Yatırım yapmaya başla!

Elon Musk, COVID-19 Kısıtlamaları için Faşistlik İfadesini Kullandı

SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk, Corona virüsü için uygulanan kısıtlamaları eleştirmeye devam ediyor.
Elon Musk, COVID-19 Kısıtlamaları için Faşistlik İfadesini Kullandı

Son dönemde dünyanın bir numaralı gündem konusu COVID-19 salgını olmuş durumda. Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan salgın, son dönemde en çok ABD’de etkisini gösteriyor. Son verilere göre dünya genelinde toplam vaka sayısı 3.2 milyona dayanmış durumda. Hayatını kaybeden insanların sayısının ise 227 bini geçtiği belirtiliyor. Uzmanlar gelinen gün itibarıyla salgının merkezinin artık ABD olduğuna dikkat çekiyor. Ül kedeki vaka sayısı 1 milyonu geçti ve hayatını kaybeden kişi sayısı 61 bine ulaştı.

ABD’deki eyaletlerin büyük bölümünde sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere çok sayıda katı tedbir uygulanıyor. Bu tedbirler bazı çevreler tarafından şiddetli bir şekilde eleştiriliyor. Kısıtlamaları eleştiren insanlardan birisi ise Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk olmakta. Geçtiğimiz günlerde bir tweet atan Musk, ‘Özgür Amerika şimdi’ açıklamasında bulunmuştu. Son olarak Tesla’nın mali durum toplantısında konuşan Elon, eleştirilerinin dozunu artırmaya devam ediyor.

Elon Musk’tan Sert İfadeler

Elon Musk’tan Sert İfadeler

Elon Musk, Tesla’nın mali kurul toplantısında ABD yönetiminin uyguladığı kısıtlamalar için ‘faşistlik’ ifadesini kullandı. Çarpıcı açıklamalarda bulunan Elon, “Tüm anayasal haklara karşı insanları zorla evlerinde hapsetmek, bence insanların özgürlük haklarını korkunç ve yanlış yollarla çiğnemektir. Birisi evde kalmak istiyorsa, evde kalmasına izin verilmeli ve ayrılmaya zorlanmamalıdır. Ama evlerini terk edemeyeceklerini ve evde çıkarlarsa tutuklanacaklarını söylemek… Bu faşistlik. Bu demokratik değil. Bu özgürlük değil. İnsanlara kahrolası özgürlüklerini geri verin” diye konuştu.

Musk’ın alınan tedbirleri bu denli sert ifadelerle eleştirmesi, Twitter’daki takipçilerinin de tepkisini topluyor. Uzmanlar ise bu sert açıklamaların sebebinin ise ekonomik nedenler olduğunu belirtiyor. Tesla adına konuşan Elon Musk, Corona virüsü salgınından sonra şirketin iyi olacağını ancak küçük ölçekli şirketler için bu durumun çok daha zor olduğunu söyledi. Tesla’nın fabrikası sert tedbirlerin uygulandığı California’da bulunuyor. Musk’ın üretimi sürdürmek adına bu tedbirleri ihlal edecek adımlar atabileceği konuşuluyor.

Tesla’da Üretimin Durması Musk’ı Huzursuz Ediyor

Tesla’da Üretimin Durması Musk’ı Huzursuz Ediyor

Eyalette salgın nedeniyle 19 Mart tarihinde zorunlu olan işletmeler harici diğer kuruluşların kapatılmasına karar verilmişti.Elon Musk ülkede uygulanan kısıtlayıcı tedbirlerin ekonomiyi olumsuz etkileyeceğini her fırsatta dile getiriyor. Ancak Tesla CEO’sunun geçtiğimiz dönemde yaptığı açıklamalar bu salgınla ilgili doğru tahminlerde bulunmadığını gösteriyor. Elon daha önce ülkede sadece birkaç kişinin Corona virüsüne yakalanacağını söylemişti.

Hatta geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından COVID-19’un grip salgınından farkı olmadığını belirten doktorların paylaşımlarını göstermişti. Tabi bu paylaşım sağlık dünyası tarafından tepkiyle karşılandı. Musk’ın açıklamaları gösteriyor ki salgın nedeniyle Tesla fabrikalarının kapalı olması başlıca sorun olarak görünüyor.

Şirket 29 Nisan tarihinde çalışanlarının işlerine dönmelerini istemişti. Ancak eyalette uygulanan kısıtlamalar nedeniyle bu durum mümkün olmuyor. Fabrika kapalı olduğu için çalışanların bazılarının maaşları şirket tarafından düşürülmüştü. Şu an için sadece kısıtlama kalktığında üretimin başlaması için çok kısıtlı sayıda işçi bulunduruluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum