Paylaşım

Mayıs’tan Bu Yana %10 Gerileyen Emtia Fiyatlarında Yükseliş Beklenmiyor


 

Ticaret savaşlarının küresel büyümeyi olumsuz yönde etkileyeceği endişesi, emtia fiyatlarında sert düşüşe neden oldu. Uzmanlar yakın bir zamanda da fiyatlarda bir yükseliş beklemiyor.

ABD ve Çin gibi dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında başlayan ticaret savaşlarının, küresel boyutta yarattığı endişe emtia fiyatlarını düşürmeye devam ediyor. Analistler yakın bir zamanda fiyatlarda bir yükseliş beklemezken, Bloomberg Emtia Endeksi‘nin ticaret savaşının küresel büyümeyi negatif etkileyeceği kaygısı ile Mayıs ayında görülen zirve seviyeden %10 gerileme kaydettiği görüldü.

Uzmanlar geleneksel ve en güvenilir yatırım aracı olarak görülen altının bile söz konusu gelişmelerle cazibesini kaybettiğini belirtiyor.

En karmaşık ve riskli ortamlarda ilk sığınılan liman olan altın, şu günlerde kayıplarına devam ediyor. Özellikle FED Başkanı Jerome Powell’ın faiz artırımı konusunda yaptığı açıklamalar, spot altının son bir yılın en düşük seviyesine inmesine sebep oldu. Altının yanında soya fasulyesi ve alüminyum gibi araçlara olan talebin düşmesinin de Emtia Endeksi’nde gerilemeye sebep olduğu belirtiliyor.

Değerli metallerdeki satış dalgası, Bloomberg Emtia Endeksi’ni aşırı satım bölgesine taşıdı.

Endeks 11 Temmuz’da yükseliş trendinin kırılmasıyla birlikte kayıplarını hızlandırdı. Ottawa Trading Central Kuzey Amerikan Araştırma Birim Yöneticisi Gary Christie, henüz ters yönlü hareketin başlamadığı ancak aşağı yönlü trendin ivme kazandığını söyledi.

Petrol fiyatları varil başına 70 dolara yakın bir seviyede seyrederek, kazançlarını korudu.

Suudi Arabistan, müşterilerinin ihtiyaçlarından fazla ihracat yapmayacağının sinyalini vererek arza ilişkin endişeleri azalttı. Petrol fiyatları söz konusu gelişmenin ardından toparlandı. New York’ta işlem gören petrol vadeli kontratları %2,1 oranında yükseliş kaydetti. Ağustos vadeli WTI petrolü varil başına 68 dolardan, Eylül vadeli Brent petrol kontratları 73,06 dolardan işlem görüyor.

Petrol Fiyatlarındaki Anlık Değişimleri Görmek için Tıklayın

Seul’de NH Investment & Securities Co. Emtia Traderı Hong Sungki, Suudi Arabistan’ın fiyatlardaki düşüşten hoşlanmayacağını belirtti. Daha fazla üretim yapması yönünde ABD Başkanı Donald Trump tarafından baskı altında olan OPEC fiili lideri Suudi Arabistan, Ağustos ayında üretimi günlük 100 bin varil azaltacağını bildirdi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın