Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Elizabeth Warren Bir Sonraki Ekonomik Krizin Verdiği İşaretlerden Bahsetti

ABD Senatörü Elizabeth Warren, bir sonraki ekonomik kriz için uyarı lambalarının yanıp söndüğünü söyledi.
Elizabeth Warren Bir Sonraki Ekonomik Krizin Verdiği İşaretlerden Bahsetti
Son Güncelleme: 
Yorum

Demokratik Parti üyesi Senatör Elizabeth Warren, bugün bir sonraki ekonomik krizin gelmek üzere olduğu konusunda uyarıda bulundu. Warren, “Uyarı lambaları yanıp sönüyor. İster bu yıl ister gelecek yıl olsun, başka bir ekonomik krizin olasılığı yüksek ve artıyor,” ifadelerini kullandı.

Massachusetts Demokratı olan Warren kişisel blogunda, artan hanehalkı ve şirket borcunun ekonomiyi güvencesiz temellerde bıraktığını yazdı.

Ekonomi Temelleri KötüÜst düzey bir ekonomistten alıntı yapan Warren, Eylül ayında borç tavanını yükseltmedeki başarısızlığın, 2008 Lehman Brothers’ın çöküşünden daha felaket olabileceğini belirtti. Ayrıca Çin ile ticaretle uğraşan Başkan Donald Trump’ın, son yavaşlamanın sorumlusu olarak imalat sektöründeki zayıflığı gösterdiğini söyledi.

Trump’ın üretim işlerini geri getirme taahhüdüne rağmen sektörün şu anda durgun durumda olduğunu yazan Warren, sanayi için ücretlerin ülke ortalamasının gerisinde kaldığını söyledi. Warren, “Ülkenin ekonomik temeli kırılgan. Tek bir şok her şeyi yıkabilir. Ve Trump yönetiminin dikkatsiz davranışı, böyle bir şok ihtimalini artıyor,” dedi.

Blog yazısı, Warren’ın kampanyasının üretken politika sunumunda benimsemiş olduğu titiz ve alıntı ağırlıklı stilde hazırlanmasıyla dikkat çekti.

Warren Titiz Blog Yazısıİlk cümlesinde, Nisan ayında Warren’ın 2008 yılındaki mali krizi öngördüğünü iddiasını doğrulayan web sitesi PolitiFact tarafından yazılan bir makale ile bağladı.

Trump, yeniden seçim kampanyasının bir parçası olarak ekonominin gücünden gurur duyuyor. Seçildiğinden beri; borsanın yükseldiğini, en büyük Amerikan şirketlerini barındıran S&P 500 endeksinin yüzde 40 arttığını, işsizlik oranlarının on yılın en düşük seviyesine gerilediğini ve reel ücretlerin de arttığını söylüyor.

Ancak Trump’ın göreve geldiği süreden bu yana büyümenin yavaşlaması bekleniyor. Cuma günü ikinci çeyrek GSYİH verilerinin, Dow Jones’tan yapılan tahminlere göre ilk çeyrekte yüzde 3,1 büyüme ile karşılaştırıldığında nispeten düşük olan yüzde 1,8 oranında büyümesi bekleniyor.

Bir tüketici savunucusu olan Warren kasvetli öngörülerine rağmen ekonomideki temel sorunları çözmek için şimdi harekete geçilirse iyi sonuçlar alınabileceğini söylüyor.

Şimdi Harekete GeçilmeliWarren, hükümetin çoğu ailenin öğrenci kredisi borcunun 50 bin dolara kadar iptal edilerek, asgari ücreti saatte 15 dolara çıkarması ve sendikaların gücünün güçlendirmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’nin özellikle bu riskleri tartışmak ve bunlara yönelik bir plan ilan etmek zorunda olduğunu söyledi.

Warren, Kongre’nin onayladığı zaman yeni harcamalara izin vermek için onu ortadan kaldırarak veya tavanı yükselterek, borç tavanını sonsuza kadar masadan kaldırma ihtimalini ele alması gerektiğini de yazdı. Senatör, geçen ay ilan ettiği Yeşil Üretim Planı ile önümüzdeki on yılda yeşil teknolojiyle ilgili araştırma, üretim ve ihracat konularına 2 trilyon dolarlık yatırım yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu