Yatırım yapmaya başla!

Dünyada En Çok Ziyaret Edilen 100 Şehir Arasında Türkiye’den 4 İsim Bulunuyor

Türkiye dünyanın en büyük 6 turizm destinasyonu arasında bulunurken, en çok ziyaret edilen ilk 100 şehrin 4 tanesi de ülkemizde yer almakta.
Dünyada En Çok Ziyaret Edilen 100 Şehir Arasında Türkiye’den 4 İsim Bulunuyor

Turizm Yatırımcıları Forumu (TIF 2020) etkinliğine katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) sektöre kattığı faydalara değindi.

Dernek üyelerinin 60 milyar dolara yakın yatırımla turizm sektörünün büyümesine önemli katkı sağladıklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin dünyanın en büyük 6 destinasyonu arasında olduğunu hatırlattı.

Dünyada en çok ziyaret edilen ilk 100 şehir içinde, Türkiye’den İstanbul, Antalya, Muğla ve Edirne bulunuyor.

Edirneİstanbul’un tüm medeniyetlerin mirasını barındıran gerçek bir dünya şehri olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin her anlamda turizm açısından zengin bir ülke olduğunu ifade etti. Dünyanın en büyük ilk 6 destinasyonu arasına girmeyi başardığımızı ve en çok ziyaret edilen dört şehri barındırdığımızı anlattı.

Ülkemizin yaz turizmi, sağlık, kongre, inanç, spor ve doğa turizmi olmak üzere çok geniş bir yelpazeye sahip olduğunu söyledi. Bu zenginliğin bir tarih hazinesi olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, medeniyetlerin birçoğunun bizim topraklarımızda doğduğuna değindi.

Ticaretin, bankacılığın ve borsanın bu topraklarda doğduğunu, Osmanlı, Selçuklu, Bizans ve Roma olmak üzere birçok medeniyetin yaşadığını anlattı. 2000’li yıllarda Türkiye’den UNESCO Dünya Mirası Listesi‘ne giren alan sayısının 7 olduğunu, şu anda bu sayının 18’e ulaştığını açıkladı.

Döviz geliri ve sağladığı katma değer açısından turizm altın sektör olarak görülüyor.

Turizm Katma DeğerSektörün ekonomiye sağladığı fayda bakımından diğer alanları geride bıraktığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, bu nedenle yatırımların artırılması gerektiğini ifade etti. Turizm Sektör Meclisi’nde alınan kararlar kapsamında; artık finansal kaynaklara erişim, inşaat izinleri, vergi, gümrük, bürokrasi gibi detaylarda çok fazla zorluk yaşanmayacağını açıkladı.

Birlik olarak Türk turizmine ve reel sektöre desteklerinin devam edeceğini sözlerine ekledi. Turizmden elde edilen gelirin artırılması amacıyla küresel marka olmuş otellerin Anadolu’da da yer alması gerektiği konusunda tavsiyede bulundu. Çünkü harcama potansiyeli yüksek olan turistlerin marka haline gelmiş otelleri tercih ettiğini ve bu otellerin bulunduğu yerlere gittiklerini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum