Yatırım yapmaya başla!

Elon Musk’ın Analistler Yerine YouTuber’a Yanıt Vermesi Wall Street’i Kızdırdı!

Elon Musk’ın Tesla’sı 2018’in ilk çeyrek sonuçlarında açıkladığı 710 milyon dolarlık zararla rekor kırdı. İşte giderek kötüye giden durum hakkındaki detaylar…
Elon Musk’ın Analistler Yerine YouTuber’a Yanıt Vermesi Wall Street’i Kızdırdı!

Geçtiğimiz haftalarda yılın en düşük seviyesine gerileyen Tesla hisseleri, şirketin iflasa gittiği yönünde yorumlanmış, Elon Musk da eleştiri oklarının hedefi haline gelmişti.

Öyle ki Goldman Sachs analistleri yatırımcılara Tesla hisselerini elden çıkarmaları yönünde tavsiye vermiş, saatler öncesinde de Tesla Semi Kamyon’a açılan milyar dolarlık tazminat davası ile manşetlere yerleşmişti. Tam da bu noktada, işlerin hiç de iyiye gitmediği Tesla’nın umut vadetmeyen ilk çeyrek sonuçlarına geçebiliriz.

Çünkü 2017 yılı boyunca 2 milyar dolarlık zarar açıklayan Tesla, 2018’in ilk çeyreğinde 710 milyon dolarlık zarar kaydetti.

Tesla 2018'in İlk Çeyreğinde Zarar AçıkladıŞirket tarihindeki en büyük zarar olarak tarihe geçen rakamlar sonrasında şirket, yılın ilk yarısından sonra kara geçeceğini ve otomobil teslimatlarının hızlanacağını taahhüt etti.

Model 3 konusunda hata yapıldığını belirten şirket, söz konusu açıklamalarıyla büyük yankı uyandırdı. Ve tüm gözlerin Elon Musk’a çevrildiği şu günlerde Tesla CEO’sunun sözleri, tartışmaları daha da hararetlendirdi.

Musk, ilk olarak bir Tesla meraklısı ve YouTuber olan Gali Russell’ın tweetine cevap vermesiyle gündeme geldi.

 Elon Musk YouTuber Olan Gali Russell’a Cevap VerdiBuna göre Gali Russell, Elon Musk’ın konferansında kendisine soru sormak istemiş ve Musk da bu teklifi kabul etmişti. Ancak daha da önemlisi Elon Musk’ın YouTuber’a ne derece cevap verdiğiydi. Çünkü Musk önce analistlerin şirketin sermaye gereksinimleri ile ilgili sorularına “üzgünüm, sıradaki soru. Sıkıcı ve aptalca sorular pek hoş değil” dedi.

Ardından başka bir analistin Model 3 rezervasyon sahiplerinin yüzde kaçının araçları için seçenekleri yapılandırdığı sorusunu da “bu sorular beni öldürüyorlar” şeklinde yanıtladı ve YouTuber’ın sorularını cevaplayacağını söyledi.

Neticede Elon Musk’ın umursamaz yanıtları, analistleri ve Wall Street camiasını epey kızdırdı.

Elon Musk'ın Ynaıtlarından Sonra Tesla Hisseleri Düştü Hatta Kelley Blue Book’un baş yöneticilerinden Rebecca Lindland, CNBC’ye verdiği demeçte; hayal kırıklığına uğradığını ve konferanstan ayrıldığını açıkladı.

Ünlü girişimciye “Elon, büyümelisin” şeklinde çağrıda bulunan Lindland; “perakende analistlerinin ya da hayranlarının değil, yetişkin analistlerin sorularını cevaplamalısın” dedi. Sonuçta; Elon Musk’ın verdiği şaşırtıcı yanıtların ardından Tesla hisseleri borsa kapanış sonrası yapılan işlemlerde % 5’in üzerinde düşüş yaşadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum