Yatırım yapmaya başla!

Teknoloji Devleriyle Yıllarca Çalışan Uzman, Gelecek Konusunda Endişeli!

Teknolojiye yönelik olumsuz eleştiriler her geçen gün biraz daha artarken Ellen Lease’den de büyük bir hamle geldi. İşte yıllarca teknoloji sektöründe çalışmış yöneticisinin önerisi;
Teknoloji Devleriyle Yıllarca Çalışan Uzman, Gelecek Konusunda Endişeli!

Google, Facebook ve Apple gibi teknoloji devlerine karşı başlatılan hareket her geçen gün biraz daha büyüyor. Jim Carrey’nin Facebook’u boykot ettiğini duyalı daha sayılı gün olmuştu ki şimdi de yıllarca teknoloji şirketlerinde yöneticilik yapmış Ellen Leanse’den benzer açıklamalar geldi.

Ve bu da bizi sosyal medya bağımlılığının negatif sonuçları hakkında bir kez daha düşünmeye, teknolojinin hayatımızdaki etkilerine daha detaylı bakmaya yönlendiriyor. Ya da yönlendirmeli diyelim! Nitekim pek çok uzmanın, hatta teknoloji devlerinin yatırımcılarının da savunduğu fikirler; tehlikeyi açıkça gözler enine serer nitelikte.

Happiness by Design isimli bir TED Konuşması da olan Ellen Petry Leanse, Silikon Vadisi’nde çalışmaya 1981’de başlamış.

Yani kendisi 30 yılı aşkın süredir teknoloji sektöründe yer alıyor. Ayrıca Kasım ayında The Happiness Hack isimli bir kitap yayımlamış. Ellen Leanse kitabında; programlanmış bir hayat sürdürmekten kaçınmak, sanal değil gerçek bağlantılar kurmak ve stresten kurtulmak gibi konular üzerinde duruyor.

Ve eski Silikon Vadisi yöneticisi; insanların teknoloji kullanımını yeniden düşünmesi gerektiği fikrini sıkı sıkıya savunuyor.

Ellen Leanse Teknoloji Kullanımı Konusunda Endişeli Teknoloji ile insanlar arasındaki ilişki üzerine onlarca akademik çalışması bulunan Leanse, sosyal medyanın insanlar üzerinde yarattığı etkilere dikkat çekiyor. CNBC’nin haberine göre; sosyal medya insan beyninin çalışma yöntemiyle çelişiyor.

Çünkü temel olarak hayatta kalma amacı güden beyin, sosyal medya yüzünden daha çok bir yere ait hissetme ve beğenilen bir görüntü yaratma amaçlarıyla hareket ediyor.

Ellen Leanse İnsan Beyni ile Teknoloji Arasındaki İletişim İnsanların deneyimlerinin daraldığını belirten Leanse, giderek daha az yaratıcı ve daha az uyumlu olduğumuzu öne sürüyor.

Neticede; şimdilerde Stanford Üniversitesi’nde öğrencilere yaratıcılığı arttırıp, kullanıcılar üzerinde olumlu etkiler yaratacak ürünler geliştirmeleri için ders veren Leanse, ilerlediğimiz nokta konusunda oldukça endişeli.

Kaldı ki son dönemde karşılaştığımız benzer haberlerin sayısı da giderek artıyor.

Teknolojiye Yapılan Olumsuz Eleştirileirn Sayısı Giderek ArtıyorMesela; daha birkaç gün önce Facebook ve Google’ın eski çalışanlarının teknolojiye karşı savaş açtıklarını duymuştuk. Ayrıca şirketin 2 milyar dolarlık hissesine sahip 2 büyük yatırımcı grubunun Apple’a çocukları telefon bağımlılığından kurtarın uyarısı yaptığını biliyoruz.

Aralık ayında da Facebook araştırmacılarının sosyal medyanın kullanıcıyı olumsuz etkilediğini kabul ettiklerini öğrenmiştik.

Facebook Araştırmacıları Sosyal Medyanın Olumsuz Etkilerini Kabul EtmiştiUzun lafın kısası; 1980’li yıllarda Apple’ın ilk savunucularından, Google, Facebook, Microsoft gibi şirketlerin yöneticilerinden olan Ellen Leanse’in önerileri; hayatını teknoloji sektörüne adamış biri olarak ciddiye alınmalı diye düşünüyorum.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum