Yatırım yapmaya başla!

Elon Musk’ın Yapay Zekası Dünyanın En İyi Dota 2 Oyuncularını Yere Serdi!

Elon Musk tarafından 2015 yılında geliştirilen OpenAI adındaki yapay zeka, dünyanın en iyi Dota 2 oyuncularını alt ederek bir ilke imza attı!
Elon Musk’ın Yapay Zekası Dünyanın En İyi Dota 2 Oyuncularını Yere Serdi!

Sadece birkaç yıl öncesine kadar, aileler bilgisayar başından kalkmayan çocuklarına kızar ve “fişi çekmekle” tehdit ederlerdi. Fakat artık devir değişti. Özellikle de League of Legends, Smite, Dota 2 ve Defense of the Ancients gibi MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) ya da Türkçe adıyla Çevrimiçi Çok Oyunculu Savaş Arenası türündeki oyunlar, “bilgisayar oyunu” kavramını tamamıyla farklı bir boyuta taşıdılar.

Onlarca ve hatta yüzlerce insanın tıklım tıklım doldurdukları basketbol ya da buz hokeyi statları, bu oyunların turnuvalarına ev sahipliği yapmaya başladılar. Ülkemizde de fazlasıyla rağbet gören MOBA oyunlar, ünlü spikerler tarafından sunulan maçları, dünya çapında birçok takımın yer aldığı turnuvalarıyla e-spor adında yeni bir spor dalının kapılarını açtılar. Şimdi ise dünyanın en iyi Dota 2 oyuncuları, ünlü milyarder Elon Musk’ın yapay zekası, OpenAI’a karşılar!

Elon Musk Tarafından Geliştirilen Dota 2 Yapay Zekası!

Elon Musk Tarafından Geliştirilen Dota 2 Yapay Zekası!

Elon Musk, Sam Altman ve Peter Thiel tarafından 2015 yılında temelleri atılan OpenAI, kar amacı gütmeyen bir yapay zeka araştırma şirketiydi. 1 milyar dolarlık destekle başlayan bu proje, bizzat Musk tarafından geliştirilen bir Dota 2 yapay zekasını da bünyesinde barındırıyor. Öğrenme yeteneğine sahip olan bu bot, DOTA 2 oyununa başladıktan kısa süre sonra, kendisini geliştirerek birkaç oyuncuyu dize getirmişti.

Tek yapay zeka oyuncusuyla başlayan bu macerada, sayı arttı ve Elon Musk’ın yapay zekası, dünyanın en iyi Dota 2 oyuncularıyla mücadele edebilecek hale geldi. Mücadele etmekle kalmayıp, dünyanın en iyilerini yenmeyi başaran bu bot, ilk kez e-spor dalında gerçek bir profesyonel rakibi mağlup eden yapay zeka unvanına kavuşmayı başardı ve bu başarı Elon Musk tarafından Twitter’dan duyuruldu.

Öğrenme Yeteneğine Sahip Olması İşleri Değiştirdi!

Başlangıçta sınırlı bir kapasiteye ve yeteneğe sahip olan bu yapay zeka, e-spor alanında pek de başarılı sayılmazdı. Fakat öğrenme eğilimiyle oyunculardan kapmış olduğu bilgiler işleri tamamıyla değiştirdi. Dünyanın en iyi Dota 2 oyuncularından biri olarak gösterilen Danil Ishutin (Dendi), Musk’ın yapay zekası ile teke tek maç yaptı.

Yapay zekanın seri manevraları, Dendi’nin hamle yapamamasını sağladı ve dünyanın en iyi Dota 2 oyuncusu Musk’ın yapay zekasına 2 kez mağlup oldu. Maç sonrasında ise Dendi; botun tıpkı insan gibi hareket ettiğini fakat çok daha seri olduğunu” dile getirdi.

OpenAI Daha Gelişmiş Versiyonuyla Şampiyonlara Meydan Okuyacak!

OpenAI Daha Gelişmiş Versiyonuyla Şampiyonlara Meydan Okuyacak!Normalde 5’e 5 oynanan bir MOBA oyunu olan Dota 2, 113 benzersiz karakteri bünyesinde barındırıyor. Rakibi yok etmeye yönelin bir senaryoya sahip olan Dota 2’de daha çok yapay zeka yer alacak gibi görünüyor. Geliştirmiş olduğu yapay zekanın başarısından memnun olan Elon Musk, ilerleyen zamanlarda diğer Dota 2 şampiyonları için şimdiki yapay zekanın daha gelişmiş versiyonlarıyla meydan okumaya hazırlanıyor.

Yakın gelecekte içimizden biri olmasını beklediğimiz yapay zeka botları ve robotları, yavaş yavaş hayatımıza dahil olmaya başladılar. Kimi zaman bir aşçı kimi zaman ise bir bestekar olarak karşımıza çıkan yapay zekalara bir yenisi daha eklendi. Yenilmeeez OpenAI! Elon Musk’ın ellerinde hayat bulan ve artık profesyonel bir Dota 2 oyuncusu olan OpenAI yapay zekasının gelişmiş versiyonu ile maç yapmak istemez miydiniz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum