Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

En Çok Düşen Emtia Doğal Gaz Aylık %27 Değer Kaybetti

Dün sert yükselen doğal gaz vadeli işlemleri, mevcut seansta satıcılı işlem görüyor. Baskı, Avrupa ve ılıman hava beklentileriyle yönlendiriliyor.
En Çok Düşen Emtia Doğal Gaz Aylık %27 Değer Kaybetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünkü seansta yüzde 6’nın üzerinde artışla hareket eden doğal gaz, bugün en çok düşenler arasında yer alıyor. 22 Aralık’ta 4 dolar bandını aşan doğal gaz vadeli işlemleri, Perşembe seansında yüzde 4’e yakın ekside alıcı buluyor.

3,94 dolarlık kapanışın ardından açılışı 3,95 dolarla yapan doğal gaz, Asya seansında hafif gerileyip Avrupa seansında kayıplarını artırdı.

TSİ 15.31’de yüzde 4 ekside fiyatlanırken gün içi hareket aralığı 3,69 – 3,71 dolar oldu.
 Doğal Gaz %4 Düşüş
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Son verilerle enerji emtiası kısa vadeli göstergelerde yeniden negatif performansa geçti.

Haftalık yüzde 0,50 düşen doğal gaz, aylık yüzde 27 değer kaybederken yıllık bazda yüzde 43,50 değer kazandı. Aşağı yönlü seyrin sürmesi durumunda 3,62 dolar ilk teknik destek seviyesini gösterirken ikinci destek 3,50 doları gösterdi.

Ekim ayında kırdığı 6,52 dolarlık rekorun oldukça altında fiyatlanan emtianın bugünkü düşüşü piyasaların Avrupa’da düşük fiyatları ve Noel’den sonra ılıman hava tahminlerini tartmasıyla yönlendirildi.

Kaynaklar Yamal-Avrupa boru hattındaki gaz akışının tersine dönmesinin Alman kamu hizmetlerinden yapılan ithalattaki düşüşten kaynaklandığı belirtildi. Buna ek olarak Avrupa’ya daha yüksek ABD LNG ihracatı beklentisi endişeleri yatıştırarak fiyatların düşmesine yol açtı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu