Yatırım yapmaya başla!

Elon Musk’ın “Çin ABD’den 100 Kat Daha Hızlı” Yorumu Olay Yarattı!

Elon Musk’ın Ocak ayında Çin’de kırılan rekor ile ilgili attığı tweet olay yarattı. Ülkenin Musk’ın tweetini propaganda unsuru olarak kullanması dikkat çekti.
Elon Musk’ın “Çin ABD’den 100 Kat Daha Hızlı” Yorumu Olay Yarattı!

Elon Musk, geçtiğimiz gün attığı tweetle olay yarattı. Çılgın girişimcinin Çin’de kırılan bir rekordan bahsederek, ABD’nin çok geride kaldığını söylediği tweeti insanları adeta ikiye böldü.

Kimileri Elon Musk’ın paylaşımının altına Çin’in süper güç olmaya çok yakın olduğunu belirten sözler yazarken, kimileri de “peki, oradaki insan haklarından ne haber” şeklinde eleştirilerde bulundu. Kaldı ki Business Insider’ın haberine göre Elon Musk, Çin’deki kötü çalışma koşullarını görmezden gelen tek ünlü de değildi.

Elon Musk, Ocak ayında kırılan bir rekorun haberini paylaşarak, Çin’in gelişmiş altyapıdaki ilerleyişinin ABD’ye kıyasla 100 kat hızlı olduğunu belirtti.

Yeri gelmişken; rekorun Çin’deki bir demir yolunun ve tren istasyonunun 1500 işçiyle 9 saat içinde tamamlanarak kırıldığı bilgisini de verelim. Neticede; Elon Musk’ın bu haberi Çin’in ABD’den 100 kat daha hızlı olduğunu söyleyerek Twitter’da paylaşması olay oldu.

Bunun birinci nedeni paylaşıma gelen yorumlar, diğeri ise Elon Musk’ın tweetinin Çin hükümeti tarafından bir nevi propaganda olarak kullanılmasıydı.

Elon Musk'ın Tweeti Çin Hükümeti Tarafından Propaganda Olarak KullanıldıHükümet destekli birçok yayın organının “Elon Musk Çin’in yapabilecekleri konusunda şaşkınlığa uğradı” benzeri başlıklarla manşetlere taşıdığı haber, bu nedenle büyük ses getirdi. Öte yandan; Musk’ın tweet dizisine gelen yorumlar, insanların bu konuda adeta ikiye bölündüğünü gösterdi.

Kimileri ABD’nin giderek gerilediğini, Çin’in harika işlere imza attığını ve ülkenin çok yakında süper güç olabileceğini söylerken, kimileri de bu tweeti eleştirdi.

Elon Musk'ın Çin'i Övdüğü Tweeti Gelen YorumlarÇünkü Çin’in gelişimini kutlarken, oradaki insan ve işçi haklarının büyük oranda çiğnendiğinin göz ardı edildiği söylendi. Diğer taraftan; Elon Musk’ın Çin’i övme konusunda Silikon Vadisi’ndeki tek isim olmadığına da dikkat çekildi. Sequoia Capital’ın risk sermayedarı Michael Moritz de Financial Times’taki bir yazısında bu konuya değinmişti.

Nitekim Moritz, Çin’deki yaklaşımın Batılılara sağlıksız ve kötü geldiğini fakat Batı alışkanlıklarının da çok yakında antika olarak görüleceğini söylemişti.

Silikon Vadisi'nde Musk'la Aynı Fikirde Olan Pek Çok Kişi VarAyrıca haftanın 6 hatta 7 günü, sabah 8’de başlayıp akşamın 10’una kadar çalışmaya devam eden pek çok üst düzey yönetici olduğundan bahsederek onları takdir ettiğini belirtmişti.

Y Combinator Başkanı Sam Altman ise bir blog yazısında; Silikon Vadisi’nin startuplar için hiç uygun olmadığını, Çin’de tartışmalı fikirleri ifade etmenin Kaliforniya’ya kıyasla çok daha kolay olduğunu dile getirmişti. Ve bütün bu konular, Musk’ın Çin’le ilgili tweetiyle yeniden gün yüzüne çıktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum