Yatırım yapmaya başla!

Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Gayrimenkulde Yeni Modeli Anlattı

Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu, tedarik zinciri finansmanı tarzında bir sistem olan yeni model hakkında bilgilendirmede bulundu.
Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Gayrimenkulde Yeni Modeli Anlattı

2001 yılında yaşanan ekonomik krizden sonra Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) aktarılan Emlak Bankası’nın Türkiye Emlak Katılım Bankası adıyla yeniden faaliyete başlamasına Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından Şubat ayında onay verilmişti.

Genel müdürlük vazifesine ise daha önceden birçok önemli bankada görev yapan Deniz Aksu getirildi. Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu, gayrimenkulde devreye alınacak yeni model hakkında bilgilendirmede bulundu.

Bir buçuk ayda 1 milyar lira para topladıklarını söyleyen Deniz Aksu, en kısa zamanda 75 şube sayısına ulaşacaklarını belirtti.

Emlak Katılım Bankası Genel Müdürü Deniz AksuGeliştirdikleri 72 ürün ile gayrimenkulde yeni bir modeli devreye alacaklarını, bu modelde arsanın maliyet içindeki payının %20 – 30 arasında olacağını anlattı. Üzerinde çalıştıkları sistemde gayrimenkulün tarafları olmayacağını söyleyen Aksu; proje geliştiricisi, arsa sahibi, inşaat malzemesi üreticisi, satıcısı, konut alıcısı ve banka olmak üzere herkesin işinin ayrı olduğunu ve tüm tarafların haklarının korunduğunu ifade etti.

Yeni modelde tedarik zinciri finansmanı tarzında bir formül uygulayacaklarını, bunun bankaların ticari müşterilerine uyguladığı doğrudan borçlandırma sisteminin geliştirilmiş bir hali olacağını ekledi.

Emlak Katılım Bankası olarak asıl muhataplarının proje geliştiricileri olduğunu anlattı.

Proje GeliştiriciSöz konusu modelin şu anda Polonya’da uygulandığını belirten Deniz Aksu detaylı açıklamasında; “Biz de banka olarak, fon kullandırıp kâr payı alacağız. Bizim muhatabımız proje geliştirici olacak. Geliştirici arsayı alıp bize gelecek. Arsayı ipotek edip, kat irtifakının tesisini de isteyeceğiz.” bilgilerini paylaştı.

Taksitlerin projenin bitmiş haline göre belirlenmeyeceğini ve alıcının taksitleri hak edişe göre ödeyeceğini söyledi. Yeni model sayesinde gayrimenkulde fiyat balonunun da önüne geçileceğini sözlerine ekledi.

Konutlar toplu halde ve indirimli bir şekilde alınıp, perakende satılacak.

Konutlar Toplu AlınacakSattıkları ürünlerin arkasında duracaklarını dile getiren Aksu, %20’sinin geri alınabileceği bir sistem kurduklarını anlattı. Buna ilaveten konut sektöründeki stokların eritilmesine yönelik çalışmaları da olduğunu, bu bağlamda 14 geliştiricinin stokları için hazırlıkların başladığını söyledi.

Yine aynı çalışma kapsamında, varlığa dayalı sermaye piyasası araçlarının devreye sokulması için SPK’ya başvuruda bulunduklarını ekledi. Söz konusu onayın alınmasının ardından 15 milyar liralık sermaye piyasası ürününün gündeme geleceğini ve bu konuda 14 temel koşul belirlediklerini açıkladı.

Kentsel dönüşüm alanında yapılacak çalışmalarla mevcut durumun iyileştirilmesi sağlanacak.

Kentsel DönüşümAna faaliyet alanlarından bir diğerinin kentsel dönüşüm olacağını söyleyen Deniz Aksu, var olan binaların ısı yalıtımını ve su yalıtımını yapmak ile mukavetini artırmanın en öncelikli işleri olduğunu aktardı. Kredi Garanti Fonu (KGF) ve KOSGEB ile üzerinde çalıştıkları sanayiciye kiralık fabrika projesi konusuna da değinen Aksu, bunun için 10 bin metrekarelik bir fabrika binası düşündüklerini dile getirdi.

Yaklaşık 13 milyon lira yatırım maliyetine ihtiyaç duyulan projede, sanayicinin çok ciddi faiz oranlarıyla kredi ödemek zorunda kalacağını, fakat kendilerinin böyle bir fabrikayı yapmaları ve kira almaları halinde, sanayicinin çok daha rahat edeceğini ve büyüyeceğini anlattı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gayrimenkul kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum