Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elon Musk Dogecoin Davasının Düşürülmesini Talep Etti

Milyarder isim Elon Musk, Dogecoin üzerinden kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmiyor ve davanın düşürülmesini istiyor.
Elon Musk Dogecoin Davasının Düşürülmesini Talep Etti
HABER GİRİŞ

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Elon Musk, ABD’li bir yargıçtan kendisini Dogecoin kripto para birimini desteklemek için bir ‘saadet zinciri’ yürütmekle suçlayan 258 milyar dolarlık davayı düşürmesini talep etti.

Manhattan federal mahkemesindeki bir akşam, Musk ve elektrikli otomobil şirketi Tesla avukatları, Dogecoin yatırımcılarının Musk’ın kripto para birimi hakkındaki paylaşımları üzerine açtığı davayı hayal ürünü bir kurgu olarak nitelendirdi.

Avukatlar, yatırımcıların Musk’ın kimseyi nasıl dolandırmayı amaçladığını veya hangi riskleri gizlediğini asla açıklamadıklarını belirtti. Yapılan paylaşımların dolandırıcılık iddiasını desteklemek için çok muğlak olduğunu belirttiler.

Musk’ın avukatları, yaklaşık 10 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip DOGE hakkında tweet atma konusunda yasa dışı hiçbir şey olmadığını savundu. Mahkemenin bu şikayetleri reddetmesi talebinde bulundular.

Avukatlar, Dogecoin’in menkul kıymet olarak nitelendirildiği iddiasını da reddetti. Yatırımcıların avukatı Evan Spencer ise “Davamızın başarılı olacağından her zamankinden daha eminiz.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Musk, Manipülasyonla Suçlanıyor

Yatırımcılar, Forbes’a göre dünyanın en zengin ikinci kişisi olan Musk’ı iki yılda Dogecoin’in fiyatını kasten yüzde 36.000’den fazla artırmakla ve ardından düşmesine izin vermekle suçluyor. Musk, para biriminin gerçek değerden yoksun olduğunu bilse bile, bunun diğer Dogecoin yatırımcılarının pahasına milyarlarca dolar kar elde ettiğini öne sürdüler.

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Dogecoin Vakfı da davanın reddini istiyor. Musk’ın sahibi olduğu Twitter’daki paylaşımları çok sayıda davaya yol açtı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.