Yatırım yapmaya başla!

Elon Musk’tan Birleşmiş Milletler’e Katil Robotları Yasaklayın Çağrısı!

Günümüzün dahi milyarderi Elon Musk ve 116 yapay zeka uzmanı, Birleşmiş Milletler’e “katil robotların” savaş alanlarından yasaklanmasına dair çağrıda bulundu.
Elon Musk’tan Birleşmiş Milletler’e Katil Robotları Yasaklayın Çağrısı!

Tesla Motors, PayPal ve SpaceX gibi bulundukları alanların öncülerinden olarak, sektöre yön veren şirketlerin arkasındaki beyin olan Elon Musk, günümüzün en gözde mucitlerinden biri haline geldi. Fakat şirketlerinde yapay zeka robotlarından yararlanan bu ünlü mucidin geleceğin teknolojilerine dair endişeleri devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk ve Mark Zuckerberg yapay zeka konusunda ters düşen fikirleri nedeniyle birbirlerine girmişlerdi. Musk, yapay zekanın tehlikeli olabileceğini, Zuckerberg ise faydalanılabilecek bir teknoloji olduğunu savunmuştu. Tartışmalardan sonra Silikon Vadisi’nden kaçan eski Facebook yöneticisi, bu teknolojinin dünyanın sonunu getireceğine karşı uyarmıştı.

Şimdi ise Elon Musk ve beraberindeki 116 yapay zeka uzmanı, Birleşmiş Milletler’e “katil robotların” yasaklanmasına dair uyarıda bulundu.

Teknoloji Dünyasının Önde Gelen 116 İsminden Uyarı!

Teknoloji Dünyasının Önde Gelen 116 İsminden Uyarı!Elon Musk’ın yanı sıra Apple kurucularından Steve Wozniak ve dünyaca ünlü bilim insanı Stephen Hawking, uzun süredir yapay zeka ve otonomi hakkında uyarılar yayınlıyorlardı. Gelecekte bu teknolojinin neden olabileceği potansiyel tehlikelerden bahseden bilim dünyasının önde gelen isimleri, tüm dünyanın bu konuda harekete geçmesi gerektiğini savunuyorlardı.

Şimdi ise bilim ve teknoloji dünyasının bu öncü isimlerinin yapay zeka hakkındaki düşüncelerini savunan yeni isimler listeye eklendi. Google DeepMind ekibinden Mustafa Suleyman’ın ve Elon Musk’ın başı çektiği toplamda 116 robotik ve yapay zeka uzmanı Birleşmiş Milletler’e, “katil robotlar” olarak da bilinen otonom silahların kıyamete neden olabilecek bir savaşa neden olmadan yasaklanmalarına dair çağrıda bulundular.

BM’ye Gönderilen Mektupta 26 Ülkeden Uzmanın İmzası Bulunuyor!

BM’ye Gönderilen Mektupta 26 Ülkeden Uzmanın İmzası Bulunuyor!Aslında teknolojinin dev isimleri ilk olarak 2015 yılındaki Buenos Aires’teki konferansta otonom silahlarla ilgili bir açık mektup yayınlamışlardı. Bu mektubun altına; İngiliz fizikçi Stephen Hawking, Apple kurucu ortaklarından Steve Wozniak, bilişsel bilim insanı Noam Chomsky ve Elon Musk gibi sektöre yön veren isimler imza atmıştı.

Şimdi ise aynı isimler ve beraberlerindeki 116 yapay zeka uzmanı Birleşmiş Milletler’e katil robotlar ile ilgili yeni bir mektup göndererek; bu teknolojinin barut ve nükleer silahların ardından savaş meydanlarında üçüncü bir silah devrimine yol açmakla kalmayıp, silahlı çatışmaların da katil robotların üretimiyle birlikte daha da şiddetlenebileceğine dair uyarıda bulundular.

Katil Robotlar Kontrolden Çıkabilirler!

Katil Robotlar Kontrolden Çıkabilirler!Elbetteki 116 bilim insanının imzasının bulunduğu açık mektuptaki uyarılar bununla da sınırlı değildi. Otonom silahların oldukça kısa bir süre zarfından kolaylıkla kontrolden çıkabileceğinin de altını çizen uzmanlar, bu tarz teknolojilerin yanlış ellerin kontrolüne geçtiğinde ise büyük çapta terör eylemlerinin gerçekleştirilebileceğine ve bu nedenle de masum insanların hedef haline gelebileceklerini dile getirdiler.

Halihazırda Birleşmiş Milletler, gönderilen bu mektup öncesinde de otonom silahların potansiyel tehlikesini istişare edebilmek için resmi görüşmelere başlamışlardı. Musk’ın önderlik etmiş olduğu bu ekip ise BM’nin bu kararını taktir etmiş ve teknolojik silahlanma yarışının son bulmasını sağlayacak bir karar alınmasını talep ettiklerini dile getirmişlerdi. Katil robotların üçüncü bir savaş devrimine yol açmadan yasaklanıp yasaklanmayacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz. Peki, sizce otonom silahlar yasaklanabilirler mi?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum