut yaşayan tavuklar, bir anda çiftlik sahibi tarafından kesilmeye başlarlar ve bu çiftlikten kaçmaya karar verirler.

8. Tarzan

IMDb Puanı: 7,2

Tarzan1999 yılına damgasını vuran Tarzan, aslında daha önceleri romantik ve macera türlerine ait dizi film olarak da karşımıza gelmişti. Geçirilen bir gemi kazasından sonra, ıssız bir adaya düşen aile leoparın saldırısına uğrar. Hayatta kalan Tarzan adındaki bebek ise goriller tarafından büyütülür. Büyüdüğünde Jane ile tanışan ve ona aşık olan Tarzan, git gide insan olduğunun farkına varır.

7. Herkül (Hercules)

IMDb Puanı: 7,2

Herkül (Hercules)Tam olarak 20 yıl önce vizyona giren Herkül (Hercules), Antik Yunan efsanesi güçlü Herkül’ün hikayesini anlatıyor. Zeus’un yarı tanrı oğlu Herkül’ün, Olimpos Dağı’na yeniden girebilmesi için yapması gereken görevleri ve amcası Hades ile mücadelelerini konu almaktadır.

6. Bir Böceğin Yaşamı (A Bug’s Life)

IMDb Puanı: 7,2

Bir Böceğin Yaşamı (A Bug's Life)Pixar tarafından 1998 yılında yaratılan Bir Böceğin Yaşamı (A Bug’s Life) da son 20 yılın en iyi animasyon filmleri arasında yer alıyor. Kışa hazırlanan Karınca Adası sakinlerine musallat olan ve yiyeceklerine el koyan çekirge sürüsüne karşı başkaldıran karınca Flik, sirkte görev yapan bir ekip ile anlaşır. Sonrasında ise Hooper ve çekirge sürüsüyle mücadele vermeye başlar.

5. Mulan

IMDb Puanı: 7,5

Mulan1998 yılı özellikle de animasyon filmleri için oldukça başarılı geçmiş gibi görünüyor. Yaşıtlarına göre oldukça farklı bir genç kız olan Mulan, ailesinin tek çocuğudur. Çin’e karşı Hun baskılarının arttığı bu dönemde İmparatorluk halktan erkek çocuklarının askere katılmalarını emreder. Fakat Mulan’ın ailesindeki tek erkek, savaş gazisi babasıdır. Bu duruma göz yummak istemeyen Mulan, erkek kılığına girerek savaşa katılır.

4. Shrek

IMDb Puanı: 7,9

ShrekPeri masallarının adeta yeni baştan yazıldığı Shrek, Oscar ödülüne sahip en bilindik ve en sevilen animasyon filmlerinden bir tanesidir. William Steig’in masalından uyarlanan bu yapım, bataklıkta bir başına yaşayan Shrek adında yeşil bir devin, kral tarafından ölüm kararı verilmiştir. Shrek ise bu kararı değiştirmek için Duloc Krallığı’na doğru yola çıkar ve böylelikle amansız bir macera başlamış olur.

UNUTULMAZ EFSANE FİLMLER İÇİN TIKLAYIN.

3. Demir Dev (The Iron Giant)

IMDb Puanı: 8,0

Demir Dev (The Iron Giant)Uzaydan, Dünya üzerine düşen dev bir robot, Hogarth adında küçük bir çocuk tarafından kurtarılır. Sonrasında ise bu ikili arasındaki dostluk git gide pekişir. Çelik yemeye bayılan bu dev arkadaşı, meraklı gözlerden saklamaya çalışan Hogarth’ın yoluna, ABD’nin hava, kara ve deniz kuvvetleri çıkacaktır.

2. Sevimli Canavarlar (Monster Inc.)

IMDb Puanı: 8,1

Sevimli Canavarlar (Monster Inc.)Oyuncak Hikayesi’nin yaratıcıları tarafından, CGI teknolojisi ile meydana getirilen Sevimli Canavarlar (Monster Inc.); izleyicileri eğlenceli bir dünya ile tanıştırıyor. Korkutulan insanlarla gemisi yürüyen Canavarlar Dünyası; gerçekte iyi niyetli bir canavar olan Sully’nin yanlışlıkla kendi dünyasına getirdiği Boo adındaki küçük kızla başı derde girer. Çünkü Canavarlar Dünyası için insanlar salgın hastalıklara sebebiyet verebilirler. Sully , Boo ve tek gözlü arkadaşı Mike’ın hikayesini konu alan bu yapım da tamamıyla içinizi ısıtacak.

1. Prenses Mononoke (Mononoke Hime)

IMDb Puanı: 8,4

Prenses Mononoke (Mononoke Hime)Son 20 yılın en iyi animeleri arasında yer alan Prenses Mononoke (Mononoke Hime) de Hayao Miyazaki imzası taşımaktadır. “Mononoke” aslında bir isim değil, Japoncada ruhlar ve canavarlar için kullanılan kelimelerdendir. Aşitaka ve kurt kızı San’ın, orman hayvanlarını kurtarmak için vermiş oldukları mücadeleyi anlatmaktadır.

Bonus: Kiriku ve Büyücü (Kirikou Et La Sorciere)

IMDb Puanı: 7,6

Kiriku ve Büyücü (Kirikou Et La Sorciere)Afrika’nın küçük bir köyünde doğan ve kısa sürede konuşup, yürüyebilen bir çocuk olan Kirikou; köyün geri kalan erkeklerine karşı yapılan büyünün bozulması için tek umuttur. Büyücülere karşı savaş açan Kirikou’nun hikayesinin anlatıldığı bu yapım da listemizin bonusu oluyor.

Son 25 Yılın ve Öncesinin En İyi Animasyon Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralaması

Özellikle de 80’li yılların sonlarında ve 90’ların başlarında çocukluğunu yaşayanların mutlaka unutamadıkları bir animasyon filmi vardır. İşte son 25 yılın en iyi animasyon filmleri listesi de sizleri yeniden bu dönemlere ışınlayacak.

12. Pocahontas

IMDb Puanı: 6,7

PocahontasÖzgür ruhlu yerli prensesi Pocahontas ve cesur kaptan John Smith arasında gelişen bağlılığı anlatan bu animasyon filmi, aslında gerçek bir hikayeden esinlenilerek meydana getirilmiştir. Smith’in gemisinde bulunan İngiliz göçmenler ve yerli halk arasında tırmanan gerilim, Pocahontas ve kaptan arasındaki bağların kopmasına, daha da kötüsü ölümlerin başlamasına neden olacaktır. Bu nedenle de prensesin bir çözüm bulması gerekecektir.

11. Ormanın Kitabı (The Jungle Book)

IMDb Puanı: 7,6

Ormanın Kitabı (The Jungle Book)Geçtiğimiz yıl etkileyici bir sinema filmi olarak karşımıza gelen Ormanın Kitabı (The Jungle Book), tam 50 yıl önce vizyona giren animasyon filmiyle de bizleri büyülemeyi başarmıştı. Vahşi doğada büyüyen Mowgli, kurtlar tarafından büyütülmektedir. Fakat acımasız kaplan Shere Khan, bu çocuk için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle kurtların yanından ayrılıp, insanların bulunduğu bölgeye doğru yol alan Mowgli’nin yol boyunca karşılaştığı macera dolu anları konu almaktadır.

10. Küçük Deniz Kızı (The Little Mermaid)

IMDb Puanı: 7,6

Küçük Deniz Kızı (The Little Mermaid)1989 yapımı sevilen bir Disney animasyon filmi olan Küçük Deniz Kızı (The Little Mermaid), Oscar ödüllü bir yapım olarak karşımıza geliyor. Maviliklerin derinliklerinde gizemli bir yaşam süren deniz kızlarının en büyük hayallerinden biri yakışıklı bir prens ile evlenerek sıradan bir yaşam sürdürmektir. Ariel adındaki küçük deniz kızı ise bu hayalı gerçekleştirmekte oldukça kararlıdır.

9. Aladdin (Alaaddin)

IMDb Puanı: 8,0

Aladdin (Alaaddin)Binbir Gece Masalları’nın beyazperdeye uyarlanmış hali olan 1992 yapımı Aladdin (Alaaddin), uçan halıların ve sihirli lambaların bulunduğu masalsı bir dünyaya sizleri davet ediyor. Ürdün nehri kıyısında bir şehir olan Agrabah’ın kötü kalpli büyücü veziri Cafer; sihirli lambanın da bulunduğu Mucizeler Mağarası’na girebilecek tek kişinin iyi kalpli hırsız Aladdin olduğunu öğrenir ve işe koyulur. Sonrasında ise pazarda gezinen prensese kalbini kaptıran Aladdin, Mucizeler Mağarası’na girmeyi kabul eder ve etkileyici bir macera onu bekler.

8. Güzel ve Çirkin (Beauty and the Beast)

IMDb Puanı: 8,1

Güzel ve Çirkin (Beauty and the Beast)2017 yılının da merakla beklenen filmleri arasına adını yazdıran Güzel ve Çirkin (Beauty and the Beast), 1991 yılında Walt Disney yapımı bir animasyon filmi olarak karşımıza gelmişti. Vizyona girmiş olduğu tarihten itibaren üç Altın Küre ve iki Oscar ödülünün de kazananı olan bu yapım, 2002 yılından itibaren ABD Ulusal Film Arşivi’nde saklanmaktadır.

7. Noel Gecesi Kabusu (The Nightmare Before Christmas)

IMDb Puanı: 8,1

Noel Gecesi Kabusu (The Nightmare Before Christmas)Tim Burton tarafından yazılan ve simgesel gotik tarzını yansıtan 1993 yapımı Noel Gecesi Kabusu (The Nightmare Before Christmas), gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmleri arasına adını yazdırmıştır. Balkabağı Kral Jack Skellington’ın krallığında bulunan Halloweentown,  kabuslarda yer alan sakinleriyle korkutucu bir popülasyona sahiptir. Halloweetown’dan ayrılan Jack, Christmastown’a gider ve adeta buraya aşık olur.

EN İYİ KORKU FİLMLERİ LİSTESİ İÇİN TIKLAYIN.

6. Akira

IMDb Puanı: 8,1

AkiraKatsuhiro Otomo’nun yönetmenliğini üstlendiği bu Japon animesi de efsaneler arasına girmeyi başarmıştır. 1988 yapımı Akira; son Dünya Savaşı gerçekleştikten sonra, gizli bir silah ile Tokyo 31 yıl önce yok edilmiştir. 2019 yılında ise adeta küllerinden yeniden doğan Tokyo’nun kontrolü mafyanın elindedir. Tetsuo ve Kaneda adındaki çocukluk arkadaşları ise dahil oldukları motosiklet çetesiyle birlikte yanlışlıkla, ordu tarafından sır gibi saklana bir üsse girerler. Tetsuo yakalanarak, deneylerde kullanılır ve doğaüstü bir güce kavuşur. Bu güç onu bir ölüm makinesine dönüştürmüştür.

5. Gökteki Kale (Tenkü no Shiro Rapyuta)

IMDb Puanı: 8,1

Gökteki Kale (Tenkü no Shiro Rapyuta)Laputa: Castle in the Sky adıyla da bilinen Gökteki Kale (Tenkü no Shiro Rapyuta); Hayao Miyazaki’nin en önemli başyapıtlarından bir tanesidir. 1986 yılında seyirciyle buluşan bu yapım, gizemli mavi bir taşa sahip olan Sheeta adında bir kızın aksiyon ve macera dolu hikayesini anlatmaktadır.

4. Rüzgarlı Vadi (Kaze no Tani no Naushika)

IMDb Puanı: 8,1

Rüzgarlı Vadi (Kaze no Tani no Naushika)Hayao Miyazaki animeleri bizleri büyülemeye devam ediyorlar. 1984 yapımı kıyamet sonrasını anlatan bir anime olarak karşımıza gelen Rüzgarlı Vadi (Kaze no Tani no Naushika), seyircilerle buluştuğu andan bu yana birçok prestijli ödülün de kazananı olmuştur. Dünyadaki son büyük savaşın ardından, endüstri de çökmüş ve bu kıyametin ardından tamı tamına 1000 yıl geçmiştir. Çöllerin, böceklerin, zehirli bitkilerin hakim olduğu bu tehlikeli dünyada, insanların yaşaması neredeyse imkansız hale gelmiştir. Rüzgarlı Vadi’nin prensesi Nausicaa ise hem bu tehlikelerle hem de bir diğer krallıkla mücadele etmek zorunda kalır.

3. Komşum Totoro (Tonari no Totoro)

IMDb Puanı: 8,2

Komşum Totoro (Tonari no Totoro)Yine bir Miyazaki şaheseri olan Komşum Totoro (Tonari no Totoro) da en iyi Japon animasyon filmleri arasına adını yazdırıyor. 1988 yapımı etkileyici bir anime olarak karşımıza gelen Komşum Totoro; iki kız kardeşin ve orman ruhlarının arasındaki etkileyici ilişkiyi konu edinmektedir.

2. Ateşböceklerinin Mezarı (Hotaru no Haka)

IMDb Puanı: 8,5

Ateşböceklerinin Mezarı (Hotaru no Haka)Bu kez Isao Takahata tarafından meydana getirilen bir animasyon filmini huzurlarınıza getiriyoruz. Akiyuki Nosaka’nın II. Dünya Savaşı sırasında açlıktan ölen kardeşinden özür dilemek adına kaleme almış olduğu bir otobiyografiden ilham alınan Ateşböceklerinin Mezarı (Hotaru no Haka); gelmiş geçmiş en sarsıcı animasyon filmdir.

1. Aslan Kral (The Lion King)

IMDb Puanı: 8,5

Aslan Kral (The Lion King)1994 yılında vizyona giren ve ben dahil dönemin çocuklarının hayranlıkla izledikleri bir yapım haline gelen Oscar ödüllü Aslan Kral (The Lion King), tüm zamanların en iyi animasyon filmleri listesinde zirveyi paylaşan yapımlardan bir tanesidir. Şarkılarıyla da oldukça beğeni kazanan bu yapım, halen daha sevilerek izlenmektedir.

TÜM ZAMANLARIN EN PAHALI ANİMASYON FİLMLERİ İÇİN TIKLAYIN.

Kaç yaşına gelirseniz gelin, animasyon filmlerini izleyerek içinizdeki çocuğu daima taze tutmaya devam edin. Bir neslin çocukluğuna ışık vuran, yeni jenerasyonun ise hayal dünyasını aydınlatmayı başaran en iyi animasyon filmlerini sizler için derledik. Peki, birlikte incelemiş olduğumuz en iyi animasyon filmleri listesine siz olsanız hangi yapımları eklerdiniz?


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Listeler kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum