Yatırım yapmaya başla!

Elon Musk Tesla Şanghay Fabrikasının Temel Atma Törenini Duyurdu!

Elon Musk’ın elektrikli otomobil üreticisi Tesla, bugün Şanghay’daki fabrikasının temellerini atıyor. Detaylar aşağıda;
Elon Musk Tesla Şanghay Fabrikasının Temel Atma Törenini Duyurdu!

Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Tesla’nın bugün Şanghay’da bulunan ilk ABD dışı fabrikasının temel açma töreninin yapılacağını duyurdu. “Tesla Şanghay Gigafactory’nin temel atma törenini sabırsızlıkla bekliyorum” ifadelerini kullanan Elon Musk, daha sonraki tweetlerinde de fabrikanın faaliyetlerine ilişkin bazı bilgiler verdi.

Buna göre Elon Musk, fabrikanın Büyük Çin bölgesi için Model 3 ve Model Y araçlarını üreteceğini açıkladı. Ayrıca başlangıç inşaatlarının bu yaz tamamlanmasının planladığını, Model 3 üretimine yıl sonunda başlamayı düşündüklerini ve gelecek yıl yüksek hacimle üretime ulaşmak istediklerini belirtti.

Elon Musk, Twitter hesabından Şanghay’daki ilk Tesla fabrikasının temellerinin bugün atılacağını duyurdu.

Ünlü girişimcinin duyurusu tüm dünyada yankı uyandırırken Musk, konuyla ilgili sonraki tweetlerinde şirketin planlarından bahsetti. Buna göre Tesla’nın ABD dışındaki ilk fabrikasının başlangıç inşaatları 2019 yazında tamamlanacak, Model 3 üretimine yıl sonunda başlanacak ve gelecek yıl elektrikli otomobil şirketi tesiste yüksek hacimli üretime başlayacaktı.

Elon Musk’ın Tesla’sı Çin’in en büyük kenti olan Şanghay’ın eteklerinde bulunan araziyi 140 milyon dolar civarında bir para karşılığında satın almıştı.

Elon Musk Şanghay'daki Tesla Fabrikasının Temel Atma Törenini Duyurdu!South China Morning Post’un o dönemde çıkan haberlerinde Tesla, Şanghay hükümeti ile bir anlaşma imzalamış ve Gigafactory 3 isimli fabrikasını Lingang New City’de kurmaya karar vermişti. 864.885 metrekare büyüklüğünde arsanın satın alındığının açıklanmasının ardından ise Tesla, fabrikanın toplamda 2 milyar dolarlık yatırım ile hayata geçirilmesinin planlandığını duyurmuştu.

Dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olan Çin’deki fiyatları daha rekabetçi seviyelere düşürmeyi amaçlayan Tesla, tesiste yıllık 500 bin araç üretmeyi hedeflediklerini bildirmişti.

Tesla Çin'deki İlk Fabrikasını AçıyorSonuçta lüks araç markası Çin’de popüler olsa da Nio gibi yerel elektrikli üreticilerinin artan rekabetiyle karşı karşıyaydı. Çin’de araç üretmek Tesla için tarifelerden ve deniz taşımacılığından kaynaklanan maliyetleri azaltacaktı.

2 Ekim tarihli bir raporda da Amerikan şirketi bu nedenlerden dolayı yüzde 50 ila 60 maliyet dezavantajıyla faaliyet gösterdiğini ve Çinli üreticilerle aynı nakit teşviklerine erişemediklerini aktarmıştı. Hükümet raporuna göre de Tesla’nın yeni fabrikasının bu yılın ikinci yarısında kısmi üretimi başlamasının beklendiği belirtilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum