Yatırım yapmaya başla!

Emeklilik Fonlarından 2019’da Ortalama %26,3 Oranında Getiri Sağlandı

2018 yılında yaşanan zorlu sürecin geride kalmasıyla 2019’da fon performanslarında artış oldu. Emeklilik fonları ise yılı rekor düzeyde getiri ile tamamladı.
Emeklilik Fonlarından 2019’da Ortalama %26,3 Oranında Getiri Sağlandı

Allianz Türkiye CFO’su Ersin Pak, fon türlerinin 2019 yılında gösterdiği performansları değerlendirdi. Sigorta sektörü açısından geçen yılın olumlu geçtiğini söyleyen Pak, hem karlılık hem de büyüme açısından beklentilerden daha fazlasının yaşandığını açıkladı.

Sigortacılığın, 2018 yılının yaz aylarında yaşanan kur ataklarıyla başlayan sıkıntılı süreçte, en az etkilenen sektörlerden biri olduğunu kaydetti. Bunun en önemli sebebinin kendi sermayesi ile çalışması olduğunu söyleyen Ersin Pak, borcu olmadığı için de faizlerdeki yükselişin sektörü olumsuz etkilemediğini belirtti.

Sigorta şirketleri varlık biriktirip, onu yöneten kurumlar olduğu için büyük oranda faiz geliri elde etti.

Allianz Türkiye CFO’su Ersin PakSöz konusu gelirlerin emeklilik fonlarının yatırım yaptığı fon performanslarını da etkilediğini söyleyen Allianz Türkiye CFO’su, bu alanda 2019 yılında rekor düzeyde kar sağlandığını açıkladı. Emeklilik fonlarının geçen yıl enflasyonun 15 puan üzerinde gelerek, ortalama %26,3 oranında getiri sağladığını söyledi. Mevduat getirisinin %19 civarında gerçekleştiğini açıklayan isim, reel olarak bakıldığında en yüksek getirinin 2019 yılında sağlandığına dikkat çekti.

Geçen yıl hangi alana yatırım yapıldıysa kazanç sağlandığını belirterek, bunları; hisse senetlerinden %35, kamu iç borçlanma senetlerinden %27-28 ve likit fonlarından %21 olarak sıraladı. Uluslararası hisse senetlerinin %40 civarında kazandırdığını ve fon performanslarının ortalama %20-40 arasında değiştiğini kaydetti.

2018 yılındaki kötü ekonomik koşulların geride kalması, 2019’da fon getirilerinde tarihi seviyelerin görülmesini sağladı.

Fon GetirileriTürkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2018’in Ağustos ayında başlayan ve bu yılın ilk yarısında devam eden ekonomi alanındaki zorlu koşullar için bir dizi önlem aldı. Bunların başında kuşkusuz ki faiz oranlarında yaptığı köklü değişiklikler yer alıyor. Son dört toplantıda da faiz indirimi kararı alan Merkez Bankası, %24 olan politika faiz oranını %12 seviyesine kadar indirdi.

Faizlerin düşmesinin TL varlıkları ve bono için önemli kazanç getirdiğini ifade eden Ersin Pak, borsa tarafına da değindi. İki yıl önce 120 bin civarında olan Borsa İstanbul’un şu anda 113 binlerde seyrettiğini, menkul kıymet tarafında hala fırsatlar olduğunu vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum