Yatırım yapmaya başla!

Emeklilikte Yaş Sorununa TESK Başkanı’ndan Öneri Geldi

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilikte yaşı sorununda yeni bir düzenleme yapılması ve bir yıl önceye çekilmesi önerisinde bulundu. Detaylar şöyle...
Emeklilikte Yaş Sorununa TESK Başkanı’ndan Öneri Geldi

Emeklilikte yaş sorunu neredeyse her dönem tartışma konusu olarak gündemde yer alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada; dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir durumun söz konusu olmadığını, ortalama emeklilik yaşının ülkemizde 52 olduğunu söyleyerek, emeklilikte yaşa takılanların yürüttüğü kampanyaları eleştirdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken’den ise söz konusu soruna çözüm niteliğinde bir öneri geldi.

TESK Başkanı Palandöken, emeklilik yaşının bir yıl aşağıya çekilmesi önerisinde bulundu.

Emeklilikte yaşa takılanlar sorunlarını hükümete bildirmeye devam ederken, TESK’ten kısmen de olsa bir destek geldi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı açıklamada emekliliğine bir yıl ya da daha az kalan prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş engeline takılanlar için emeklilik hakkı tanınması gerektiğini söyledi.

Birçok esnaf ve çalışanın emeklilik için gereken tüm koşulları sağlamasına rağmen yaş engeli yüzünden emekli olamadıklarını belirten Palandöken, emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözmenin bütçeye büyük yük getirdiğini, yaş sınırına takılan tüm vatandaşları emekli etmek yerine, yaşın bir yıl aşağı çekilmesinin ve daha az süresi kalanların önünün açılabileceğini vurguladı.

İhbar ve Kıdem Tazminatı Hesaplaması için Buraya Tıklayın!

Emeklilik yaşı için yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen Palandöken, prim gün sayısının indirilmesi önerisinde bulundu.

9 bin prim gün sayısının SSK’lı çalışanlarda olduğu gibi 7.200’e indirilmesini öneren TESK Başkanı, kamu çalışanlarının yaşa takılıp emekliliğe sevk edilerek mağdur bırakılmaması gerektiğini, bu kişilerin emekliliği beklerken 6 -12 ay devletten işsizlik maaşı aldıklarını söyledi ve sözlerine; “Oysa bu kesimin yaşı dolana kadar görevlerine devam etmesi hem devlet bütçesi açısından hem de kamu çalışanların mağdur olmamaları açısından daha iyi bir uygulama olur” şeklinde devam etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada, emeklilik yaş sorununa son noktayı koyan açıklamalarda bulunmuştu.

Emekli olmak için sigortalılık süresi, prim ödeme ve yaş olarak üç ayrı konuya bakılması gerektiğini söyleyen Erdoğan, konunun siyasi ranta dönüştürülmemesi gerektiğini belirtti. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emekli olma gibi bir uygulama olmadığını, 1999 yılında yapılan düzenleme ile yaş şartı getirildiğini, ülkemizde ortalama emeklilik yaşının 52 olduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Emeklilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum