Yatırım yapmaya başla!

Emekli ve Memura Temmuz’da Çifte Zam!

Emekli ve memurun beklediği zam günü geldi çattı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon verileri ve toplu sözleşme sonrasında yapılacak zam oranları belli oldu. Peki bu ay kim, ne kadar maaş alacak?
Emekli ve Memura Temmuz’da Çifte Zam!

15 milyon emekli ve memuru ilgilendiren Temmuz zamları nihayet belli oldu. 2017 yılının, Temmuz ayına ait zam oranları bu ay memurların maaşlarına eklenerek, hesaplarına yatacak. Yapılan zamlarla birlikte en düşük memur maaşı 2.721 lira, en düşük emekli maaşı ise 1.871 lira olacak.

Memurlar Temmuz ayı maaşlarını çifte zamlı olarak alacak. Kamu görevlilerinin maaşında 163 TL – 648 TL arasında bir artış olacak.

Milyonlarca memurun merakla beklediği zam oranları ve maaşlara yansıyacağı tarih nihayet belli oldu. Zam konusunda memurlar iki faktörü yakından takip ediyordu. İlk olarak Temmuz zamlarına yılın ilk yarısına yönelik belirlenen %2,92 enflasyon farkı yansıyacak. Diğeri ise toplu sözleşmeye bağlı artışlar.

Yapılan zamlarla birlikte en düşük memur emeklisi maaşı 1.750 liradan 1.871 liraya; en düşük memur maaşı ise 2.558 liradan 2.721 liraya çıkacak.

Memurların maaşları Türk-İş ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ortak görüşmeleri sonrasında mutabakata varılan toplu sözleşme anlaşması ile belirlenmişti.

Buna göre Ocak ayında %3 zam alan kişiler, toplu sözleşme anlaşmalarının imzalanmasından sonra %4 oranında zam alacak. Ayrıca buna 6 aylık enflasyon farkının %3’ü aşan kısmı da eklenecek. Maliye Bakanlığı’nın açıklamasına göre memurlara Temmuz ayında, toplamda %6,92 oranında zam yapılacak.

Yapılan zamları SSK ve Bağ-Kur emeklileri bu ay alabilecekler. Memurlar ise maaşlarını ayın 15’inden sonra çekebilecekler.

Memur emeklileri maaşlarını daha erken alıyor. O nedenle bu ay sadece yapılan zamları ve enflasyon farkını alabilecekler. Yapılan değişiklik ile birlikte, bu yıl içerisinde ikinci zam gerçekleşmiş oldu. SSK ve Bağ-Kur emeklileri senenin ilk ayında %4,73 enflasyon zammı almışlardı. Yani yıl içerisinde toplamda %10’ün üzerinde zam yapılmış oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum