Yatırım yapmaya başla!

Dünyanın En Dayanıklı Ekonomileri; İsviçre, Kanada, Finlandiya

Reasürans devi Swiss Re, İsviçre, Finlandiya ve Kanada’yı dünyanın en dayanıklı ekonomileri olarak açıkladı. Covid krizinin küresel dayanıklılığı büyük oranda düşürdüğünü de vurguladı.
Dünyanın En Dayanıklı Ekonomileri; İsviçre, Kanada, Finlandiya

İsviçre, Covid-19 salgınından kötü etkilense de yeni bir çalışma, ülke ekonomisinin dünyanın en güçlü ekonomisi olmaya devam ettiğini gösterdi.

Bir sigorta ve reasürans şirketi olan Swiss Re tarafından yapılan araştırma; sağlık krizi İsviçre’nin ekonomik aktivitesini bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 8,2’lik tarihi bir düşüşe sürüklemesine rağmen ülkenin hala dünyanın en dayanıklı ekonomisine sahip olduğunu söyledi.

Çalışmada İsviçre küresel sıralamada ardışık üçüncü yıl boyunca birincilikte yer alırken bunun gelecekteki krizlere karşı kapsamlı ekonomik gücünü yansıttığı bildirildi.

Swiss Re Enstitüsü’nün yıllık Makroekonomik Dayanıklılık Endeksi, küresel makroekonomik dayanıklılığın 2019’da istikrarlı olduğunu ancak dünya ekonomisi COVID-19 krizine girerken 2008-09 küresel mali krizinden öncesine göre daha az dirençli olduğunu belirtti.

Swiss Re Dayanıklılık
Kaynak: Swiss Re

Swiss Re raporunda şu ifadeleri kullandı:

“Teşvik paketleri ekonomilerin mali ve parasal alanını azaltırken pandeminin bir sonucu olarak küresel dayanıklılıkta yaklaşık %20’lik bir düşüş öngörüyoruz. Pandemi sonrasında, küresel ekonominin küresel mali krizden önceki 2007’ye göre neredeyse %30 daha az dirençli olmasını bekliyoruz. Büyük ekonomiler arasında, İngiltere, Japonya ve ABD’deki dayanıklılık en büyük darbeyi alacak. Çin’in dayanıklılık puanı nispeten değişmedi. İsviçre, Finlandiya ve Kanada dünyanın en dirençli üç ekonomisi olmaya devam ediyor.”

Hanehalkları daha düşük gelir, daha yüksek sağlık hizmeti maliyetleri ve daha fazla ölüm oranıyla boğuşurken, COVID’in dünyada sağlık ve ölüm koruma açıklarını genişleteceği öngörüldü.
İsviçre 2Ç20 GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Ölüm oranı koruma açığı, aileyi geçindiren büyük bir kişinin ölmesi durumunda bir hanenin geçimini sağlayan birinin ölmesi durumunda bir hanenin gelecekteki gelirini sağlamak için gereken miktar ile ödenmemiş borçları geri ödemek ve yaşam standartlarını korumak için mevcut olan mevcut kaynaklar arasındaki farklılık olarak tanımlanıyor.

Çalışmada COVID-19 krizinin, ekonomik dirençte derin bir değişime yol açacağı, devasa teşvik paketlerinin küresel ekonomiye darbeyi hafiflettiği ancak bunun küresel dayanıklılık pahasına olduğu belirtildi ki Swiss Re, 2020’de küresel dayanıklılığın 2019 seviyelerinden beşte bir oranında düşeceğini tahmin etti. Çin’de direnç istikrarlı olacakken diğer ülkelerde çarpıcı düşüşlerin gerçekleşeceği ve bazılarının dirençlerinin yarıdan fazla düştüğünü göreceğini ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum