Yatırım yapmaya başla!

Gelişen Ülke ve G-7 Paraları Arasındaki Volatilite Farkı 7 Yılın En Yükseğinde

Gelişen ülke paralarının ticaret savaşları etkisiyle aşırı dalgalanması, G-7 paralarının ise parasal genişleme politikası aralarındaki volatilite farkını yükseltti. İşte detaylar;
Gelişen Ülke ve G-7 Paraları Arasındaki Volatilite Farkı 7 Yılın En Yükseğinde

Gelişen ülke paraları ile önemli gelişmiş ülke paraları arasındaki beklenen volatilite farkı, JPMorgan Chase & Co. göstergelerine göre 2011 yılından bu yana görülen en yüksek seviyesine ulaştı. G-7 paralarını yöneten merkez bankalarının parasal genişleme politikası, belli bir seviyede seyretmelerini sağladı. Ama gelişen ülke paralarının ticaret savaşı endişeleri ve ülkelerin kendi özel sorunları ile aşırı dalgalı seyretti. Buna bağlı olarak iki grup para arasındaki volatilite farkı yükseldi.

Mevcut durumlar incelendiğinde; gelişmiş ülke traderları sakin, gelişen ülke traderlarının ise diken üstünde işlem yaptığı görülüyor.
Gelişen Ülke ve G7 Paraları Volatilite Farkı
Kaynak: Bloomberg.com

Gelişen ülke paraları bu haftaya sakin bir seyirle başladı. Merkez bankalarının toplantıları ile geçecek olan bu haftada, toplantılardan çıkacak kararlar özellikle gelişen ülke paralarının seyrini belirleme konusunda önemli olacak.

Asya para birimleri; Japonya, İngiltere ve Amerikan merkez bankalarının toplantıları öncesinde yuan öncülüğünde karışık seyretti.

Asya Paraları Yuan Öncülüğünde Düştü

3 büyük merkez bankasının ve Hindistan’ın bu hafta gerçekleştireceği toplantılar, gelişen ülke paraları ile G-7 paraları arasındaki volatilite farkının açılmasına neden olabilir. Oanda Corp. Asya Pasifik İşlem Müdürü Stephen Innes, “haftaya yavaş bir başlangıç oldu, ancak BOJ, BOE, FED ve küresel PMI verileri sonrasında hızlı bir aksiyon alınması sürpriz olmaz,” dedi.

Güney Kore Wonu 3. gününde de değer kazanırken, Çin yuanı dolar karşısında yüzde 0,31 oranında artıda seyrediyor.

Güney Kore Wonu 3 Günlük Yükseliş

USD/KRW paritesi 1118,15 seviyesinden haftaya başlarken, şu dakikalarda yüzde 0,13 oranında artıda 1119,6 wondan alıcı buluyor. USD/CNY paritesi ise 6,8137 yuandan haftaya başladıktan sonra hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi. Ardından yatay seyretti ve 6,8397 yuanı kaydetti. Şu dakikalarda ise 0,32 oranında artıda 6,8319 yuanda seyrediyor.

Offshore yuan, Çin Merkez Bankası’nın günlük yuan fiksingini azaltmasıyla yaklaşık yüzde 0,5 oranında düştü.

Offshore Yuan PBOC ile Düştü

USD/CNH paritesi 6,8401 seviyesinden düşüşle haftaya başladı ve ardından bir miktar yükseldi. 6,8496 seviyesine çıktıktan sonra sakin seyretmeye başladı. Şu dakikalarda ise yüzde 0,34 oranında artıda 6,8402 seviyesinde seyrediyor. Endonezya rupisi, Bank of Indonesia’nın Cuma günü piyasalara müdahale ettiğini açıklamasıyla birlikte yükselirken, Tayland’da piyasalar resmi tatil nedeniyle kapalı.

Gelişen piyasa traderları, yarın yapılacak Japonya Merkez Bankası toplantısını bekliyor ve risk unsurlarını takip ediyor.

Gelişen Piyasa Yatırımcıları BOJ'u Bekliyor

Gelişen ülke paraları Temmuz ayını pozitif bir şekilde kapatmaya hazırlansalar bile; bu hafta yapılacak toplantılar ve birçok risk unsuru bulunması aşağı çekebilir. FED, BOE ve BOJ’un toplantıları ile traderlar daha fazla volatilite ile karşı karşıya kalacaklar. Gelişen piyasalarda beklenen fiyat dalgalanmalarını işaret eden göstergenin ise 2008 küresel krizinden bu yana en uzun aylık yükseliş serisine yöneldiği görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum