Paylaşım

Dünyanın En Hızlı Kamera Arabası: “Lamborghini Huracan Coupe”


 

Filmlerdeki en hızlı araba sahnelerinin nasıl çekildiğini bulduk. Karşınızda süper kamerasıyla Lamborghini Huracan!

Lambo’nun sadece kağıt üzerinde ancak süratlerde fırtınalar oluşturan arabası Huracan, film setlerinin aranan ismi oldu. Otomobil kapışmalarıyla dolu filmlerde o arabaları çeken kameranın neye bağlı olduğunu mutlaka merak etmişsizdir. Şirketler, filmlerine konuk olan yüksek performanslı araçlara ayak uydurabilmesi için kesintisiz güçlere sahip olan sahne arkası bir otomobile ihtiyacı vardır.

Görünen en hızlı kamera arabası Ferrari 458 Italia modeliydi. Need For Speed’in gürültülü spor otomobillerinin sahne çekimleri için görev verilmişti. Lamborghini bir şey demiş midir bilemiyoruz ancak ismi “HuraCam” olarak değiştirilmiş. Bence yeni ismi mesleğine gayet uygun olmuş!

Ön kısımda yapılan modifiye bir arabanın önüne takılan Go Pro’dan çok farklı.

Siyah Lambo’nun kaportasında biraz parça sökümleri olmuş. Ortadan motorlu bir spor arabanın bagaj ihtiyaçları fazla karşılanmasa da kaput altında ufak bir hazne var. Oraya da büyük gyro-stabilize kamera teçhizatı yerleştirilmiş. İlk merak ettiğim konu ise; bu tip yüksek hız otomobillerin denge olayı çok önemlidir! Peki bunu nasıl sağladılar?

Aerodinamiğindeki ufak aksaklıklar bile yolda gidiş dengesini bozmak için bir nedendir. Hayatımızda bir kere bile olsa rastlaması zor olan bu resim, Huracan’ın karizmatik görüntüsünü bozmak yerine daha artırmış.

200 bin dolarlık araba için cesaret isteyen tadilatlar var.

Şirketin gördüğümüz oluşum için yaptıkları dudak uçuklatıcı. Sadece çerçeve ve kamera kontrollerini yapabilmek için aylarca çalışamalar yapmışlar. Bunları yaparkende yarım milyon dolar para harcanmış. Hem farklı bir platforma kurulumu hem de kameranın yüksek hızlardaki çekim durumu defalarca kontrol edilmiş olmalı.

HuraCam, yine 5.2L V10 motorla hareket ediyor. 620 beygirlik ünite 3.4 saniyede 0-100 aralığını alabiliyor. 325 km/h hızı da normal olarak kolayca çıkabiliyor. En azından Bugatti Chiron veya Koenigsegg Agera gibi dünyanın en hızlı otomobillerini çekeceği zaman diğer taraftan gaz pedalından ayaklar biraz çekiliyordur. Çünkü bunların karşısında Huracan’da bir yere kadar çekim yapabilir.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın