Yatırım yapmaya başla!

Trump’ın Rakibi Elizabeth Warren’dan Zengin Amerikalılar için Servet Vergisi Çağrısı

Demokrat Senatör Elizabeth Warren, ABD'nin en zenginleri için servet vergisi çağrısında bulundu. Detaylar haberimizde;
Trump’ın Rakibi Elizabeth Warren’dan Zengin Amerikalılar için Servet Vergisi Çağrısı

Demokrat Senatör Elizabeth Warren, ABD’nin bazı en zenginleri için servet vergisi önerisinde bulundu. Kısa süre önce Başkan Donald Trump’a 2020’de meydan okuyacağını açıklayan Warren, önerdiği servet vergisinin yalnızca 50 milyon dolardan fazla varlığa sahip Amerikalılar için geçerli olacağını söyledi.

Elizabeth Warren’ın Perşembe günü Twitter üzerinden yaptığı açıklaması, Warren’a tavsiyede bulunan bir ekonomistin önerinin yakında resmileşeceği yönündeki yorumlarından saatler sonra geldi. Demokrat Senatör paylaşımında, ultra zenginlerin adil paylarını ödemelerinin, önümüzdeki 10 yıl içinde 3 trilyon dolarlık bir meblağa oluşturacağını belirti.

Birçok zengin ve güçlü insanın bundan hoşlanmayacağını ama onlar için çalışmadığını vurgulayan Warren, en yüksek yüzde 0.1’lik dilimin servetlerinin vergilendirilme zamanının geldiğini kaydetti.

Bunun için bir imza kampanyası başlatan Warren, şu anda 500 milyon doları olan bir mirasçı ile bir devlet okulu öğretmeninin federal vergilerde aynı tutarı ödeyebildiğinin üzerini çizerek; “bu Washington’u zengin ve güçlü insanların yönetmesinden ve onların kuralları kendilerine çıkar sağlamak için koymalarından kaynaklanıyor” dedi. Warren önerdiği Ultra Milyoner Vergisi teklifinde, bunun yalnızca net varlığı 50 milyon doların üzerinde olanları etkileyeceğini söyleyerek; bu önemli geliri orta sınıfı yeniden inşa etmek için kullanabileceklerini bildirdi.

Yapısal değişime ihtiyaçlarının olduğunu ve bu nedenle yepyeni bir şey önerdiğini belirten Warren, en zengin Amerikalılardan yıllık servet vergisi alınması gerektiğini savundu.

 Elizabeth Warren En Zengin Amerikalılar için Servet Vergisi ÇağrısıBir başka paylaşımında da şu ifadeli kullandı: “Washington’u zengin ve güçlüler yönetiyor. İşte kendileri için yazdıkları bir fayda: ekonomiden büyük bir vurgun yaptıktan sonra, birikmiş servet için vergi ödemiyorlar.”

Amerikan ailelerinin üstteki yüzde 0.1’inin şu anda Amerikan ailelerinin dipteki yüzde 90’ının toplamıyla aynı servete sahip olduğunu vurgulayan Warren, ülkedeki en zengin 75 bin hanehalkının 50 milyon doların üzerindeki servetlerinin her bir doları için yıllık yüzde 2 vergi ödemesini planladığını açıkladı. Bu da 1 milyar doların üzerindeki her dolar için yüzde 3’e yükselecekti.

Warren’ın önerisi Demokrat milletvekillerinin, ekonomik eşitsizliği azaltmayı ve iklim değişikliği nedenleriyle mücadele etmeyi amaçlayan iddialı politika hedefleri arasında geldi.

Demokrat Senatör  Elizabeth Warren En Zengin Amerikalılar için Servet Vergisi ÇağrısıTabii gelişme, bu hafta Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda toplanan varlıklı yatırımcılar ve yöneticilerin gözünden kaçmadı. Keza Davos’taki milyarderler Ocasio-Cortez’in zenginlere yüzde 70 vergi önerisi ile ilgili korkularını daha yeni açıklamışlardı. Mesela 265 milyar dolarlık Guggenheim Partners’ın küresel yatırım müdürü, yüzde 70 vergiyle alakalı başkanlık seçimleri zamanında bunun daha da fazla hız kazanacağını söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum