Yatırım yapmaya başla!

2000 Beygirlik Nissan Qashqai Toyota Land Speed’e Meydan Okuyor!

Dünyanın en hızlı SUV'u yarışında Toyota'nın kupasını elinden alan Nissan, Quashqai'yi 382 km hıza çıkarttı!
2000 Beygirlik Nissan Qashqai Toyota Land Speed’e Meydan Okuyor!

Japonlar hız için savaşıyor! Biliyoruz ki bir aracın motoruna ne kadar güç yüklenebilirin karşılığını hep Japon firmalar vermiştir. Zamanında Supra’ya verilen 3 bin küsürlük beygirlerle kaputun bile dayanamayıp eğildiğini görmüştük. Ünitelerin en büyük turbo ve süperşarjlara karşı yüksek mukavemetli ve uzun ömürlü imal edilmeleri, şimdi göreceğimiz Qashqai’nin 2000 beygir gücünü rahatlıkla karşılayabiliyor.

Dünyanın en hızlı SUV modeli yarışında daha önceden Toyota’nın Land Speed Cruiser’a çevrilen yine 2000 beygirlik agresif aracını incelemiştik. Land Cruiser tarihinin son yüzü, Garrett çift turboşarjın 5.7L V8’e aktarımıyla TRD ekibinin 354 km/h sürate çıkması sağlanmıştı. Alçaltılan karoser ve bir kaç parça eşya tasarrufundan başka farklı olacak görünüm yoktu. Ancak hp’de top noktasına ulaştırılan Nissan SUV, içindeki gücü belli ediyor.

1. nesil Qashqai için agresif bir kostüm dikilmiş.

Body kitin gerçekten uygulanış biçimi korkutucu. Aracın yeni kalıplarla yaptığı tamponun radyatör aralığı büyütülmüş. Çünkü daha büyüğü getirilmiş.

Genişletme işlemleri arka kısma doğru daha farklı boyutlarda ele alınmış.

Kendi tasarımları olan arka tampon durumun özeti niteliğinde. Parlak difüzörün yan kısımlarına yapılan egzoz çıkışları, gücü karşılayacak genişliğe sahip.

Severn Valley Motorsport ekibinin hayatının projesi diyebiliriz.

Nasıl bir motor koyulduğunu merak ediyorsunuz ancak önce en hızlı olabilmesi için önemli olan diğer kısımlarda nasıl bir çalışma yapılmış sizlere verelim.

Pistlerin hızlı aracı yapmak istiyorsanız gereksiz tüm ağırlıkları çıkartıp kenara koyacaksınız. Ekipte tam olarak bu yolu izleyerek Quashqai’nin içini boşaltmış.

Evrenin en güçlü Nissan GT-R‘ı ilham kaynağı olmuş.

Asfaltı kazıyacak kadar güç veren GT-R, 0 – 400 metre drag yarışı için hazırlanmıştı. Severn Valley Motorsport’da Godzilla’nın her gücü kaldıracak motorunu SUV için düşünmüş.

Dış kısımları modifiye etmek veya iç panel parçalarını alıp bir yere koymak basit! Bir motorun doğal dengesini bozup ona olağan gücün 3 katını yüklemek, inanın mühendislik üstü çalışma gerektiriyor.

Quashqai’nin Land Speed takıntısı sonucunda çıkan rakamsal değerler karşısında şaşkınlık yaşayacaksınız.

GT-R’ın 3.8L motoruna piston, krank mili vb. motor parçalarının olabilecek en sağlamları koyulmuş. Büyük seçimlerin çok uygulandığı ünite de devasa borunlarla sürekli yükleme anları yaşanacak. Sonuç! Tam 2000 beygire getirilen Nissan SUV, 382,7 km/h son sürate çıkarıldı. Buradaki en büyük avantaj Qashqai’nin daha kompakt ve hafif olması. Aslında TRD’nin SUV’unu yaklaşık 30 km/h ile geçmesi bundan kaynaklı.

Gerçek bir başarı hikayesi olarak yazılacak çalışma, SUV tarihinin hız kısmına altın harflerle not edilecek. Acaba bu mutluluk kısa sürer mi? Toyota TRD ekibinin belki bir RAV4’le beraberinde 2 bin beygirden fazla güçle 400 km/h sınırına gelebilme kapasitesi ve şansı var.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum