Yatırım yapmaya başla!

Emtia Fiyatları Yıllarca Düşecek Tahmini!

Emtia Fiyatları Yıllarca Düşecek Tahmini!

Goldman Sachs, arz fazlası sebebiyle petrol ve bakır fiyatlarındaki toparlanmanın zor olacağını belirtirken; Morgan Stanley, üretici ülkelerdeki para birimlerinin zayıflaması ile dolarla satın alınan ham maddenin üretiminde teşvik olacağını bildirdi. Citigroup ise dünya ekonomisinin durağan olması, fiyatların dip seviyeleri gördüğü tahminlerini zorlaştırıyor değerlendirmesini yaptı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin; tahıl, enerji ve metalin de en büyük üreticisi konumunda. Bu sektörlerde 20 yılın en yavaş gerilemesi görülüyor.

Denver merkezli Cambiar Investors LLC; “Emtiaya dalmak için cesur olmak lazım. Fiziki talepten çok daha fazla kapasite var. Bu problemi çözmenin tek yolu kapasiteyi kapamak. Bunu da emtia üreticilerini sermayeye aç bırakarak yaparsınız,” şeklinde değerlendirme yaptı.

Norveç‘te emtia piyasalarındaki duruma bakıldığında; Başbakanı Erna Solberg, ülkenin ana emtia kalemindeki düşüşün 500 milyar dolarlık ekonomiye zarar vermesi ile resesyondan kaçınma çabasında. Norveç gelecek nesillerin kullanması için 830 milyar dolarlık bir refah fonu biriktirmişti. Ancak yakın bir tarihte bu fondan para çekmeye başlamak zorunda kalacağı öngörülüyor.

Oslo’daki DNB ASA ekonomistlerinden Kyrre Aamdal; “Petrolden kaynaklı dengenin likidite akışının üzerinde olduğunu göreceğimiz bir noktaya ulaşmış bulunuyoruz. Bunda petrol fiyatlarının yavaş artış göstermesi etkili oluyor. Fon getirilerinin kullanılması bir dönem noktası ve birkaç yıl daha böyle bir durum beklenmiyordu,” dedi.

Altındaki son durumdan da kısaca bahsedelim. FED‘in faiz artışını erteleyeceği haberleri diğer piyasalar gibi altını da destekledi. Altın, son bir haftanın en yüksek seviyelerinde seyrediyor. Spot altın ons başına 1,136.50 dolardan işlem gördü.

Melbournde’deki National Australia Bank Ltd. ekonomisti Vyanne Lai, yatırımcıların altının yön bulması adına bu hafta açıklanacak olan FOMC tutanaklarını beklediğini söyledi.

Diğer metallerden spot gümüş ons başına 15.63 dolardan, palladyum ise ons başına 688.30 dolardan işlem gördü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum