Yatırım yapmaya başla!

En Fazla Dövizi Arap Turistler Bırakıyor!

ARTİAD Başkanı Cemalettin Kerim, ülkemize gelen Arap turistlerin batılı bir aileden yaklaşık 5 kat fazla döviz bıraktığını söyledi. Ortalama Arap bir aile Türkiye'ye geldiğinde 3 bin dolar harcıyor. Haberin detayları şöyle...
En Fazla Dövizi Arap Turistler Bırakıyor!

Arap Türk İşadamları Derneği (ARTİAD) Başkanı Cemalettin Kerim, 2017 yılı yaz turizmi için beklentilerini açıkladı. Kerim bu yaz boyunca 3,5 milyon Arap turistin Türkiye’yi ziyaret etmesini beklediklerini söyledi. Son 3 yıl içerisinde Türkiye’ye toplamda 7 milyon Arap turistin geldiğini söyleyen Kerim, artık ülkemizi yakından tanıyıp sevdiklerini belirtti.

Hükümetin aldığı kararların yurt dışı ataşelerinin ve konsolosluklarının çoğalmasını sağladığını söyleyen Kerim; üst makam ziyaretleri ve iş görüşmeleri gibi sebeplerle de Arapların Türkiye’yi yakından takip ettiklerini belirtti. Ayrıca ortalama batılı bir aile ülkemize geldiğinde 700 dolar harcarken, Arap bir ailenin harcadığı miktar 3 bin dolar civarında.

Yani Araplar buraya geldiklerinde rahat yaşamak istiyorlar ve harcamalarından hiçbir şekilde kısıtlama yapmıyorlar. Batılı bir aileye göre yaklaşık 5 katı harcama yapmaları da bunun göstergesi. Hal böyleyken elbette Arap turistlerin daha çok gelmelerini sağlamak gerekiyor.

ARTİAD Başkanı Cemalettin Kerim, Arapların Türkiye’ye gelmesi için son yıllarda önemli adımlar atılarak teşviklerin yapıldığını söyledi. Örneğin; Türk Hava Yolları (THY) sefer sayısını artırdı ve sponsor firmaları sayesinde reklamları sürekli göz önünde bulundu. Bu da son 10 yılda gelen turist sayısının neredeyse %100 artmasını sağladı.

Araplar Yatırım için de Türkiye’yi Tercih Ediyor

Arap ülke vatandaşlarının, Türkiye’ye yaptığı yatırımlar hakkında da bilgi veren Cemalettin Kerim; çok büyük yatırımcıların paralarını ülkemize getirdiğini belirtti. Yemenli El Ahmar‘ın Türkiye’ye yerleştiğini ve yatırımlarını burada yaptığını söyleyen ARTİAD Başkanı; Birleşik Arap Emirlikleri’nden El Emaar, Suudi Arabistan’dan El Zamil ve Katar’dan Retaj gibi büyük iş adamlarının Türkiye’de yatırımları olduğunu söyledi.

Arap ülkelerinin dünya genelinde yapacağı yatırımlar, 2017 yılı için 1.7 trilyon dolar olarak tahmin ediliyor. Arap ülkelerinin petrol ve sıvılaştırılmış gaz üretiminde en önemli üretici olduğunu söyleyen Kerim, Türkiye’ye yaptıkları yatırımlara ilk olarak emlak sektöründen başladıklarını belirtti.

Şu an dünyanın en büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan. Günlük 12 milyon varil petrol üreten Suudi Arabistan’ı 3,5 milyon varil üretimle Kuveyt takip ediyor. Son günlerde gündemden düşmeyen ve körfez ülkeleri tarafından ambargo yiyen Katar ise sıvılaştırılmış doğal gaz üretiminde dünyada ilk sırada yer alıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum