Yatırım yapmaya başla!

Emekli Promosyonu Ödemeleri Ne Kadar? Şartları Nelerdir? Kimler Alabilir?

Emekli promosyonları ve intibak zammı, milyonlarca kişinin odak noktasında. Dolayısıyla aşağıdaki yazıda emekliye verilen promosyonlar ve 2018 intibak zammı hakkında merak edilenleri inceledik.
Emekli Promosyonu Ödemeleri Ne Kadar? Şartları Nelerdir? Kimler Alabilir?

2017’de gündeme gelen emekli promosyonu, popülerliğini korumaya devam ediyor. Zira emeklilerin ya da emekli olacakların faydalanabileceği promosyonlar, bankaların sunduğu tekliflerle giderek cazip hale geliyor.

SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerinin tamamını kapsayan promosyonun yanı sıra 2018’de emeklilere intibak zammı verilip verilmeyeceği de merak konusu. Sonuçta; 2000 öncesi emeklilere verilen ve 355 lirayı bulan intibak zammının, 2000 sonrasında emekli olanlara da verilmesi bekleniyor. Dolayısıyla merakınızı gidermek adına bu soruların cevaplarını inceledik.

Navigasyon

Emekli Promosyonu Şartları Nelerdir? Kimler, Nasıl Alabilir?

Emekli Promosyonu Şartları Nelerdir? Kimler, Nasıl Alabilir?2017’de gündeme gelen emekliye promosyon konusu, hala popülerliğini koruyor. Zira Şubat ayında Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası’nda imzalanan anlaşma sonrasında milyonlarca kişi yaşanan gelişmeleri merakla takip etmeye başlamıştı.

İmzalanan ilk protokol sonrasında SGK, PTT ile de anlaşma sağlamış, emeklilerin alacakları promosyon için de 16 bankayla anlaşıldığı duyurulmuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamada; 11.5 milyon civarındaki emeklinin Mart-Mayıs aylarında tamamı bitmiş bir şekilde 5 milyar liralık ödenek alacağını belirtmişti.

Neticede; emeklinin 3 yıl boyunca maaşını oradan alma sözü vereceği bankadan promosyon alması milyonlarca kişiyi sevindirmişti. 1 Mart 2017’de başlayan uygulamaya göre; emeklinin yapması gereken tek şey 3 yıl maaşını alacağı bankaya giderek sözleşmeyi imzalamak ve eş zamanlı olarak promosyonunu almaktı.

Ve emekliye bir kereye mahsus verilen asgari promosyon oranları; 1000 liranın altında maaş alanlara 300, 1000 – 2000 lira arasında maaş alanlara 375 ve 2000 liranın üzerinde maaş alanlara 450 lira olarak belirlenmişti. Tabii, bankalar istedikleri takdirde promosyon oranlarını yükseltebilirlerdi.

Yeri gelmişken; 2017’de uygulanmaya başlayan protokolün vefat eden emeklilerin hak sahiplerini kapsadığı bilgisini de paylaşalım. Yani emeklilerin eş ve çocukları da maaşa göre belirlenen promosyon tutarından faydalanabiliyorlar.

Neticede; bankalar milyonlarca emeklinin likiditesini işletme hakkına sahipler. Ve devlet bu nedenle bankaların emeklilere karşılık olarak promosyon ödemesi yapmasını öngörmüştü.

Düşünsenize; her yıl yaklaşık 700 bin kişinin emekli olduğu ülkemizde; geçen yılki emekli sayısı 11.5 milyon civarındaydı. Yani bankaların emekli promosyon konusunda yarışa girmesi gayet mantıklı. O halde; aşağıda emekliye promosyon şartlarından ve bazı bankaların sunduğu avantajlardan bahsedelim.

2018 Emekli Promosyonu Ne Kadar? Bankaların Sunduğu Ayrıcalıklar

2018 Emekli Promosyonu Ne Kadar? Bankaların Sunduğu AyrıcalıklarÖncelikle 2018 emekli promosyonunun 2017’deki gibi 1000 lira altında maaş alanlara 300, 1000 – 2000 lira arası maaş alanlara 375 lira ve 2000 lira üzerinde maaş alanlara 450 lira olarak verildiğini belirtelim. Tabii, bu yalnızca asgari sınır.

Emeklinin seçeceği bankaya maaşını 3 yıl oradan alma sözü karşılığında verilen promosyonun yanında başka avantajlar da var. Örneğin; emeklinin maaşını aldığı banka ondan hesap işletim ücreti almıyor. Ayrıca emekli maaşının miktarı ne olursa olsun, ATM’lerden ücretsiz ve tek seferde çekilebiliyor.

Fakat emekli promosyonu uygulaması bankaları bir nevi yarışa soktuğu için, sunulan tekliflerde de farklılık görülüyor. Gelin, bazı bankaların promosyon kampanyalarında emeklilere sunduğu ayrıcalıklardan kısaca bahsedelim.

Mesela; Akbank’ın emekli promosyon kampanyasına göre bankayı tercih eden emeklilere; şubede öncelikli hizmet, ücretsiz havale – EFT, tüm bankaların ATM’lerinden ayda 2 kez ücretsiz para çekme, kiralık kasalardan indirimli faydalanma, kredilerde özel indirim gibi fırsatlar sunuluyor.

Garanti’de ise 450 liraya varan promosyonun yanında Paramatiklerde özel menü ile maaşları tek tuşla – ücretsiz çekme imkanı, ayrıca kredilerde indirimli faiz oranları gibi ayrıcalıklar var.

ING Bank ise emekli maaşını bankaya taşıyan müşterilere 1 yeni otomatik ödeme talimatı karşılığında 50, 2 yeni otomatik fatura ödeme talimatına da 150 lira ekstra promosyon veriyor. Fibabanka ise emeklileri kendi bankasına çekmek için promosyon tutarlarını artırarak maaşa göre 330, 415 ve 500 lira ödeme veriyor.

2018 İntibak Zammı!

2018 İntibak Zammı!Peki, prim kazancı ve prim ödeme gün sayısı aynı olmasına rağmen farklı aylıklar alan emekliler arasında denge sağlamak amacıyla uygulanan intibak zammından ne haber? Emeklileri kapsayan intibak yasasına göre emekli maaşlarında ne gibi değişiklikler oldu?

Aslına bakarsanız, 2018 intibak zammını bekleyenler için durum pek iç açıcı değil. Çünkü Türkiye Emekliler Derneği üyesi İbrahim Avcı’nın başvurusu üzerine dava Anayasa Mahkemesi’ne sunuldu.

Fakat Anayasa Mahkemesi 10 Ocak’ta verdiği kararda, 2000 yılı sonrası emekli olanların sosyal güvenlik haklarının ihlal edilmediğini açıklayarak başvuruyu reddetti.

Türkiye Emekliler Derneği avukatı Cafer Tufan Yazıcıoğlu ise üst mahkemenin kararını haksız bulduğunu ifade etti. Ve 6 ay içinde konuyu İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacaklarını söyledi. Neticede; 1 Ocak 2000 ve sonrasında emekli olanları ilgilendiren intibak zammı konusundaki gelişmeler hala merakla bekleniyor.

Sonuçta; 2000 yılı öncesi emekli olan SSK’lılara intibak yasası çıkartılmış ve 2 milyondan fazla emekli 355 liraya varan zam almıştı. İlaveten; bazı hatalar yüzünden maaşı eksik bağlandığı tespit edilen 2 bin 500 kadar emekliye 22 bin lirayı bulan toplu ödemeler yapılmıştı.

31 Aralık 1999 tarihinde emekli olan bir vatandaş bu haktan yararlanırken 1 Ocak 2000’de ve sonrasında emekli olan birisi ise bu haktan yararlanamamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Emeklilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum