Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekliler 8 Bin 77 Lira Seyyanen Zam Talep Ediyor

TÜED Genel Başkanı Ergün, emekli aylıklarına bir an önce kök ücrete yansıyacak şekilde 8 bin 77 lira seyyanen iyileştirmesini istedi. Detaylar haberde;
Emekliler 8 Bin 77 Lira Seyyanen Zam Talep Ediyor
HABER GİRİŞ

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün bugün yayımladığı yazılı açıklamayla emekli aylıklarına zam talebinde bulundu. Emeklilerin yaklaşık 6 milyonunun 7 bin 500 lirayı aşmayan aylık aldığını kaydetti.

Emekli aylıklarının bir maaş olmaktan çıktığına işaret eden Ergün, aylıkların bir sosyal destek ödemesine, sosyal yardıma dönüştüğünü savundu.

Asgari ücretlilere, memurlara ve kamu işçilerine yönelik ekonomik açıdan rahatlatacak adımların atılmasını kendilerini mutlu ettiğini bildirdi. Ancak aynı marketten ekmeğe aynı fiyatı ödeyerek alan ve 7 bin 500 lira ile geçinmek zorunda olan emeklilerin yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilme imkanının kalmadığını vurguladı.

Emekli Aylıklarında İyileştirme Yapılmalı

Ergün açıklamasında, “Emeklilere yüzde 25 zam öngören kanun, hayatlarını bu memleketin imar ve inşası için harcamış ve yıllarca prim ödeyerek kutsal hak olarak tanımladığımız, emeklilik hakkına erişen topluluğumuzda, büyük bir hüsranla karşılanmıştır.” ifadelerini kullandı.

TÜED olarak taleplerinin emeklileri bir nebze rahatlamak olduğunu söyleyen Ergün, bir iyileştirmenin yapılmasını istedi.

GCM Yatırım Banner

En düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesi gerektiğine dikkat çeken Ergün, söz verildiği gibi 7 Bin 500 lira üzerinde aylık alanlara da en az yüzde 25 artış ve 4 bin lira seyyanen zam yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Böylece gerçek anlamda, devlet korumalı sosyal güvenliğin hayata geçirileceğini ileri sürdü. Taleplerinin yapılması durumunda kesimler arasında giderek açılan makasın kapanacağını ve adaletli bir uygulamaya erişileceğini iletti.

Bozulan Ekonomik Dengenin Faturası Emekliye Kesildi

Ergün açıklamasında, “Eli nasırlı, ağzı dualı emekli topluluğumuz, geçmişte olduğu gibi bugün de kendisine atılacak adımları vakarına yaraşır bir olgunlukla karşılayacağını ve bunu hakkıyla takdir edeceğini ifade etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Bütün iyi niyetli çabalarına ve bu hatadan dönülmesi yönündeki taleplerine rağmen bozulan ekonomik dengelerin faturasının emekli, dul ve yetimlerden çıkarıldığını savundu.

Emeklinin açlık sınırının çok altında kalan gelirleriyle yaşam mücadelesi verdiğine işaret eden Ergün, akaryakıta gelen yüksek oranlı zamların iğneden ipliğe her şeye yansıyacağı yönündeki eski açıklamalarını anımsatarak şöyle konuştu;

“Nitekim sonuç da böyle olmuş ve emeklilerimiz, zamlanan ilaçlarını bile alamaz hale gelmiştir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.