Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Elizabeth Warren Küresel Yolsuzlukla Mücadelesinde Paravan Şirketleri Hedefliyor

Milyarderlere yönelik servet vergisi ve önerdiği diğer reformlarla çok konuşulan Elizabeth Warren’ın yeni planı, küresel finansal yolsuzlukla mücadele etmek.
Elizabeth Warren Küresel Yolsuzlukla Mücadelesinde Paravan Şirketleri Hedefliyor
Yorum

Önde gelen Demokrat başkan adayı Elizabeth Warren, Salı günü açıkladığı planıyla ABD’li paravan şirketlere korku saldı. Plan kapsamında ABD şirketlerinin artık sahibinin adını açıklamadan kayıt olmalarına izin veren eyalet yasalarının arkasına saklanamayacaklarına işaret etti.

Warren, sahibinin kimliğini ve gelir kaynağını maskeleyen paravan şirketler aracılığıyla ABD de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında milyarlarca dolarlık kara paranın hareket ettiğini söyledi. Bazı durumlarda, bu para terörizminin uyuşturucu kaçakçılığını desteklemek ve kurumlar vergisinden kaçınmak için kullanıldığını hatırlattı.

Warren planını; “Bazı eyaletlerde, kimliğinizi gizlemek için paravan bir şirket kurmak, kütüphane kartı almaktan daha kolaydır. Küresel kara para akışı ciddi bir tehdittir ve şimdi bunu kökten ortadan kaldırmanın tam zamanı. Yurt içinde ve yurt dışında küresel finansal yolsuzlukla mücadele için bir planım var.” ifadeleriyle Twitter’dan paylaştı.

Mali yolsuzluğun, güvenlik ve demokrasi için bir tehdit olduğunu dile getiren Warren, kara paranın nükleer silahlanmayı, terörizmi, insan kaçakçılığını, baskıcı ve düşmanca rejimleri desteklediğini anlattı.

Elizabeth Warren Küresel Yolsuzlukla Mücadele Planı Trump’ı da eleştiren Warren, şöyle görüş bildirdi:

“Trump, şeffaflık için savaşmak yerine kariyerini şaibeli işler benimseyerek ve yasal boşluklardan yararlanarak geçirdi. Gayrimenkul anlaşmalarında sürekli olarak karanlık oyuncularla ortaklık yaptı. Küresel finansal yolsuzlukla mücadele edecek bir başkana ihtiyacımız var ve bu da burada yurtta başlayacak. Amerika Birleşik Devletleri küresel finansal sistemin merkezindedir ve uluslararası finansal kuralların şekillendirilmesine yardımcı olmaktadır. Küresel şeffaflığı güçlendirmek için kaldıracımız var.”

Kara para aklama reformlarını yürürlüğe koymak ve temel finansal bütünlük şartlarını güncellemek için Kongre ile birlikte çalışacağını belirten Warren, gayrimenkul ifşa gerekliliklerini değiştireceğini, finansal kurumlara karşı yaptırımı güçlendireceği ve ABD’deki kara para sağlayıcılarına aman vermeyeceğini taahhüt etti.

Finansal yolsuzluğun dünya çapında bir sorun olduğunu ve yönetiminin bununla mücadele etmek için uluslararası müttefikler ve ortaklarla çalışacağını bildirdi. “Ortaklarımıza sunduğumuz teknik yardımı genişleteceğiz. Ve yozlaşmış kleptokratları sorumlu tutmak için birlikte çalışacağız.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu