Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Elon Musk Dolandırıcılıkla Suçlandı, Tesla’nın Hisseleri Çöktü!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun Musk hakkındaki dolandırıcılık suçlaması, Tesla hisselerinde de piyasalarda da olay yarattı...
Elon Musk Dolandırıcılıkla Suçlandı, Tesla’nın Hisseleri Çöktü!
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Elon Musk hakkında menkul kıymetler dolandırıcılığı suçlamasında bulundu. Uzun süredir zor zamanlar geçiren Elon Musk ve Tesla’nıun, bu suçlamaların ardından çok daha büyük baskılar altına gireceği belli oldu.

SEC’in açtığı dosyada her yaptığıyla olay yaratan ünlü girişimcinin Tesla hisselerini geri toplamak ve şirketi borsadan çekmek için mali kaynağı bulduğu yönündeki Twitter açıklamasının “doğru olmadığı ve yanlış yönlendirme yaptığı” söylendi. Musk ise suçlamaları reddederek, SEC’in davasının adil olmadığını iddia etti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Elon Musk hakkında menkul kıymetler dolandırıcılığı suçlamasında bulunması gündeme bomba gibi düştü.

Elon Musk Dolandırıcılıkla SuçlandıSuçlamaya göre Musk, Tesla hisselerini toplamak ve şirketi borsadan çekmek için finansal kaynağı bulduğu şeklindeki açıklamalarıyla doğru bilgi vermeyip yanlış yönlendirme yapmıştı. Sonuçta; Musk Tesla’yı borsadan çekme duyurusunda; yatırımcıların hisselerini 420 dolardan satabileceğini söylemiş ve gerekli finansmanın sağlandığını belirtmişti. Ancak görünen o ki SEC bu işin peşini bırakmadı ve Musk’ın az önce söylenen gerekçelerden dolayı menkul kıymetler dolandırıcılığı yaptığına karar verdi.

Çünkü Musk değil bir kaynak anlaşması yapmak, böyle bir anlaşmanın ana hatlarını çizmek için bile girişimde bulunmamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Musk Suçlama Söz konusu gerekçelerden dolayı Musk’ın borsaya ve yatırımcılara zarar verip ciddi bir karmaşıklık yarattığı, bu nedenle kendisine finansal yaptırım uygulanması gerektiği kaydedildi. İlaveten davada Musk’ın halka açık bir şirkette yöneticilik yapmasının yasaklanması gerektiği şeklinde de talepte bulunuldu. SEC’in şikayetleri arasında Musk’ın 7 Ağustos’ta attığı tweetlerinin % 6’lık bir artışa neden olması ve önemli Pazar kesintilerine yol açması da vardı.

SEC yetkilisi Steven Peikin de kurumsal yetkililerin piyasalarda güven pozisyonunu ellerinde tuttuklarını ve hissedarlara karşı önemli sorumlulukları olduğunu hatırlattı.

SEC Yetkilisi Steven Peikin Elon Musk Yorumu Ve sözlerine; “bir yetkilinin ünlü statüsü ya da teknolojik yenilikçi olarak itibarı, ona bu sorumlulukları hafife alma hakkını vermez” diyerek devam etti. Yine SEC’den Stephanie Avakian da “doğru ve kesin bilgi sağlamaya özen göstermek, bir CEO’nun en önemli yükümlülükleri arasındadır, bu standart iletişim sosyal medya ya da başka bir geleneksel olmayan form aracılığıyla gerçekleştiğinde de aynı şekilde uygulanır” ifadelerini kullandı.

Komisyonun açtığı davanın adil olmadığını savunan Musk ise doğrunun, şeffaflığın ve yatırımcıların iyiliği için hareket ettiğini savundu.

Ve “Dürüstlük benim hayatımdaki en önemli değer olmuştur ve bunu hiçbir zaman tartışma konusu yapmadığım bilinir” dedi. Tüm bunların yanında, dün yapılan suçlamaların ardından Tesla hisselerinde kayda değer bir düşüş yaşandığı görüldü.

Haberin duyulmasıyla Tesla’nın hisse senetleri % 13 civarında değer kaybederek 268 dolarlara kadar geriledi. Hisselerle ilgili görüş bildiren B. Riley FBR. stratejisti Art Hogan; SEC’in buna çok ciddiyetle baktığını ve sorunlar çözülene kadar hisselerin baskı altında kalacağını belirterek “açıkçası bu şeyler zaman alacak” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu